V Woltu zanikajo, da njihovi dostavljavci delajo v slabih razmerah, za dokaz navajajo anonimno raziskavo

Vanessa Čokl
08.10.2021 15:15
V sindikatu Mladi plus, ki sodi pod okrilje Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), so v četrtek, na svetovni dan dostojnega dela, predstavili raziskavo o dostavi hrane z opravljenimi intervjuji z raznašalci pri podjetjih Wolt in E-Hrana oziroma zdaj Glovo.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Izsledki raziskave sindikata Mladi plus, po katerih dostavljavci hrane pri podjetju Wolt Slovenija delajo v slabih razmerah, ne držijo, so se za Slovensko tiskovno agencijo odzvali v Woltu. Izpostavili so, da so njihovi dostavljavci zadovoljni z delom in partnerstvom ter da družba ne krši zakona o delovnih razmerjih.

Prekarno ali ne?

V Woltu so navedli, da sodelujejo s 700 tedensko aktivnimi dostavljavci v petih mestih v Sloveniji, ki delajo v povprečju od štiri do šest ur na dan. "Dostavljavci prejmejo oblačila, primerna za različne vremenske razmere, torej vodoodporne hlače, jakno, vetrovko, majice, rokavice, kape, stojalo za telefon in nahrbtnik," navajajo. Zatrdili so tudi, da so s svojimi dostavljavci ves čas v stiku in se jim trudijo zagotoviti vse, kar potrebujejo za dobro opravljanje svojega dela. Štirikrat na leto pri dostavljavcih izvajajo anonimno raziskavo in preverijo, kako zadovoljni so. "Kar 86 odstotkov jih je zadovoljnih ali pa zelo zadovoljnih z delom in partnerstvom." Povprečna ocena od 1 do 5 je 4,16.

Prav tako v Woltu, so povedali, skrbijo za varstvo in zdravje pri delu, vsakemu dostavljavcu krijejo tudi nezgodno zavarovanje. "Ker so vse pogodbe o zaposlitvi sklenjene v skladu s slovensko zakonodajo, kršitev zakona o delovnih razmerjih ni," zagotavljajo.

V sindikatu Mladi plus, ki sodi pod okrilje Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), so v četrtek, na svetovni dan dostojnega dela, predstavili raziskavo o dostavi hrane z opravljenimi intervjuji z raznašalci pri podjetjih Wolt in E-Hrana oziroma zdaj Glovo. Raziskava je po besedah predsednice tega sindikata Tee Jarc pokazala, da gre za "izjemno slabo regulirano področje". Delavci delajo tudi 12 ur na dan, sedem dni na teden, za delovno opremo (kolo, motor, avto) in stroške amortizacije morajo poskrbeti sami, plača ni stalna, temveč odvisna od opravljenih ur, oddaljenosti od strank, prometa, vremena ... Delavci z upravo nimajo stikov v živo, za varstvo in zdravje pri delu je slabo poskrbljeno. Delo se večinoma opravlja prek študentskega servisa ali statusa s. p. in je torej prekarizirano, pri čemer vključuje prikrite elemente delovnega razmerja, kar pomeni verjetno kršitev zakona o delovnih razmerjih, je naštela sindikalistka in dodala, da bi dostavljavci v določenih primerih lahko uveljavljali status ekonomsko odvisnih oseb. 

Na twitterju je Jarčeva obenem dostavljavce na dan dostojnega dela povabila na sindikalno malico.  

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta