Šport

Tretji dan SP v nogometu: Ko pade Messi, je čas za državni praznik

Salem Al-Davsari je s salto proslavil preobrat, ki je njegovi reprezentanci prinesel najodmevnejši skalp na mundialih.
Reuters

Tri dni je bilo treba počakati na prvo veliko senzacijo svetovnega prvenstva v nogometu. Savdska Arabija jo je zrežirala. Reprezentanca, sestavljena izključno z nogometaši iz domače lige, je ujela skalp ene od glavnih favoritinj za naslov prvaka. Argentinci so v Al Daayenu padli z 1:2.

Vinčić razveljavil tri gole

Nič ni pomagalo Argentini, da je prišla v Katar z odlično popotnico. 36 zaporednih tekem brez poraza so povezali južnoameriški prvaki. Po prvem polčasu se je zdelo, da se bo niz podaljšal. Lionel Messi je izkoristil enajstmetrovko in v 10. minuti favorite odpeljal v vodstvo. Verjetno bi bilo to še višje, če sodniški ekipi z Mariborčanom Slavkom Vinčićem, ki je nosil majico v njegovem domačem mestu zelo priljubljene vijoličaste barve, ne bi pomagala tehnologija. "To boli. Sanjali smo, da bomo svetovno prvenstvo začeli z zmago, a zgodilo se je, kar se je zgodilo. Zdaj se moramo osredotočiti na trening in pogledati naprej," se je tolažil Lautaro Martinez. Napadalec Interja je bil eden največjih nesrečnikov na tekmi. V prvem polčasu je dosegel dva gola, a na njegovem strelskem računu bo ostala ničla. Slovenska sodniška ekipa, okrepljena s polavtomatskim sistemom za ugotavljanje prepovedanih položajev, je oba, podobno kot tistega, ki ga je kmalu po uspešno izvedeni enajstmetrovki dosegel Messi, razveljavila.

Martinez ni iskal izgovorov v centimetrih, ki so njegovi reprezentanci vzeli tri gole. "Izgubili smo, ker smo delali napake. Večino v drugem polčasu. Detajli delajo razliko, mi moramo popraviti naše napake," je priznal klubski soigralec Samirja Handanovića. V drugem polčasu se je na igrišču pojavila drugačna Savdska Arabija. Burno je bilo v slačilnici med odmorom, ko si je besedo vzel selektor Herve Renard. "Spravil nas je v jok z motivacijskim govorom že pred tekmo, med polčasom pa nas je še dodatno razvnel," je povedal vezist Abdulelah Al-Malki. Avtsajder je prevzel pobudo, z goloma Saleha Al-Šehrija (v 48. minuti) in Salema Al-Davsarija (53.) poskrbela za preobrat. Argentina ni sestavila odgovora, savdsko vodstvo je zdržalo do konca.

Prvi preobrat po Urugvaju 1930

Šele drugič v zgodovini se je Argentini zgodilo, da je izgubila tekmo, na kateri je vodila po prvem polčasu. Če se ji je leta 1930 na prvem mundialu to dogodilo v finalu proti Urugvaju, ji je skoraj stoletje kasneje spodletelo že na uvodni tekmi. "Ko prideš na SP, moraš verjeti vase. V nogometu se lahko zgodi vse. Včasih nasprotnik nima najboljše motivacije. Tudi nam se je to zgodilo, ko smo igrali proti slabše rangiranimi ekipami. Tega drugi ljudje ne razumejo. Predstavljajte si Lionela Messija igrati proti Savdski Arabiji. Seveda bo rekel, da želijo začeti dobro in zmagati, a vsi vemo, da motivacija ni takšna, kot če bi igrali proti Braziliji. To je normalno," je Herve Renard, Francoz, ki savdsko reprezentanco vodi od junija 2019, poiskal opravičilo za zdrs favoritov.

Je bilo pomanjkanje motivacije res glavna argentinska težava? "Vedeli smo, da nasproti stoji ekipa, ki bo igrala, če ji bomo to dovolili. Niso nas presenetili, vedeli smo, da to zmorejo," je povedal Lionel Messi. "Smo OK. Seveda nas ta rezultat boli, a ljudje nam morajo zaupati, da jih ta ekipa ne bo pustila na cedilu in bo dobila naslednji dve tekmi," se je kapetan, razumljivo, že ozrl proti dvobojema proti Mehiki in Poljski.

Pa zmaga zaradi slabega dne nasprotnika ni nič manjša. "Pisali smo zgodovino za savdski nogomet in to bo ostalo večno. To je najpomembnejše, se pa moramo ozreti tudi naprej, saj nas čakata še dve zelo težki tekmi," je poudaril Renard. No, v veliki sosedi Katarja si bodo vzeli čas za praznovanje. Savdski kralj Salman je za danes razglasil državni praznik. Vsi zaposleni v javnem in zasebnem sektorju pa tudi dijaki in študenti bodo imeli dela prost dan.

Ochoa ustavil Lewandowskega

Daleč od razloga za državni praznik pa je bila druga tekma v skupini C. Brez golov se je končalo med Mehiko in Poljsko. Poljaki so sicer imeli idealno priložnost za zmago v 58. minuti, ko si je prvi mož njihovega napada Robert Lewandowski nastavil žogo na belo piko. A sijajni golgeter je ostal brez prvenca na svetovnih prvenstvih, mehiški vratar Guillermo Ochoa je strel z enajstih metrov ustavil. Brez golov se je končala tudi uvodna tekma skupine D med Dansko in Tunizijo.

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €