(FOTO) Umrl je najbolj osamljeni človek, ameriški astronavt misije Apollo 11 Michael Collins

Gr.G., STA
29.04.2021 07:30
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pilot komandnega modula Michael Collins med treningom v simulatorju practices v Kennedy Space Centru na Floridi, 19 junija 1969.
EPA

V 91. letu starosti je boj z rakom izgubil ameriški astronavt Michael Collins, ki je bil skupaj z Edwinom Buzzem Aldrinom in Neilom Armstrongom član misije Apollo 11, ki je leta 1969 kot prva v zgodovini človeštva pristala na Luni. Collins sicer ni stopil na Luno, ostal je v modulu in krožil okoli Meseca, zaradi česar so ga mnogi označili za najbolj osamljenega človeka. 

Uradni portret astronavta Michaela Collinsa julija 1969.
Reuters

Collins se je rodil se je leta 1930 v Rimu, njegov oče je bil general v ameriški vojski. Študiral je na vojaški akademiji West Point, se nato pridružil letalskim silam ZDA in postal testni pilot. Nasi se je pridružil leta 1963, v vesolje pa prvič poletel v misiji Gemini 10, kjer je naredil takrat rekordna dva vesoljska pohoda. Po odhodu iz Nase je kratek čas delal v politiki. Kasneje je postal prvi direktor Nacionalnega letalskega in vesoljskega muzeja v Washingtonu in avtor številnih knjig o vesolju, vključno z dobro sprejeto avtobiografijo "Carrying the Fire". Upokojil se je na Floridi.

Collins je leta 2019 ob 50-letnici poleta na Luno obiskal Kennedyjev vesoljski center na Floridi in ob tem opisal, kako se je počutil ob vzletu. "Posadka je čutila težo sveta na svojih ramenih, vedeli smo, da nas bodo vsi gledali, prijatelji in sovražniki," je dejal.

V misiji Apollo 11 je opravljal pomembno nalogo, saj je imel z upravljanjem modula veliko zaslug za uspešno misijo. Na Luno so na raketi Saturn 5 poleteli 16. julija 1969 iz Kennedyjevega vesoljskega središča na Floridi, vrnili pa so se 24. julija 1969, ko so pristali v Tihem oceanu.

Posadka Apollo 11: Neil A. Armstrong, Michael Collins in Edwin Aldrin.
Reuters

Pri programu Apollo 11 je sodelovalo 400.000 ljudi, stal pa je 25 milijard evrov. Pristanek na Luni si je po ocenah ogledalo 650 milijonov ljudi po vsem svetu, je poročal BBC.

Nasmeh astronavtov skozi okno karantenskega modula 24. julija 1969. 
Reuters

Od trojice astronavtov je živ še 91-letni Edwin Buzz Aldrin, Armstrong je umrl leta 2012, star 82 let.

Tako so se astronavti misije Apollo 11 poslovili od svojih žena. Skozi okno karantenskega modula, pred katerim stojijo Pat Collins, Jan Armstrong in Joan Aldrin at Ellington. 
Reuters
Parada za nacionalne heroje: Na Broadwayju in Park Avenue v New Yorku so 13. avgusta 1969 so množice pozdravile astronavte uspešne misije Apollo 11.
Reuters

Vaše mnenje šteje!

Vaše mnenje šteje!

Sodelujte v anketi in pomagajte soustvarjati prihodnost naših vsebin.

Sodelujte
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta