Združenje zasebnih vrtcev Slovenije, ki želi ohraniti veljavni način financiranja zasebnih vrtcev, tudi tistih z javnim programom, se je za pomoč pri uveljavljanju svojega pogleda na predlog novele zakona o vrtcih obrnilo na urad predsednice republike Nataše Pirc Musar.
Svetovalka predsednice republike za človekovo varnost Tatjana Bobnar, ki so ji na današnjem sestanku predstavili svoje mnenje, jim je obljubila, da bo njihov pogled predstavila predsednici, je povedal predstavnik združenja Gregor Pust. Še pred sestankom z Bobnar pa je dejal, da predlog novele zakona zelo omejuje in v prehodnih določbah posledično celo ukinja delovanje zasebnih vrtcev, ki izvajajo javnoveljavni program. Predlog bi po oceni združenja tudi otežil nemoteno in dolgoročno delovanje vrtcev s koncesijo, staršem pa omejil pravico do izbire predšolske vzgoje.
Medtem ko v vrtec trenutno hodi približno 90.200 otrok, predlog zapostavlja in omejuje 1103 otroke v zasebnih vrtcih, ki so vključeni v javnoveljavni program, in 2140 otrok, ki obiskujejo vrtce s koncesijo. Združenje se torej bori za ohranitev pridobljenih pravic za 3,5 odstotka vrtčevskih otrok, je opozoril Pust. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje so pozvali, naj predlog ohrani možnost za občinsko sofinanciranje zasebnih vrtcev z javnoveljavnim programom.
V državi je po njihovih navedbah 94 zasebnih vrtcev, od katerih jih 34 izvaja program po posebnih pedagoških načelih. Veseli jih, da je pripravljavec predloga za slednje imel posluh. A kot ugotavljajo, to ni mogoče reči za 58 vrtcev, ki niso zajeti v omenjeno skupino. Med njimi jih je več kot 20 koncesijskih. Dvomijo o strokovnosti odločitev. Pod vprašaj se zdaj po njihovem opažanju postavljajo številni redno zaposleni v zasebnih vrtcih, ki jih je več kot 800.
Po predlaganih prehodnih določbah bodo vrtci brez koncesije lahko sofinancirani le do konca avgusta 2035. Posledice takšne ureditve pa bodo občutili že nekaj let prej. Za otroka, ki bi začel v takšen vrtec hoditi leta 2030 oziroma 2031, zadnje leto obiskovanja vrtca namreč ne bi bilo več sofinancirano. Starši bodo zato otroka raje vpisali v vrtec, kjer bo zagotovljeno sofinanciranje za celotno obdobje predšolske vzgoje.
Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so že v začetku junija zapisali, da predlog "ohranja obstoječe sofinanciranje delovanja vsem zasebnim vrtcem, ki delujejo po posebnih pedagoških načelih, zasebni vrtci, ki izvajajo javni program, pa bodo imeli po predlogu sprememb zakona še nadaljnjih 10 let po uveljavitvi zakona možnost financiranja po obstoječi shemi 85 odstotkov cene programa". "Predlog sprememb zakona omogoča tudi, da občina zasebnemu vrtcu z javnim programom podeli koncesijo, ki omogoča 100-odstotno financiranje programa," so navedli.