
Na Fordov so odvrgli celoten tovor bomb. Vsa ameriška letala da so nato zapustila iranski zračni prostor in se vračajo domov, je objavil ameriški predsednik.
Kasneje je Donald Trump objavil še, da gre za zgodovinski trenutek za ZDA, Izrael in svet, naznanil, da bo kmalu spregovoril Američanom, in z velikimi črkami še, da se mora Iran sedaj strinjati, da konča to vojno. Predtem je Trump sicer napovedal, da bo dal Iranu dva tedna časa, da se odpove jedrskemu orožju in vrne k pogajanjem.
S tem so se ZDA v vojni, ki jo je z napadom na Iran 13. junija začel Izrael, pridružile svojemu največjemu zavezniku na Bližnjem vzhodu. V nočnem nagovoru se je Trump zahvalil izraelski vojski za "odlično opravljeno delo" ter pohvalil ameriške pilote in vojake.
Pred zračnimi napadi so Američani Iran po diplomatskih kanalih obvestili, kaj se pripravlja, so objavili ameriški mediji, in da ne načrtujejo zamenjave režima oziroma atentata na iranskega verskega vodjo Alija Hameneja, je poročal CBS.
Ameriški mediji so pred Trumpovimi objavami v nedeljo zjutraj po srednjeevropskem času poročali, da so ameriški bombniki B-2 zapustili ZDA. Gre za bombnike, ki so edini sposobni nositi velike bombe za uničevanje podzemnih bunkerjev.
Trump: Napadov bo še več, če se Iran ne bo odločil za mir
"Bodisi bo nastopil mir bodisi bo Iran doletela tragedija, ki bo veliko večja, kot smo ji bili priča v zadnjih osmih dneh," je Trump povedal v nagovoru Američanom in nadaljeval, da imajo še veliko morebitnih ciljev za napade.
Zatrdil je, da so popolnoma uničili ključne objekte za bogatenje urana v Iranu, Iran pa da mora zdaj skleniti mir, če ne, bodo prihodnji napadi veliko večji, pravkaršnje napade pa je označil za spektakularen vojaški uspeh.
"Kakršnokoli maščevanje Irana bomo pričakali s silo, ki bo še močnejša od te," tako Trump.
Večja ameriška mesta v poostritev varnostnih ukrepov
"Pozorno spremljamo razmere v Iranu. Iz previdnosti nameščamo dodatne vire na verskih, kulturnih in diplomatskih lokacijah po celotnem New Yorku," je po ameriškem posredovanju v Iranu objavila newyorška policija. Varnostne ukrepe so poostrili tudi v Washingtonu in Los Angelesu.
Iranski mediji so napade potrdili, Trump pa je po njih govoril z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem, ki mu je čestital za napade. Trumpova "pogumna odločitev" da je mogočna in pravična hkrati in bo spremenila tok zgodovine, se je v videoizjavi odzval Netanjahu.
"V zgodovino bo zapisano, da je predsednik Trump ukrepal, da bi najnevarnejšemu režimu na svetu odvzel najnevarnejše orožje na svetu," je izjavil Netanjahu. Trump da je ustvaril zgodovinski zasuk, ki bi lahko pripeljal do miru in blaginje na Bližnjem vzhodu in širše.
Po besedah Netanjahuja je bila z ameriškim napadom izpolnjena ena njegovih glavnih obljub ob začetku napadov na Iran: da bodo uničeni iranski jedrski objekti.
Iranski predsednik Masud Pezeškian je že v soboto zagrozil z uničujočim povračilnim ukrepom, če se bo devetdnevno bombardiranje Izraela nadaljevalo, in dejal, da Iran pod nobenim pogojem ne bo ustavil svojega jedrskega programa.
Grossi: Neposredna grožnja mednarodnemu miru in varnosti
Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Grossi je izrazil "globoko zaskrbljenost" zaradi ameriških zračnih napadov. Napadi so "nevarno zaostrovanje" in "neposredna grožnja mednarodnemu miru in varnosti", je poudaril.
IAEA je pozneje sporočila, da ni zaznala povečanega sevanja ob iranskih jedrskih objektih po napadih. Dodatne ocene razmer v Iranu bodo sporočili, ko bodo imeli več informacij.
Iranski minister: Ameriški napadi bodo imeli trajne posledice
Iranski zunanji minister Sejed Abas Aragči je v nedeljo zjutraj ameriške napade obsodil kot nezaslišane in poudaril, da si Iran pridržuje vse možnosti za obrambo svoje suverenosti.
Aragči je na družbenem omrežju X zapisal, da bodo napadi imeli trajne posledice. Dodal je, da mora "to izjemno nevarno, nezakonito in kriminalno ravnanje" ZDA skrbeti vse članice Združenih narodov, ker so ZDA kot članica Varnostnega sveta hudo kršile ustanovno listino ZN.
Minister pravi, da sta zadnje dni Izrael in ZDA uničila, razstrelila diplomacijo. Prav tako evropski uradniki: "Kakšen sklep bi vi potegnili? Za Veliko Britanijo in visokega predstavnika EU je Iran tisti, ki se mora vrniti za pogajalsko mizo. A kako naj se Iran vrne k nečemu, česar nikoli ni zapustil, kaj šele uničil?"
Aragči je napovedal, da se bo v ponedeljek v Moskvi sestal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.
Rusija in Kitajska obsodili ameriške napade
Rusko zunanje ministrstvo je ostro obsodilo ameriške napade na jedrske objekte v Iranu in jih označilo za neodgovorno odločitev v nasprotju z mednarodnim pravom in ustanovno listino Združenih narodov. Ocenjujejo, da se mora na napade odzvati Varnostni svet Združenih narodov. Po navedbah ruskega ministrstva so napadi tudi škodovali prizadevanjem za neširjenje jedrskega orožja. Moskva zato pričakuje jasen odziv Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA). Svet guvernerjev agencije se bo sicer zaradi razmer v Iranu v ponedeljek sešel na izrednem zasedanju.
Ameriške napade na iranske jedrske objekte je obsodilo tudi kitajsko zunanje ministrstvo. Ocenilo je, da napadi stopnjujejo napetosti na Bližnjem vzhodu, in vse strani v konfliktu, zlasti Izrael, pozvalo k čimprejšnji prekinitvi ognja.
Oglasil se je Irak, obsodbe tudi iz Hamasa
Irak, ki meji na Iran, je opozoril, da ZDA z napadom ogrožajo mir in stabilnost na Bližnjem vzhodu. Kot neprikrito agresijo je ameriško vojaško akcijo obsodilo tudi palestinsko islamistično gibanje Hamas.
Tiskovni predstavnik iraške vlade Basim Alavadi je ob obsodbi ameriških napadov izrazil zaskrbljenost Iraka. "To vojaško stopnjevanje pomeni veliko grožnjo miru in stabilnosti na Bližnjem vzhodu in resno tveganje za regionalno stabilnost," je poudaril.
Tudi Hamas je napade obsodil kot nevarno stopnjevanje, ki ogroža mir in varnost v svetu.
Guterres: Ključno je preprečiti spiralo kaosa
Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je ameriški napad na Iran označil za "nevarno eskalacijo v regiji, ki je že na robu".
Guterres ocenjuje, da gre za neposredno grožnjo mednarodnemu miru in varnosti. "Tveganje, da bo ta konflikt hitro ušel izpod nadzora, se povečuje, s katastrofalnimi posledicami za civiliste, regijo in svet," je izjavil.
"V tem nevarnem trenutku je ključno preprečiti spiralo kaosa. Vojaške rešitve ni. Edina pot naprej je diplomacija. Edino upanje je mir," je še poudaril.
Odzivi slovenske politike
"Pozivam vse vpletene države, da se vzdržijo sovražnosti, sedejo k pogajanjem in preprečijo eskalacijo konflikta v globalne razsežnosti," je na omrežju X objavila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Predsednik vlade Robert Golob je pozval vse strani k prekinitvi sovražnosti in vrnitvi za pogajalsko mizo. Opozoril je, da dodatno zaostrovanje razmer na Bližnjem vzhodu predstavlja resno grožnjo. Kot poudarja Golob, nasilje in vojaški spopadi vodijo samo v še večje trpljenje nedolžnega prebivalstva Bližnjega vzhoda. Ob tem se je pridružil izjavi Generalne skupščine Združenih narodov, da sta edina pot mir in diplomacija, so sporočili iz premierjevega kabineta.
Zunanje ministrstvo pa je na omrežju X poudarilo, da to zaostrovanje lahko še poslabša že tako nevarne razmere, ogrozi mednarodni mir in varnost, pahne regijo v kaos in ogrozi življenja civilistov.
Kot so poudarili na ministrstvu, Slovenija ostaja zaskrbljena zaradi obsega in nejasne narave iranskega jedrskega programa. Ob tem so ponovili, da Slovenija zavrača širjenje jedrskega orožja. Ministrstvo je tudi podprlo poziv generalnega sekretarja ZN Antonia Guterresa k miru in spoštovanju ustanovne listine ZN. Pozvalo je k umiritvi razmer in vrnitvi k pogajanjem. "Prevladati morata diplomacija in dialog, vojni pa se je treba izogniti," je še zapisalo ministrstvo.
Levica pa je ministrstvo pozvala, naj Slovenija zahteva sklic nujne seje Varnostnega sveta, da se ameriški "nezakoniti napad" obsodi. Stranka poziva k takojšnji prekinitvi ognja in začetku mirovnega procesa brez vnaprejšnjega postavljanja ultimatov.
Oglasil se je tudi bivši premier Janez Janša. Čestital je ameriškemu predsedniku. "Težka odločitev, a nujna. Bravo, gospod predsednik," je Janša zapisal na družbenem omrežju X.
Poudaril je, da uničenje "najnevarnejšega orožja na svetu v rokah glavnega svetovnega sponzorja terorizma" prinaša upanje za varnejši svet. Za Iran pa je po mnenju Janše najboljši scenarij, da zatirano ljudstvo strmoglavi režim. "Zdaj je čas za to," pravi Janša.
Izrael v soboto že drugič napadel iransko jedrsko lokacijo v Isfahanu
Izrael je v soboto sporočil, da je v svoji ofenzivi ubil še tri iranske poveljnike, zunanji minister Gideon Saar pa je izjavil, da se je domnevni napredek Teherana na poti do jedrskega orožja zavlekel za dve leti.
Izrael in Iran se medsebojno obstreljujeta od 13. junija. Začel je Izrael s trditvijo, da želi ustaviti iranski jedrski program.
Izrael je pred ameriškimi napadi v soboto sporočil, da je že drugič napadel iransko jedrsko lokacijo Isfahan. Iranska revolucionarna garda pa je zgodaj v nedeljo sporočila, da so proti strateškim ciljem v Izraelu sprožili obsežen val samomorilskih brezpilotnih letal, poroča AFP.
Donald Trump je šel na volitve leta 2016, 2020 in 2024 s kritikami ameriških vojaških posegov na Bližnjem vzhodu in nenehno ponavljal, da bo ZDA umaknil iz neskončnih vojn in ne bo začel novih.