Prevoze z ribiško barko iz hrastovega lesa, ki je bila zgrajena leta 1955 v Betini na otoku Murter na Hrvaškem, bo tudi letos opravljal Izolan Sandi Radolovič - tako kot vsa leta doslej. Kot je povedal, se je opravljanje prevozov z Zlatoperko, ki potnike ob slovenski obali prevaža od leta 2020, izkazalo za zelo uspešno. "Vsa ta leta smo imeli izjemno dober obisk in odziv potnikov," je potrdil za Primorske novice.
70 potnikov
Urniki bodo letos ostali enaki kot prejšnja leta, nekoliko se bodo spremenile cene prevozov. "Cene se bodo zdaj za otroke gibale med dvema in petimi evri, za odrasle pa med petimi in desetimi evri," je pojasnil Radolovič. Prevoz kolesa stane en evro ne glede na razdaljo, vnaprejšnje rezervacije sedišč pa na ladji niso možne. Zlatoperka sicer lahko sprejme do 70 potnikov in ima deset nosilcev za kolesa. Tudi letos bo potnike v Ankaranu pričakala na pomolu Valdoltra, v Kopru ob zunanji obali parkirišča na Ukmarjevem trgu, v Izoli na pomolu pred hotelom Marina, v Piranu pa v pristanišču na pomolu pri rdečem svetilniku.
Urnik na spletu in v pristaniščih
Urnik voženj bo dostopen na spletu, v turističnih informacijskih centrih in v pristaniščih, kjer bo ladja prevzemala potnike. Zlatoperka bo na krožni progi vozila vsak dan, razen ob ponedeljkih. Vsakič bo startala iz Izole, kjer je njen domač pristan. V torek, četrtek in soboto bo ob 7.10 in 15.10 startala proti Piranu (iz Ankarana bo startala ob 9.50 in 17.50, iz Pirana ob 8.05, 11.40, 16.00 in 19.40), v sredo, petek in nedeljo pa ob 7.15 in 15.15 proti Kopru (iz Ankarana ob 8.00, 11.40, 16.00 in 19.40, iz Pirana pa ob 9.50 in 17.50). Prevozi bodo potekali tudi v primeru slabega vremena, razen če bi vreme onemogočalo varno plovbo.
Po morju tudi s platformo wayv
Obstaja pa tudi drugačen način potovanja med obmorskimi kraji slovenske Istre in sicer preko platforme wayv. Ideja slednje je, da s povezovanjem potnikov in lastnikov plovil omogoča prevoz z različnih točk slovenske obale.
Sistem še najbolj spominja na nekakšno kombinacijo Uberja in Prevozov.org. Komunikacija med potniki in prevozniki poteka zgolj digitalno, zainteresirani potniki pošljejo ponudbo, prevozniki, ki nameravajo pluti v povpraševano smer, ponudijo prevoz in če sta ura in cena sprejemljivi, je dogovor sklenjen.
"Povpraševanje je trenutno veliko večje od ponudbe," je dejal Mitja Vatovec, direktor podjetja Emigma, ki je vodilni partner projekta Morski prevozi ter razložil, da prevoze trenutno opravlja šest ladjic, samo aplikacijo pa je na svoje mobilne naprave naložilo približno 2000 uporabnikov.