Francija je prepovedala domače lete na kratkih razdaljah, namesto njih bodo morali potniki uporabiti možnost potovanja z vlakom. V skladu z vladnim odlokom potovanj, ki trajajo manj kot dve uri in pol z vlakom, ni oziroma ne bo več mogoče opraviti z letalom. Francozi so omejili tudi uporabo zasebnih letal za kratka potovanja, s tem pa si želijo bolj zelenega transporta in bolj pravičnih popotovanj. Minister za promet Clément Beaune je dejal, da država ne more več tolerirati, da bi super bogati uporabljali zasebna letala, medtem ko mora javnost zmanjševati stroške zaradi spopadanja z energetsko krizo in podnebnimi spremembami, poroča EuroNews.
Zaradi prepovedi bodo prepovedana skoraj vsaj letalska potovanja med pariškim letališčem Orly in regionalnimi vozlišči, kot so Nantes, Lyon in Bordeaux. Snovalci uredbe so določili mejno točko nekoliko nižje od približno treh ur, kolikor denimo traja potovanje iz Pariza v sredozemsko pristaniško mesto Marseille s hitrim vlakom. Določenih letalskih povezav sicer še niso mogli ukiniti, bi pa se lahko to zgodilo nekoliko pozneje, saj trenutno na primer iz Lyona v Marseille potniki nimajo možnosti zgodnjih jutranjih in poznih večernih povezav z vlakom. Potnik mora namreč imeti možnost na destinaciji preživeti osem ur in se nato v istem dnevu vrniti domov. Omejitev vlade na potnike, ki na manjših regionalnih letališčih prestopajo, ne vpliva.
Novica je odjeknila po vsej Evropi in seveda naletela predvsem na veliko odobravanje okoljevarstvenikov. Morda nekoliko manj navdušeni so poslovneži, na daljša turistična popotovanja pa uredba nima vpliva. Tudi sicer je, da ne bi preveč otežili poslovnih poti in krajših izletov po stari celini, francoska vlada določila specifikacije za nadomestno povezavo z vlakom. Upoštevali so smernice EU o frekvenci in natančnosti hitrih vlakov, ki jih mora prevoznik zagotavljati, če želi biti nadomestek za letalske potnike. Prevoznik mora tudi zagotoviti dovolj prostih mest v kompoziciji za povečano število potnikov.
Podobne omejitve, kot je francoska, so že pred časom želeli uvesti v Nemčiji, kjer so želeli z vlaki nadomestiti vse letalske povezave, krajše od 300 kilometrov. Leta 2020 je avstrijska vlada rešila nacionalnega prevoznika Austrian Airlines pod pogojem, da opusti vse lete, pri katerih bi potovanje z železnico lahko trajalo manj kot tri ure. Španija je tudi že predstavila načrte za zmanjšanje števila letov, kjer potovanje z vlakom traja manj kot dve uri in pol, do leta 2050.
A poznavalci francosko omejitev ocenjujejo zgolj kot simbolično potezo, ki ne bo imela velikega okoljskega učinka. Jo Dardenne, direktor družbe Transport & Environment (T&E), je za CNN povedal, da ukinjeni poleti predstavljajo le 0,3 odstotka emisij, ki jih proizvedejo leti iz celinske Francije. Če želimo, da bodo tovrstne alternative letenju uspešne in potniških vlakov ne bodo polnili zgolj ekološko ozaveščeni posamezniki, bodo morale biti povezave med železniškimi postajami dobre, proge posodobljene in primerne tudi za hitre vlake. Ponekod bo treba zgraditi kak nov predor, ki bo še dodatno skrajšal pot, strokovnjaki omenjajo tudi posodobitev lokomotiv, da bodo čim bolj zanesljive in učinkovite. Kot dober primer, kako ljudi množično privabiti na vlak, CNN omenja prav Španijo, Nemčijo in Avstrijo, kjer so veliko dosegli že z nizko ceno vozovnic.
Pri Eurocontrolu so ta mesec izdali raziskavo o trajnostnem letalstvu, v kateri so zbrali novice in poglede na to, kako je mogoče letalstvo narediti bolj trajnostno. Raúl Medina, generalni direktor Eurocontrola, meni, da je treba za hitro razogljičenje panoge letalstvu zagotoviti širši dostop do obnovljivih virov energije. Ogljični odtis se trudijo zmanjšati tudi letališča sama, ponekod so na mizi redukcije, torej zmanjšanje števila letov.