Raziskovalci so preučili podatke o 32.606 zdravstvenih delavcih in 55.743 zdravstvenih delavkah, ki so bili na kolonoskopiji (preiskava notranjosti danke in debelega črevesja) med letoma 1986 in 2012. Udeleženci raziskave so vsaka štiri leta zaupali podrobne informacije o svojem zdravju, življenjskem slogu ter prehrambnih in športnih navadah. V tem časovnem obdobju je bilo pri moških 5811 primerov kolorektalnega adenoma (abnormalnega tkiva, ki lahko vodi do raka), pri ženskah pa 8116. Pri moških, ki so na teden pojedli vsaj dve porciji jogurta, je možnost za nastanek tako imenovanih konvencionalnih adenomov, najpogostejše vrste polipa, ki jo najdejo v debelem črevesu in danki pri kolonoskopiji, bila za 19 odstotkov manjša kot pri moških, ki niso jedli jogurta. Pri jedcih jogurta je obstajala tudi za 26 odstotkov manjša možnost za nastanek adenomov, ki imajo največji potencial za razvoj raka.
"Naši podatki kažejo, da jogurt vpliva na zgodnjo fazo razvoja kolorektalnega raka," je dejala soavtorica raziskave dr. Yin Cao z medicinske fakultete Univerze Washington v St. Louisu. "Ti izsledki, ki jih je treba še preveriti v nadaljnjih raziskavah, pomenijo, da bi bil jogurt lahko dejavnik, s katerim bi lahko dopolnjevali odkrivanje kolorektalnega raka in zmanjšali tveganje za nastanek adenomov pri posameznikih, ki niso bili na pregledu," je dodala znanstvenica.
Program Svit
Preden so v Sloveniji začeli izvajati program Svit, je bila večina primerov raka na debelem črevesu in danki odkrita v napredovani obliki, zdaj pa, zahvaljujoč programu Svit, več kot 70 odstotkov primerov te bolezni odkrijemo tako zgodaj, da onkološko zdravljenje sploh ni potrebno. Program Svit je preventivni zdravstveni program, namenjen preprečevanju in zgodnjemu odkrivanju predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki. Vključuje moške in ženske med 50. in 74. letom starosti, in sicer vsaki dve leti. Ne odlašajte, ko v nabiralnik dobite povabilo za oddajo vzorca blata.
Omejimo hrenovke in klobase