Koalicija voljnih v Parizu: Brez konsenza glede pošiljanja vojakov v Ukrajino

Jon Knez Jon Knez
27.03.2025 19:06

Francoski predsednik Emmanuel Macron je v Parizu gostil vrh koalicije voljnih in drugih držav, zaveznic Ukrajine. Tokrat je sodelovala tudi Slovenija.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Voditelja koalicije voljnih Emmanuel Macron in Keir Starmer z Volodimirjem Zelenskim.
Reuters

V Parizu so se zbrali voditelji držav tako imenovane koalicije voljnih. Francoski predsednik Emmanuel Macron je v Elizejski palači sprejel 31 voditeljev, med njimi vseh 27 voditeljev držav članic Evropske unije in njene najvišje predstavnike. Vrha se je udeležil tudi premier Robert Golob, čeprav Slovenija uradno ni del koalicije. Tam je bil tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je v Pariz pripotoval že v sredo. 

Voditelji evropskih držav in koalicije voljnih. 
Reuters

Evropski voditelji so ponovili podporo Kijevu in bili enotni, da ni čas umik sankcij proti Rusiji. Odhajajoči nemški kancler Olaf Scholz je poudaril, da bi bila odprava sankcij pred doseženim mirom napaka. Macron je posvaril, da iz Ukrajine kljub ameriško-ukrajinskemu predlogu o 30-dnevni prekinitvi ognja vsak dan poročajo o novih napadih. Dodal je, da pogovori o oblikovanju sil za nadzor morebitnega premirja potekajo, a da to ne bodo mirovne sile, prav tako ne bodo prisotne na fronti. Namen sil bo služiti kot odvračalna sila pred rusko agresijo, pravi francoski predsednik, ki je še poudaril, da konsenza med državami glede tega ni bilo. Je pa še poudaril, da takšna misija ne more predstavljati nadomestka za ukrajinsko vojsko. Koalicija voljnih, ki se je oblikovala na neformalnem vrhu o Ukrajini v začetku meseca v Londonu, naj bi bila zadolžena za nadzorovanje izvajanja morebitnega mirovnega dogovora med Ukrajino in Rusijo.

Zelenski je v Pariz prispel že v sredo. 
Reuters

Britanski premier Keir Starmer, ki z Macronom vodi neformalno koalicijo, je napovedal dodatno vojaško pomoč Kijevu in potrdil zavezanost ohranitvi sankcij. Zelenski se je strinjal, da je treba ohraniti sankcije, in poudaril, da mora pri pogajanjih sodelovati tudi EU. Pripravljenost na sodelovanje v koaliciji naj bi doslej izkazalo več kot 20 držav. Idejo o prisotnosti evropskih sil v Ukrajini zavračajo v Moskvi, prav tako ji niso naklonjeni niti v Washingtonu.

Golob ob gostitelju Macronu. 
Reuters

Golob je poudaril stališče Slovenije pri prizadevanjih za dosego trajnega miru v Ukrajini. "Slovenija ima kot nestalna članica Varnostnega sveta ZN posebno odgovornost, da naredi vse, da pridemo do trajnega miru v Ukrajini. Zato je naša udeležba v Parizu še toliko bolj pomembna," je dejal. Po vrhu je ocenil, da so voditelji potrdili odločenost, da najdejo pot. "Bili smo enotni, da moramo dati miru realno možnost. Slovenija bo zagovarjala stališče, da je čim prej treba doseči premirje, da se zaustavi prelivanje krvi in da se vzpostavijo pogoji za doseganje trajnega miru." Dodal je, da Slovenija ne sodeluje v koaliciji, tako bo tudi v prihodnje. O sodelovanju bi razmislili, če bi koordinacijo prevzeli denimo Združeni narodi. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.