STA že 279 dni brez plačila za opravljeno delo: "O vsem smo poročali." Novinarji na Brdu pri Kranju oblekli majice s sloganom Za obSTAnek

Miha Raičevič
06.10.2021 14:05
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zapis STA o nefinanciranju s strani vlade
Sta.si

"279 dni v tem času sta se Slovenija in svet borila s pandemijo covida-19, s superračunalnikom Vega je Slovenija postala svetovna velesila po računalniški moči, Tadej Pogačar je znova osvojil Tour de France, naši športniki so z olimpijskih iger prinesli pet medalj, Slovenija je prevzela predsedovanje Svetu EU, Primož Roglič je tretjič zmagal na Vuelti, podnebne spremembe so postale resničnost. O vsem smo poročali," so danes zaposleni na Slovenski tiskovni agenciji (STA) zapisali na svoji spletni strani. 

"279 dni brez plačila za opravljeno delo. 279 dni negotovosti in vztrajanja. 279 dni nespoštovanja dveh zakonov. Sprevračanj in novih zahtev. Prezrtih pozivov domačih, evropskih in mednarodnih institucij. Pa tudi solidarnosti in pomoči," so še opozorili. 

Vlada izsiljuje s pogodbo

Dozdajšnji direktor STA Bojan Veselinovič je ob svojem odstopu dejal, da ne more in noče pristati na pogoje, s katerimi predstavnik vlade izsiljuje plačilo za javno službo. Pogodba, ki jo je predlagala vladna stran, bi med drugim pogojevala višino in način obračunavanja nadomestila za javno službo po principu štetja novinarskih prispevkov in fotografij ter predpisovala njihove dolžine v odstavkih, veljala pa bi celo za nazaj. Pogodba bi tako "nasilno spremenila uspešen poslovni model STA, zmanjšala našo tržno dejavnost, prihodke in s tem število zaposlenih. In predvsem: prikrila bi do zdaj neplačan dolg do STA, ki ga država dolguje na podlagi zakona", je nanizal Veselinovič prejšnji teden.

Tudi zaposleni so menili, da predlog pogodbe vladnega urada vsebuje pogoje, ki za novinarsko delo niso sprejemljivi. Uredniški kolegij, zastopstvo uredništva, svet delavcev in Sindikat novinarjev STA so v skupnem pisnem odzivu na informacijo o odstopu direktorja zapisali, da obžalujejo, da v pogajanjih med vodstvom STA in vladnim uradom za komuniciranje, ki ga vodi Uroš Urbanija, ni prišlo do dogovora, ki bi zagotovil zakonsko določeno financiranje javne službe in zagotovil tudi z zakonom zajamčeno institucionalno avtonomijo in uredniško neodvisnost STA.

Pričakujejo, da bodo odgovorni urgentno razrešili položaj agencije in to na način, da bo spoštovana zakonodaja in ohranjena institucionalna avtonomija in uredniška neodvisnost STA. Vsakršnim poskusom pritiskov na novinarsko delo bodo tudi v prihodnje odločno nasprotovali.

DZ na izredni seji o finančnem izčrpavanju STA

V petek se bo državni zbor sestal na izredni seji, na kateri bo na zahtevo dela opozicije razpravljal o finančnem izčrpavanju Slovenske tiskovne agencije s strani vlade. V opoziciji bi od vlade zahtevali, da takoj izpolni svojo zakonsko obveznost do STA in v roku treh dni zagotovi financiranje javne službe STA.

Sicer pa bo danes nadzorni svet STA obravnaval edino prijavo za novega vršilca dolžnosti direktorja STA. Po neuradnih podatkih naj bi se za ta položaj potegoval donedavni generalni direktor RTV Slovenija Igor Kadunc. Rok za prijave na razpis se je iztekel že prejšnji teden. 

Danes so v znak solidarnosti z zaposlenimi na STA številni novinarji, ki spremljajo zasedanje najvišjih predstavnikov Evropske unije in kandidatk za članstvo v EU na Brdu pri Kranju, oblekli majice s sloganom Za obSTAnek. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta