Za ničnega je sodišče razglasilo del sklepa Evropske komisije, s katerim je komisija delno zavrnila poslančevo zahtevo za dostop do dokumentacije v zvezi z obiskom.
Milan Zver je tožbo proti Bruslju na Splošno sodišče EU vložil maja lani. Zahteval je razveljavitev spornega sklepa Evropske komisije. Del dokumentacije, ki jo je po dolgotrajnih prizadevanjih pridobil evroposlanec, je bil namreč počrnjen.
Zver je zahteval tudi, da Evropska komisija predloži vso dokumentacijo, vključno s počrnjenimi deli, ter vso elektronsko komunikacijo med Evropsko komisijo in slovensko vlado oziroma drugimi akterji, ki so sodelovali v tem primeru. Temu sodišče v danes razglašeni sodbi ni ugodilo.
Bruselj brez komentarja
V Bruslju niso želeli komentirati odločitve Splošnega sodišča EU proti Evropski komisiji.
"Zaenkrat ne bomo komentirali. Bomo pa kot vedno sodbo Splošnega sodišča pozorno preučili, da bi se lahko odločili o sprejetju potrebnih nadaljnjih korakov," je povedal tiskovni predstavnik Evropske komisije Stefan de Keersmaecker. Obenem je poudaril, da sta načeli dostopa do informacij in preglednosti za komisijo zelo pomembni. Vsako leto prejmejo okoli 700 zahtev za dostop do informacij, pri čemer v 80 odstotkih odobrijo popoln ali delni dostop, je povedal. (STA)
Zveru se je zdelo sporno predvsem srečanje Jourove s tedanjim predsednikom ustavnega sodišča dr. Matejem Accettom, do katerega je prišlo v času - tudi danes še vedno odprtega - presojanja o ustavnosti novele zakona o Radioteleviziji Slovenija. Zakriti stavek naj bi se nanašal na komisarkine priprave na srečanje z Accettom.
Kot je evropski poslanec poudaril ob vložitvi tožbe, je želel med drugim dokazati, da je šlo ob obisku Jourove za kršitev prava EU in nedopustno intervencijo enega od visokih uradnikov evropske izvršne oblasti v državi članici na področju, kjer je država članica popolnoma suverena.
Milan Zver je zadovoljen. "Velika zmaga na Sodišču EU. Sodba ugotavlja, da je Evropska komisija ravnala nezakonito, ko mi ni omogočila vpogleda v 3. točko opomnika za obisk Vere Jourove v Sloveniji. Zdaj bomo končno lahko videli celotno vsebino poglavja 'Kaj hočemo od Accetta'," je evropski poslanec objavil na X.
Predsednik SDS Janez Janša je v prvem odzivu odločitev Sodišča EU označil za veliko zmago in hudo blamažo za Evropsko komisijo, kjer je po njegovih navedbah vsaka druga beseda vladavina prava. "Da o ustavnem sodišču ne govorimo," tako Janša. "Čas za odstope in temeljito reformo se bliža," je predsednik SDS in bivši premier objavil na omrežju X.
Zahvalil se je Zveru, med drugim pa tudi pravniku dr. Mihi Pogačniku, ki je očitno pomagal pisati tožbo proti Evropski komisiji.
Na poznejši tiskovni konferenci je Janša ocenil, da odločitev Sodišča EU Evropsko komisijo postavlja tja, kamor sodi po lizbonski pogodbi - je varuh pogodbe in ne politični organ. Jourova je po njegovem mnenju s pritiskom na ustavno sodišče delovala kot del političnega organa. Upa, da bo razsodba Sodišča EU vplivala tudi na odločitev ustavnega sodišča o zakonu o RTVS.
Zver in Janša pravita, da se je prvič zgodilo, da je evropski poslanec dobil tožbo proti Evropski komisiji. "Tožba je uspela v 99 odstotkih," je prepričan Janša, ki je kot ključnega izpostavil prav del dokumentacije o ciljih srečanja s takratnim predsednikom US Accettom.