Srbska voditelja na tujem: Vučić v Bruslju o litiju, Dodik v Izraelu trka na vrata Bele hiše

Jon Knez Jon Knez
27.03.2025 05:00

Najvišja predstavnika Evropske unije po srečanju z Vučićem nista omenila protestov, Dodik v Izraelu išče podporo ZDA

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vučić na srečanju z Antoniem Costo in Ursulo von der Leyen. 
EPA

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in predsednik Evropskega sveta Antonio Costa sta v torek zvečer v Bruslju sprejela srbskega predsednika Aleksandra Vučića. Po srečanju sta sporočila, da je prihodnost Srbije v Evropski uniji (EU) in da mora ta uvesti reforme, zlasti na področju svobode medijev in boja proti korupciji. 

Ursula von der Leyen je na družbenem omrežju X srečanje opisala kot pomembno, Antonio Costa je dodal, da "so na dosegu roke otipljivi dosežki na področjih, ki lahko neposredno koristijo srbskemu ljudstvu". V izjavah najvišja predstavnika EU nista omenila politične krize v Srbiji in razmer okoli večmesečnih množičnih protestov, ki so se začeli po tragediji v Novem Sadu, ko je po zrušenju nadstreška na železniški postaji umrlo sprva 15 ljudi, pred dnevi je umrla še 16. žrtev. Tudi se nista dotaknila uporabe zvočnega topa na najmnožičnejšem protestu v Beogradu, 15. marca

Costa in Von der Leyen v izjavah nista omenjala protestov v Srbiji. 
EPA

Vučić je po delovni večerji na tiskovni konferenci, kamor ni povabil bruseljskega dopisnika srbske televizije N1, govoril predvsem o strateški evropski poti Srbije in notranjih razmerah. Ursuli von der Leyen in Costi naj bi zatrdil, da zvočni top ni bil uporabljen. "Rekel sem jima, da smo na vsak način pripravljeni to preveriti, da bomo odgovorili Evropskemu sodišču za človekove pravice, ne glede na to, da nikjer v Evropi ni prepovedana njegova uporaba," je dejal. Rekel je še, da zvočni top v ZDA uporabljajo skoraj vsak dan, oni pa da ga niso in da jim ni treba ničesar skrivati. Ocenil je tudi, da sta lahko videla, koliko potrpljenja so pokazali med protesti in blokadami fakultet z namenom ohranitve miru, in da bodo tako tudi nadaljevali.

Z EU v projekt rudnika litija

Srbija je evropski integraciji posvečena bolj kot kadarkoli, je poudaril in omenil možnost, da bi do konca leta lahko odprli dve pogajanji. Izrazil je še prepričanje v možnost napredka glede zakona o volilnih seznamih in zakona o medijih v prihodnjih mesecih.

Sogovorniki naj bi se pogovarjali tudi o gospodarstvu in investicijah ter o interesu EU za minerale in skupne projekte, misleč na projekt rudnika litija Jadar. "Pogovarjali smo se tudi o obrambni industriji, o tem, kaj vse je EU predvidela kot možno financiranje evropske obrambne industrije, in v kolikšni meri to velja tudi za države kandidatke. Nekaj tako imenovanih belih knjig že imamo podpisanih, zato moramo videti, kako lahko pridobimo več investicij," je dodal.

Od novembra v Srbiji trajajo protesti. 
Robert Balen

Pred srečanjem z Vučićem je nekaj več kot 30 evropskih poslancev iz vrst socialistov (S&D), Levice, Zelenih in liberalcev (Renew) s prvopodpisanim Vladimirjem Prebiličem (Zeleni/Vesna) minuli teden pozvalo Ursulo von der Leyen, naj ponovno premisli o srečanju. S tem bi lahko namreč EU po njihovem mnenju poslala škodljiv signal glede na globino in težo politične krize v Srbiji, kjer od novembra potekajo množični protesti. Tiskovna predstavnica Evropske komisije Paula Pinho je nato na redni tiskovni konferenci pojasnila, da bo srečanje tudi priložnost za pogovor o vprašanjih, na katera so opozorili evroposlanci.

Dodik je mejo prečkal ilegalno. 
Reuters

Dodik kljub tiralici odpotoval v tujino

Predsednik entitete Republika srbska Milorad Dodik je medtem odpotoval v Izrael kljub nalogu za prijetje zaradi suma napada na ustavni red Bosne in Hercegovine (BiH), ki ga je izdalo bosansko sodišče v Sarajevu. Z letalom srbske vlade je Dodik iz Banjaluke najprej poletel v Beograd, od tam pa v Tel Aviv. V skladu z nalogom bi proti Dodiku morale ukrepati vse policijske agencije v BiH, vključno z mejno policijo, in mu preprečiti prehod državne meje. Obmejna policija BiH po nalogu svojega direktorja sedaj preiskuje, kako je lahko nemoteno prečkal državno mejo. 

Politična zaveznika Aleksandar Vučić in Milorad Dodik. 
Profimedia

Sicer je Dodik iz Izraela sporočil, da Republika srbska tako kot Izrael brani svojo pravico do obstoja, odločanja in ohranjanja zavez svojih prednikov. "Srbi in Judi so pripadniki narodov, ki sta preživela, čeprav so ju skušali popolnoma izbrisati. Zato se razumemo in se podpiramo," je zapisal na omrežju X. Bosanski mediji pišejo, da bo Dodik skušal v Izraelu potrkati na vrata State Departmenta, ameriškega zunanjega ministrstva, saj da računa na podporo Bele hiše. 

 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.