(VIDEO) Pipistrelov brezpilotnik Nuuva V300 pvič uspešno poletel

Gregor Grosman Gregor Grosman
02.02.2025 16:32

Zasnova Nuuve V300 naj bi preoblikovala logistiko in imela ključno vlogo v komercialnih in obrambnih misijah, pri iskanju in reševanju, dostavi humanitarne pomoči, pomoči ob nesrečah.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pipistrel dron Nuuva V300.
Pipistrel

Družba Pipistrel je uspešno opravila prvi let brezpilotnega letala Nuuva V300. V sporočilu za javnost so dogodek označili kot mejnik pri razvoju naprednih, trajnostnih in vsestranskih brezpilotnih zračnih sistemov. Brezpilotnik je zasnovan za transport približno 270 kilogramov tovora do cilja, oddaljenega največ 555 kilometrov, sposoben pa je vzletati in pristajati vertikalno s katerekoli površine. 

Nuuva V300 je zasnovana za nalaganje tovora skozi nos trupa, kar po besedah proizvajalca poenostavlja postopek za operaterje in omogoča več konfiguracij tovora. Zgrajena je tako, da je mogoče v tovorni prostor naložiti do tri tovorne palete ali vabh spraviti razsuti tovor, takšna vsestranskost pa naj bi povečala njeno uporabnost za različne logistične potrebe.

"Navdušeni smo, da smo priča prvemu letu Nuuve V300, ki je dokaz našega vodilnega položaja na področju napredne zračne mobilnosti ter naše zavezanosti večnamenskim letalskim rešitvam," je povedal Kriya Shortt, predsednik in izvršni direktor podjetja Textron eAviation, ki je leta 2022 kupil Pipistrel. "Edinstvene zmogljivosti in robustna zasnova Nuuve V300 ne bodo samo preoblikovale logistike, temveč bodo imele tudi ključno vlogo v komercialnih in obrambnih misijah, kot so iskanje in reševanje, humanitarna pomoč, pomoč ob nesrečah in dostava od ladje do obale," je dodal.

(FOTO in VIDEO) Obisk Pipistrelove tovarne: Ameriški lastnik povečal proizvodnjo, koliko letal izdelajo letno?

"Današnji mejnik je dokaz trdega dela in inovativnega duha naše ekipe pri Pipistrelu," je dejal Gabriel Massey, predsednik in generalni direktor Pipistrela. "Prvi let Nuuve dokazuje Pipistrelovo moč pri električnem pogonu in predanost napredku letalske industrije z našim aktivnim sodelovanjem v raziskovalnih programih in uspešnim sodelovanjem z regulativnimi agencijami, vključno z našim nedavnim operativnim dovoljenjem italijanske uprave za civilno letalstvo (ENAC)."

(FOTO in VIDEO) Pipistrel predstavil električno tovorno letalo Nuuva z navpičnim vzletanjem in pristajanjem

Nuuva V300, opremljena z električnim pogonskim sklopom z navpičnim vzletom brez emisij in ločenim namenskim pogonskim sistemom za letenje, zagotavlja prilagodljivost in neodvisnost od vzletno-pristajalne steze. Letalnik poganjajo interno razviti baterijski sistemi, ki so po besedah proizvajalca učinkoviti, trajnostni in stroškovno učinkoviti. Brezpilotnik daljinsko nadzoruje operater prek nadzorne postaje na tleh, le-to pa so razvili v sodelovanju z Textron Systems, partnerskim podjetjem krovne družbe Textron. Pri Pipistrelu sporoačajo, da ima Textron Systems desetletja izkušenj z načrtovanjem, proizvodnjo in uporabo sistemov za poveljevanje in nadzor brez posadke. 

Letalo, ki je opremljeno z zmožnostjo samodejnega letenja onkraj vidne črte (BVLOS), bo avtonomno prešlo iz navpičnega v horizontalni način letenja in bo vse do pristanka sledilo načrtu leta. V Nuuvo V300 so vgradili fly-by-wire trojni redundantni sistem za krmiljenje letenja, ki ga dobavlja Honeywell.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.