Kakor je poročal Radio Koper, objavil pa tudi portal MMC RTV Slovenija, so opozicijski svetniki v italijanski Gorici na ponedeljkovi seji predlagali, da se Benitu Mussoliniju odvzame naziv častnega občana te občine. Pobudniki izbrisa so poudarili, da bi bila to velika simbolna gesta pred evropskim kulturnim prestolništvom obeh Goric leta 2025.
Predlog je podprl tudi Sandi Feri z opozicijske liste demokratke Laure Fasiolo. "Vztrajali smo pri tem, da se odvzame naziv častnega občana, ker ima to velik simbolični pomen glede na to, koliko je mesto Gorica trpelo zaradi Mussolinijevega režima. V svojem predlogu sem zatrjeval, da ne brišemo zgodovine, zgodovino pišemo. In da je nastopil trenutek, da mesto in mi kot politiki pokažemo politično zrelost. Zgodovina se namreč ne piše na podlagi spominov, zgodovino naj pišejo zgodovinarji, mi pa moramo težiti k temu, da gremo čez to," je pojasnil Feri.
A je predlog podprlo le 11 svetnikov, desnosredinska večina je bila proti. Goriški župan Rodolfo Ziberna je svetnikom prebral več kot 20 minut dolg zapis, v katerem je poudaril, da bi se z odvzemom naziva častnega občana, ki ga je Benito Mussolini v Gorici prejel leta 1924, brisala zgodovina Gorice.
"Nedvomno ima Mussolini odgovornost, da je postavil na noge avtoritarni režim, da je poskrbel za dve desetletji negacije svobode, nasilja in krivic," je poudaril Ziberna po poročanju še enega medija, Primorskega dnevnika. Nato pa je župan navedel, da se je tudi več drugih županov, tudi iz vrst leve sredine, v prejšnjih letih izreklo proti odvzemu častnega meščanstva Mussoliniju, češ da gre za brisanje zgodovine, ki pa je ni mogoče spremeniti. Omenil je še prakso iz časa Rimljanov, ki so iz javnega življenja izbrisali vse sledove obstoja obsojene osebe.
Goriški župan je opozicijo v mestu še obtožil, da je njena pobuda le pretveza, s katero da skuša ovirati sodelovanje s sosednjo Novo Gorico, še piše Primorski dnevnik.