Papež Frančišek je umrl danes v starosti 88 let, so sporočili iz Vatikana. Frančišek je umrl dan po tistem, ko se je na velikonočno nedeljo pojavil na Trgu svetega Petra. "Zjutraj ob 7.35 se je rimski škof Frančišek vrnil domov k Očetu," je dejal kardinal Kevin Farrell v izjavi, ki jo je Vatikan objavil na svojem kanalu Telegram.
"Dragi bratje in sestre, z globoko žalostjo moram naznaniti smrt našega svetega očeta Frančiška," je dejal kardinal Farrell v izjavi. "Danes zjutraj ob 7.35 se je rimski škof Frančišek vrnil domov k Očetu," je sporočil.
"Njegovo celotno življenje je bilo posvečeno služenju Gospodu in njegovi cerkvi," je še dejal.
Pogreb papeža Frančiška bo v devetih dneh, konklave za izvolitev njegovega naslednika v enem mesecu, so sporočili iz Vatikana. Za razliko od mnogih njegovih predhodnikov zadnje počivališče Frančiška ne bo v Baziliki svetega Petra. Frančišek je namreč izrazil željo, da bi bil pokopan v baziliki Marije Snežne oz. Marije Velike v Rimu. Ta cerkev je bil eden njegovih najljubših krajev v času njegovega življenja. Tja se je odpravil takoj po izvolitvi za papeža marca 2013. Baziliko je zadnjič obiskal na cvetno nedeljo prejšnji teden.

Frančišek je v nedeljo več deset tisoč vernikom podelil blagoslov Urbi et Orbi. Na Trgu svetega Petra je poslanico spremljalo približno 35.000 vernikov. Po končani poslanici je Frančišek v svojem t. i. papamobilu še približno 15 minut krožil po trgu in kljub očitni utrujenosti mahal navzočim vernikom.
Iz slovenskega političnega vrha sožalja ob papeževi smrti
Na smrt papeža Frančiška se je odzval slovenski politični vrh. "Njegov glas za mir in pravičnost je navdihnil na milijone ljudi," je med drugim zapisala predsednica republike Nataša Pirc Musar. Premier Robert Golob pa je zapisal, da je bil papež Frančišek vest sveta.
Kot je na družbenem omrežju X zapisala Pirc Musar, je globoko užaloščena zaradi papeževe smrti. Dejstvo, da je umrl na velikonočni ponedeljek, pa po njeni oceni še dodatno izpostavlja simboliko njegove zapuščine - življenja, posvečenega upanju in obnavljanju.
"Papež Frančišek se je od nas poslovil v izjemno težkih časih, ki nam kot človeštvu niso v čast. Vojne, ki si jih Frančišek srčno želel končati in razprtije med narodi, ki se jih je trudil pomirjati, vse to njegovo delo nam je dajalo upanje in vero, da bomo zmogli in bosta prevladala dobro in mir," pa je ob papeževi smrti zapisal premier Robert Golob.
Kot so premierja povzeli v njegovem kabinetu, papeža Frančiška ni več, upanje pa ostaja. "Bil je vest sveta, pogrešali ga bomo," je sklenil Golob.
Papež Frančišek, prvi papež iz Latinske Amerike, je bil na čelu katoliške cerkve z 1,4 milijarde vernikov po vsem svetu od marca 2013.
Iz sveta se vrstijo pokloni papežu Frančišku
Iz sveta se vrstijo prvi izrazi sožalja in pokloni papežu Frančišku, ki je danes umrl. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je zapisala, da je s svojo ponižnostjo in ljubeznijo navdihoval milijone. Francoski predsednik Emmanuel Macron je tako kot več drugih izpostavil njegova prizadevanja za najbolj ranljive.
"Danes svet žaluje ob smrti papeža Frančiška. S svojo ponižnostjo in čisto ljubeznijo do manj srečnih je navdihoval milijone, daleč preko katoliške cerkve," je na omrežju X zapisala von der Leyen. Žalujočim je zaželela, da najdejo uteho v vedenju, da bo njegova dediščina še naprej vodila proti bolj pravičnemu, mirnemu in sočutnemu svetu.
Macron je v izjavi na omrežju X izpostavil papeževo prizadevanje, da bi Cerkev revnim od Buenos Airesa do Rima prinašala veselje in upanje. "Da bi združevala ljudi drugega z drugim in z naravo. Naj to upanje nenehno vstaja tudi za njim," je zapisal.
Globoko žalost ob Frančiškovi smrti je na X izrazil prihodnji nemški kancler Friedrich Merz in se poklonil spominu na človeka, ki "sta ga vodila ponižnost in vera v usmiljenje Boga". Prepričan je, da bo ostal v spominu ljudem zaradi svojih neutrudnih prizadevanj za najbolj ranljive, za pravičnost in spravo.
Izraelski predsednik Jicak Hercog je papeža označil za človeka globoke vere in brezmejnega sočutja. Izpostavil je pomen, ki ga je pripisoval tesnim vezem z judovskim svetom in spodbujanju medverskega dialoga.
Italijanska premierka Giorgia Meloni je sporočila, da je svet izgubil velikega človeka, a je prepričana, da bo njegova dediščina živela dalje. "Imela sem privilegij izkušnje njegovega prijateljstva, nasvetov in nauka, ki me niso nikoli razočarali, celo v času preizkušenj in trpljenje," je dodala.
Predsednik Italije Sergio Mattarella je pa je poudaril pomen nadaljnjega prizadevanja za cilje papeža, ki je s svojim naukom "obujal sporočilo evangelija, solidarnost med ljudmi, dolžnost bližine najšibkejšim, mednarodno sodelovanje in mir".
V svojem pontifikatu je vanjo vnesel več socialne pravičnosti, reformiral rimsko kurijo in vatikanske finance, lotil se je tudi vprašanja spolnih zlorab. Te poteze so prvemu jezuitu na čelu Cerkve prinesle priljubljenost med verniki, a tudi nasprotnike v kuriji.
Novico o smrti papeža Frančiška potrdili in se nanjo odvali tudi v SŠK
Novico o smrti papeža Frančiška so potrdili in se nanjo odvali tudi v Slovenski škofovski konferenci (SŠK). Kot so zapisali, je Frančiškov pontifikat zaznamovalo ponižno služenje "božjemu ljudstvu, usmiljenje in zavezanost marginaliziranim". Izdali so navodila župnijam, kako ravnati ob novici ob papeževi smrti.
Kot so navedli v SŠK, je bil papež znan po svojem manj formalnem pristopu k papeževanju, "kar je pokazal že takoj na začetku, ko se je namesto bivanja v apostolski palači odločil za bivanje v Domu svete Marte".
V času svojega pontifikata je, kot navajajo, zvesto oznanjal evangelij in vero v Jezusa Kristusa, "osredotočal se je na vprašanja, kot so podnebne spremembe, medverski dialog in gospodarska neenakost". "Njegove enciklike, med drugim Laudato si' o upravljanju okolja in Fratelli tutti o družbenem prijateljstvu, odražajo te prednostne naloge," so zapisali.
Kot ugotavljajo, je papež Frančišek "sprožil tudi reforme v Vatikanu in spodbujal sinodalnost, ki spodbuja odprt dialog in posvetovanje znotraj Cerkve." "Čeprav se je v poznejših letih soočal z zdravstvenimi težavami, je ohranil aktiven urnik in se še naprej zavzemal za pravičnost in sočutje na svetovnem prizorišču," so njegovo delo opisali na SŠK.
Ob smrti papeža je SŠK izdala tudi navodila za župnije. Tem med drugim predlagajo, da organizirajo ure molitve za pokojnega papeža, duhovniki naj vernikom predstavijo poslanstvo, ki ga je opravljal pokojni papež in jim razložijo, kako poteka izbira novega papeža. Takoj, ko tiskovni urad Svetega sedeža oziroma SŠK objavi novico o papeževi smrti, naj se po vseh cerkvah zvoni z velikim zvonom, petkrat po dve minuti, so še navedli.