Na Hrvaškem prvi primeri okužb z virusom Zahodnega Nila, bolnika sta imela hujše simptome

STA, A.L.
21.08.2024 10:59

Na Hrvaškem so zabeležili prve primere okužb z virusom Zahodnega Nila, ki ga prenašajo komarji.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Iz bolnišnice v Sisku so za hrvaško televizijo Nova TV v torek pojasnili, da sta bolnika imela hud glavobol, visoko temperaturo ter bolečine v mišicah in sklepih.
Profimedia

Bolnika, ki sta imela hujše simptome mrzlice Zahodnega Nila, prihajata z območja Siska in Petrinje v osrednjem delu države. Pristojni sumijo, da je z virusom okuženih še več deset ljudi, poročajo hrvaški mediji.

Iz bolnišnice v Sisku so za hrvaško televizijo Nova TV v torek pojasnili, da sta bolnika imela hud glavobol, visoko temperaturo ter bolečine v mišicah in sklepih. Težko sta se gibala in nista bila ves čas pri zavesti. Kljub hujšemu poteku bolezni že okrevata.

Epidemiolog in direktor inštituta za varovanje zdravja sisaško-moslavške županije Inoslav Brkić je medtem pojasnil, da sta bolnika zbolela za meningoencefalitisom, kar je zelo redko. Poudaril je, da 70 do 80 bolnikov nima nobenih težav.

Nova TV je še poročala, da je virus do reke Kolpe v Petrinji prinesla ptica selivka. Pristojni ocenjujejo, da je z njim okuženih še okoli 20 ljudi, ki pa se verjetno ne zavedajo okužbe.

Virus Zahodnega Nila so odkrili na severozahodu Ugande v provinci West Nile leta 1937. Prilagaja se različnim ekosistemom in gostiteljem. Našli so ga v 65 različnih vrstah komarjev, čeprav je za prenos virusa pomembnih le nekaj vrst komarjev iz rodu culex, v katerih se virus lahko namnoži.

Večina okuženih ne kaže znakov bolezni ali pa imajo znake podobne gripi, kot so vročina, glavobol, bolečine v mišicah in utrujenost. V nekaterih primerih ima lahko bolezen hud potek, vključno s prizadetostjo osrednjega živčnega sistema, navaja Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ).

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta