Čeprav se je vreme nad srednjo Evropo izboljšalo, posijalo je sonce, padavin ni več napovedanih, so razmere po hudih poplavah, ki jih je povzročil ciklon Boris, še zmeraj negotove. Najhuje je na Poljskem in Češkem, predvsem na severozahodu, ob meji s Poljsko in na jugu države. Na jugu, kamor smo se odpravili iz Avstrije, so razmere najslabše v okolici Čeških Budejovic in Brna. Izvedeli smo, da vodotoke na jugu polni akumulacijsko jezero Rožmberk. Skozi jezero teče reka Lužnica, v preteklih dneh je bil pretok 100 kubičnih metrov na sekundo. Jez ni uspel regulirati vse vode. Pretok skozenj je bil od 20 do 30 kubičnih metrov na sekundo, pričakujejo, da bo še večji. Reka Lužnica je zato v najvišji, tretji poplavni stopnji. Lužnica se izliva v Vltavo, ki teče čez osrednji del Češke, tudi skozi Prago. Mesta, skozi katera teče reka, so pripravljena na evakuacijo. Vse bo odvisno od vremenskih razmer, čeprav padavin ne napovedujejo več.
23
ljudi je doslej umrlo v ujmah v srednji in vzhodni Evropi
Pripravljeni na evakuacijo, ki najbrž ne bo potrebna
Ogroženo je tudi mesto Veseli, kjer doslej še ni bilo kritično, a se bojijo poplavnega vala Lužnice. "Vodostaj počasi narašča. Skrbi nas, da bo zaradi Rožmberka reka narasla hitreje, kot pričakujemo. Če bo treba, bomo izvedli takojšnjo evakuacijo, vendar za zdaj kaže, da to ne bo potrebno," je včeraj za Češko tiskovno agencijo (ČTK) povedal župan mesta Vit Rada. Na evakuacijo, če bo voda prestopila protipoplavne nasipe, so pripravljeni tudi v Alšovem nabrežju in okolici. Skupno je bila danes zjutraj na jugu Češke najvišja poplavna nevarnost v 16 krajih. Največji vodostaj poleg Lužnice imajo še reke Blanice, Malša, Stropnice in Nežarka.
Iz Čeških Budejovic se odpravimo proti jugu. Od domačinov izvemo, da je najhuje v vasi Plav. Na rondoju pred odsekom avtoceste proti Linzu, ki je tik pred odprtjem, naletimo na zaporo. Kljub temu z avtom zapeljemo mimo, a nam delavca z rokami nakažeta, naj ne peljemo naprej. Iz češčine razberemo, da za vogalom stoji policija. Okej, gremo peš. Prijazna mlada policista razložita, da naprej spuščajo le domačine, saj na cesti ni varno. Lahko greste peš. Koliko je do vasi? Štiri kilometre, pri mostu zavijete levo. Navigacija pravi 55 minut. Gremo.
Slovenija na pomoč Češki
Prek mehanizma EU na področju civilne zaščite je Slovenija na podlagi odločitve vlade na Češko poslala pomoč. Dostavili so 260 razvlažilnikov zraka, od tega 250 manjših za prostore do velikosti 20 m² in 10 večjih za prostore do 100 m². Odpravo pomoči sta pospremila generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje Leon Behin in veleposlanik Češke republike v Sloveniji dr. Jiří Kuděla.
Rdeči križ Slovenije je že nakazal skupno 25 tisoč evrov pomoči petim nacionalnim društvom rdečega križa najbolj prizadetih držav (Avstrije, Poljske, Češke, Slovaške in Romunije), pričenjajo pa tudi z zbiranjem finančne pomoči prek SMS sporočil in finančnih nakazil. "Pošljite SMS POPLAVE5 ali POPLAVE10 na 1919 in donirali boste 5 oziroma 10 EUR za pomoč prizadetemu prebivalstvu Avstrije, Poljske, Češke, Slovaške, Madžarske in Romunije, " sporočajo iz Rdečega križa. Prispevate lahko s finančnim nakazilom na: Rdeči križ Slovenije, Mirje 19, 1000 Ljubljana IBAN: SI56 0400 0027 7766 813 (odprt pri NOVA KBM OTP GROUP) BIC: KBMASI2X sklic: 00 96894 Namen: pomoč po ciklonu Boris koda namena: CHAR
Do poplavljenih vasi možno le peš
Med potjo vidimo poplavljena polja. Odtoki pod cesto ne uspejo požirati tolikšne količine vode. Smrdi po mulju. Tu in tam pripelje kak avto, tudi kolesar. Sicer vlada popolna tišina. Cesta ni ogrožena, zlahka bi jo prevozili. S fotoreporterjem zato preklinjava policiste, skušava ustaviti kak avto, ampak zaman. Vsak se briga zase. Lokalci se ne ozirajo na druge.
Pripešačimo do naselja ob reki Malši, ki se v Budejovicah izliva v Vltavo. Vidimo razsežnosti poplav. V vasi ni skoraj nikogar. Le tu in tam kak starejši občan. Ekipa z lokalne televizije snema prispevek. Gremo za njimi in pridemo do vaške plaže oziroma do tega, kar je od nje ostalo. Igrišči za odbojko in nogomet sta popolnoma pod vodo. Sredi reke vidimo stopnice na most. Do tod torej sega naplavina. Izvemo, da je reka Malša narasla zaradi pritokov, ti pa so narasli zaradi obilnih padavin.
Von der Leyen na Poljsko
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se bo v četrtek v poljskem Vroclavu sestala z voditelji Avstrije, Češke, Slovaške in Poljske, ki so jih po ciklonu Boris prizadele poplave. Sestala se bo z avstrijskim kanclerjem Karlom Nehammerjem ter s češkim, slovaškim in poljskim premierjem Petrom Fialo, Robertom Ficom in Donaldom Tuskom. Pogovarjali se bodo o odzivih na poplave. (sta)
Nasipi na vsakem koraku
V Čeških Budejovicah se razmere umirjajo. So pa prebivalci pozorni na vremenske napovedi, sploh na vodostaje rek. V centru je sotočje Vltave in Malše. Slednja je, kot smo zapisali, močno narasla. V centru mesta je na vsakem koraku opaziti protipoplavne vreče, omejen je tudi javni potniški promet. Ampak življenje teče naprej. Čez vikend bodo na Češkem regijske volitve. Nič ne kaže, da bodo zavoljo poplav volitve prestavili. Premier Petr Fiala je v torek napovedal, da bodo volitve potekale ne glede na razmere. V ujmah v srednji in vzhodni Evropi je doslej umrlo najmanj 23 ljudi. Zadnjo smrtno žrtev so danes našli na Češkem.