(INTERVJU) Diplomat Aleksander Geržina: Slovenija bi morala do Avstrije nastopiti ostreje

Aleksander Geržina je lani poleti zaključil drugi mandat veleposlanika v Avstriji.
Aleksander Geržina je lani poleti zaključil drugi mandat veleposlanika v Avstriji.
Andrej Petelinšek
Datum 30. maj 2026 07:00
Čas branja 15 min

Spremljajte zgodbe, ki so pomembne. Izberite Večer kot svoj prednostni vir v Googlu.

NASTAVI ↗
Nekdanji slovenski veleposlanik v Avstriji Aleksander Geržina brez zadržkov opozarja, da se položaj slovenske manjšine pri severnih sosedih slabša, Avstrija pa postaja vse bolj zaprta in politično pomaknjena v desno. V obsežnem pogovoru govori o vzponu skrajne desnice, odnosu do Slovenije, raciji na Peršmanovi domačiji in napakah slovenske diplomacije.

V nadaljevanju preberite:

- Zakaj meni, da bi morala Slovenija proti Avstriji nastopiti ostreje.

- Kako razlaga vse močnejši vzpon skrajne desnice v Avstriji in Nemčiji.

- Zakaj Avstrija po njegovem mnenju nikoli ni v celoti uresničila pravic koroških Slovencev.

- Kaj meni o enajstletnem nadzoru avstrijske meje s Slovenijo.

- Kako ocenjuje zunanjo politiko vlade Roberta Goloba in kaj pričakuje od prihodnje oblasti.

- Zakaj opozarja, da čas za ohranitev slovenske manjšine ni na naši strani.
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.
Varna prijava

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.
Kaj vas najbolj moti na nogometnem svetovnem prvenstvu?
Preveč reprezentanc nastopa.
12%
67 glasov
Tekme v nočnem času.
9%
53 glasov
Odmori za osvežitev.
3%
19 glasov
Slovesnost pred vsako tekmo.
1%
4 glasov
Odnos ameriških oblasti do nekaterih ekip in posameznikov.
29%
171 glasov
Vse po malem ...
9%
52 glasov
Nič.
6%
37 glasov
Ne spremljam SP.
31%
179 glasov
Skupaj glasov: 582