Boks ima v Mariboru dolgoletno tradicijo, prepleteno z izjemnimi uspehi. Med njimi velja omeniti največjega, leta 1960 je ŽBK Maribor osvojil naslov jugoslovanskega ekipnega podprvaka, potem ko je v finalu v dveh tekmah proti beograjskemu Partizanu moral priznati premoč tekmecu. Tudi v samostojni Sloveniji so člani mariborskega kluba osvojili več naslovov ekipnega državnega prvaka, ko pa je v klubu zaškripalo, naslovi za Mariborčane vrsto let niso bili več dosegljivi. Vse do leta 2022, ko je večletno trdo in strokovno delo trenerja Igorja Rašića, nekoč odličnega boksarja, rodilo sadove - ŽBK Maribor je spet postal ekipni državni prvak.
Da je delo v ŽBK Maribor na visoki strokovni ravni, je pokazala tudi lanska sezona, ko je klub osvojil naslov državnega ekipnega podprvaka. Mariborčani so med 29 klubi zaostali le za ljubljanskim Knockoutom, ki je na šestih turnirjih osvojil 70 točk, ŽBK na drugem mestu pa 61.
"Prepričan sem, da bi bili spet prvaki, če v Mariboru, na prvem turnirju od skupno sedmih za ekipno državno prvenstvo, ne bi že po prvem dvoboju našega boksarja protestno zapustili tekmovanja. Razjaril me je sodnik, ki je oškodoval mojega fanta, ta je bil zaradi neobjektivne sodniške odločitve zelo prizadet. Zaradi tega, da bi še šest naših boksarjev, ki bi morali še stopiti v ring, zaščitil pred podobnimi sodniškimi odločitvami, sem skupaj z njimi le še spremljal dvoboje v dvorani Leona Štuklja. Ne trdim, da so vsi sodniki slabi, večina je dobrih, a se zmeraj najde črna ovca, ki škoduje boksu in boksarjem, kar ni v prid razvoju tega športa pri nas," je pojasnil Igor Rašić.
Redno trenira približno 20 boksarjev in boksark
Za ŽBK Maribor je v ekipnem državnem prvenstvu v ring stopilo petnajst boksarjev, vsak od njih je prispeval pomembne točke h končnemu drugemu mestu. "Kdo med njimi jih je prispeval največ, je težko reči, moral bi se poglobiti v statistiko, lahko pa rečem, da sta prednjačila Ilia Liščuk, Ukrajinec, ki ga je v Maribor pripeljala življenjska pot, in Djelon Januzaj. Ob njiju so v ring v različnih starostnih kategorijah stopili še Matic Žunko, Tai Lampreht, Jusufi Memeti, Igor Šaberl, Ahmedin Bečiri, Marko Kuzmijak, Muaz Munakaj, Patrik Petrovski, Rene Roj, Grega Rainer, Elviton Krasniči, Ajdin Kunosić, Vid Zemljič in Gašper Munda. Na vse, ne glede na poraze ali zmage, sem ponosen," razloži Rašić, ki v minuli sezoni ni več imel na voljo sina Luke in hčere Lane, ki sta v kadetskih in mladinskih kategorijah osvajala naslove prvakov Slovenije, in Afganistanca Mohammada Dawooda Rezaia. "Luka se je zaposlil in nima več časa za vsakodnevne treninge, Lana je gimnazijka in na prvem mestu je izobrazba, Razai pa se je prav tako zaposlil in trenira le občasno. Razloge vseh treh sprejemam z razumevanjem, še posebej odločitvi Luke in Lane."
V ŽBK Maribor redno trenira približno 20 boksarjev in boksark. "Večina jih nastopa na različnih tekmovanjih, kot denimo v ekipnem državnem prvenstvu, na posamičnih državnih prvenstvih in na turnirjih. Zvečine gre za mlade boksarje, ki si šele pridobivajo ime v športu trdih pesti. V našem klubu vzgajamo tudi profesionalne boksarje, dva med njimi se že preizkušata v dvobojih s profesionalci. To sta Ilia Liščuk in Djelon Januzaj. Upam, da bosta uresničila svoje sanje," doda Igor Rašić, ki vabi fante in dekleta, da se pridružijo treningom ŽBK Maribor. "Treningi so vsak delovni dan od 16.00 do 19.30 v tretjem nadstropju zgradbe v Črtomirovi ulici 9 na Studencih. Pridružite se, sprejeli vas bomo odprtih rok."