(VIDEO) Ukrajinski MiG-29 uničil bunker, v katerem so se skrivali ruski poveljniki

M.R.
01.04.2025 11:02

Ruski poveljniki v okupirani ukrajinski regiji Herson so se skrivali v starem podzemnem bunkerju protizračne obrambe. Zato je njihov bunker postal tarča pilotov moderniziranih letal MiG-29 in natančnih ameriških bomb GBU-62.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Domnevno bombardiranje ruskega bunkerja v Hersonu.
X

V napadu, ki se je zgodil najverjetneje v ponedeljek, je eden izmed ukrajinskih MiG-ov izstrelil drsečo bombo, ki je priletela v vhod bunkerja. Eden izmed ukrajinskih blogerjev je zapisal, da so bili eliminirani visoki častniki in tudi oprema: "Takšni napadi sovražniku jemljejo možnost jasnega poveljevanja in tudi resno demoralizirajo enote."

Cilj napada je bil onesposobiti ruske polke in brigade, odgovorne za napade na otoke na reki Dnepr. "Brez poveljstva ne bo niti izkrcanja na naših otokih," meni bloger, ki ga povzema Forbes

Ukrajinsko vojaško letalstvo vse bolj natančno

Ta napad je bil le še en v sklopu preobrazbe ukrajinskih zračnih sil, ki so svoje vrste opremile z vse bolj sofisticiranimi zahodnimi sistemi. Ukrajinska vojska namreč zdaj uporablja tako imenovane drseče bombe GBU-39 in GBU-62 ameriške izdelave ter francoske bombe AASM-250, ki so vodene s pomočjo satelitov.

Na drugi strani pa tudi Rusi uporabljajo sistem natančnega bombardiranja in to z veliko več letali, kot jih imajo Ukrajinci, zaradi česar imajo tudi zračno premoč. A Forbes poroča, da so Ukrajinci uspešnejši pri motenju signalov ruskih bomb. Poleg tega naj bi imele ameriške bombe tudi boljšo navigacijo, saj ta deluje brez pomoči satelitov. 

Ukrajinske sile naj bi sicer imele okoli sto letal - sovjetske MiG-e in Suhoje, nekdanja danska in nizozemska letala F-16 ter francoske Mirage-2000. Z njimi lahko izvajajo natančne napade na ruske tarče. 

Ameriški dizajn, ukrajinska zgodba

Bomba GBU-62, kakršno so uporabili za napad na bunker z ruskimi poveljniki, je običajna 227 kilogramov težka bomba, na katero so namestili dodatna krilca in sistem za vodenje. Ameriška vlada je te sisteme Ukrajini dobavila že v začetku leta 2022, takoj po začetku ruske invazije. Cena bombe znaša približno 50 tisoč dolarjev, kar je bistveno manj od ruskih balističnih raket iskander, ki stanejo tudi do 3 milijone dolarjev.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.