Smejo, ne smejo? Navodila ministrstva za izvedbo šol v naravi si lahko vodstva šol razlagajo po svoje

Smo v nezavidljivi situaciji, opozarjajo nekateri ravnatelji, a se povečini trudijo, da šole v naravi v tem šolskem letu le izpeljejo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Potem ko je lansko šolsko leto večina osnovnih šol odpovedala načrtovane šole v naravi - zlasti zimske, ali jih prestavila na prihodnje šolsko leto, je letos drugače.

Nejc Strojnik

Potem ko je lansko šolsko leto večina osnovnih šol odpovedala načrtovane šole v naravi - zlasti zimske, ali jih prestavila na prihodnje šolsko leto, je letos drugače. Ministrstvo za izobraževanje pojasnjuje, da je izvajanje šol v naravi kljub epidemiji mogoče ob doslednem upoštevanju priporočil NIJZ. Od tam pa, da je "mnenje strokovne svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje, da se pod pogojem veljavnega protokola samotestiranja v šolah in ne druženja izven šolskega mehurčka šole v naravi izvajajo v skladu z njihovimi priporočili" Na Drugi OŠ Slovenj Gradec so staršem šestošolcev sredi novembra poslali obvestilo, da v začetku decembra načrtovano zimsko šolo v naravi v skladu z navodili ministrstva za izobraževanje, NIJZ in veljavnimi ukrepi za preprečevanje in obvladovanje okužb, odpovedujejo. Starše šestošolcev so tudi že obvestili o vračilu denarja. Ravnateljica Nada Duler je sicer pojasnila, da je bil od dneva, ko je bila planirana šola v naravi, tudi eden od šestih razredov v karanteni. Z izvajalci imajo dogovorjeno, da jim bodo poskušali zagotoviti nov termin, če bo to mogoče. Poletno šolo s plavalnim tečajem bodo izvedli v juniju 2022. "To je tudi edina šola v naravi, ki jo sofinancira ministrstvo in smo jo šole obvezane izvesti," pojasnjuje Dulerjeva.

Aljaž Banko, ravnatelj OŠ koroških jeklarjev Ravne, pravi, da so se zadnji dve leti strogo držali priporočil ministrstva za izobraževanje in NIJZ, zato so nekatere šole v naravi odpadle, druge so organizirali kasneje. V tem šolskem letu sta v januarju predvideni dve zimski šoli v naravi, za šeste razrede (smučanje) in za osmošolce. "Trudili se bomo, da jih bomo izvedli ob upoštevanju vseh pravil, razredi bodo v mehurčkih. Če bo prišlo do okužbe, bomo sproti reagirali. Težav s tem, kdo od učiteljev bo šel, nimamo, saj je precepljenost preko 90-odstotna," pojasnjuje Banko. Nekoliko kritičen pa je do nejasnih navodil resornega ministrstva. "Ni nepreklicno rečeno, da ne smemo iti, in tudi ne, da smemo. To pomeni, da se ravnatelji sami odločamo tako ali drugače." Prva OŠ Slovenj Gradec bo v januarju izvedla zimsko šolo v naravi za učence šestih in sedmih razredov na Kopah. "Učencem sedmih razredov je v lanskem šolskem letu odpadla, zato jo bomo organizirali letos," pojasnjuje ravnateljica Lidija Konečnik Mravljak. Načrtujejo še šolo v naravi za učence drugih razredov v maju, v juniju za učence četrtih razredov ter naravoslovni tabor za učence petih in osmih razredov.

Marjana Kolenko: "Pomembno je, da se maksimalno potrudimo in da se tovrstne vsebine ne zanemarjajo."

Gordana Possnig

Radeljska OŠ izvaja dve šoli v naravi, za četrtošolce plavalno in za šestošolce smučarsko. "V šolskem letu 2019/20 smo še redno izvedli smučarsko šolo v naravi, plavalne pa nismo in smo jo nadoknadili v avgustu 2021. V šolskem letu 2020/21 smo plavalno šolo realizirali, smučarske pa ne in smo jo nadoknadili v decembru (naši sedmošolci - lanski šestošolci - so bili v decembru na Rogli). Za tekoče šolsko leto načrtujemo, da bomo izvedli obe šoli v naravi v običajnih termini (marec in junij)," je povedal ravnatelj Damjan Osrajnik. OŠ Črna je v tem šolskem letu v septembru izvedla dve šoli v naravi (poletno za učence petih razredov in naravoslovni tabor za devetošolce). V februarju načrtujejo še zimsko šolo v naravi za učence šestih in sedmih razredov.

Maribor: Enak pomen šoli v naravi kot vsebini pouka

Aktiv svetov staršev mariborskih osnovnih šol pri izvajanju šol v naravi ne zaznava, da jih šole ne bi prakticirale. "Zagotovo ni prav in ni sprejemljivo, da če ni izrecne prepovedi, da se šole v naravi ne izvajajo. Na območju mariborskih šol nismo zaznali, da jih vodstva šol ne bi želela izvajati, so pa prakse izvajanja šol v naravi zelo različne," je povedala Urša Žiger, predsednica aktiva.

Na OŠ Rada Robiča Limbuš še načrtujejo januarsko zimsko šolo. "Za zdaj je nismo odpovedali, čeprav jo bomo glede na izbrano destinacijo verjetno morali, in bomo poiskali drugo varianto. Tudi v februarju in marcu imamo načrtovane šole v naravi in jih bomo poskušali izpeljati," je pojasnila Mojca Kirbiš, ravnateljica te šole in vodja aktiva ravnateljev mariborskih osnovnih šol. Po njenih informacijah bodo drugi ravnatelji mariborskih šol vsaj eno šolo v naravi tudi v sedanjih razmerah poskušali izpeljati, če le ne bo izrecne prepovedi. Tudi sicer, po njenih besedah, mariborske šole izpeljejo po več kot eno šolo v naravi. Na OŠ Rada Robiča v tem šolskem letu načrtujejo pet šol v naravi. Opozori na past, ki se je že zgodila kakšni šoli in zaradi česar se šole različno odločajo glede izvajanja šol v naravi: "Če prideš na destinacijo in se zgodi, da je en učenec pozitiven in je potem potrjena okužba, moraš oditi z vsemi učenci domov." Težke so odločitve ravnateljev, ki tehtajo in se tik pred izvedbo odločajo o realizaciji, saj se zavedajo, kako zelo pomembne so šole v naravi za tkanje socialnih vezi, vseživljenjsko učenje in socializacijo.

Tako meni tudi ravnateljica OŠ Miklavž na Dravskem polju Dušanka Mihalič Mali. "Šola v naravi je tako pomembna kot vsebina pouka. To so kompetence, ki ostanejo za celo življenje. Vsebinsko je možno v življenju marsikaj nadoknaditi, ko potrebuješ, če ne prej tudi na fakulteti, ampak teh kompetenc, ki jih učenci pridobijo s šolo v naravi, pa ni mogoče nadoknaditi. Govorim o iti od doma, biti nekje od ponedeljka do petka brez družine, čeprav v resnici gre le za cele tri dni. Saj nekateri se po treh dneh tudi v sedmem razredu še jočejo, a šole v naravi so koraki k razvijanju samostojnosti. Gre za to, da z nekom preživiš 24 ur, da si skupaj v sobi, v jedilnici, pri dejavnostih, gre za prilagoditve, za upoštevanje enotnih pravil. Izvajajo se najrazličnejše igre od socialnih veščin do pokaži, kaj znaš. Gre tudi za usvajanje kompetenc od pospravljanja sob do izkušnje prehranjevanja v hotelu oziroma CŠOD. To so stvari, ki jih morajo otroci usvojiti," pojasnjuje ravnateljica. Na šoli ne izvajajo le ene obvezne, ampak imajo tri šole v naravi. V tretjem razredu plavalno šolo, običajno v Portorožu, v petem razredu poletno šolo v naravi, letos so že bili v Kranjski Gori in Bohinju, v sedmem razredu pa zimsko šolo, ki je predvidena januarja, na Pohorju in v Bohinju, ko je poudarek na smučanju, za otroke, ki ne smučajo, pa organizirajo zimske pohode, sankanje, igre na snegu pa tudi kakšen tek na smučeh. "Da bi odpovedali šolo v naravi, ker jo je težje organizirati, ker zahteva več truda in energije, ne pride v poštev. Seveda ob pogoju, da nam na destinaciji zagotavljajo izvajanje vseh epidemioloških pogojev," pove Dušanka Mihalič Mali, sicer športna pedagoginja, ki ima za seboj več kot 48 šol v naravi.

Ptuj: Ne želijo prikrajšati učencev

Na večini šol v Spodnjem Podravju in Ormožu so poletne šole v naravi za petošolce izpeljali nemoteno in nameravajo, če ne bo večjih sprememb, izpeljati tudi zimske. Na največji ptujski osnovni šoli Ljudski vrt so učenci šestih razredov te dni odšli v zimsko šolo v naravi, za njimi pa še učenci sedmih razredov, ki jim je šola v naravi zaradi epidemioloških razmer odpadla v lanskem letu. "Roditeljske sestanke s starši smo izvedli preko videokonferenc in jim povedali, da se bodo učenci vsakodnevno samotestirali, prvič v ponedeljek, pred odhodom," je povedala ravnateljica Tatjana Vaupotič Zemljič. Tisti, ki zimsko šolo v naravi organizirajo nekoliko kasneje, še upajo tudi na izboljšanje razmer. Med njimi je OŠ Kidričevo. Tamkajšnja ravnateljica Alenka Kutnjak pravi, da je tudi na tem področju vse prepuščeno odločitvam posameznih šol, ki z državne ravni dobivajo le priporočila: "Te pa eni razumejo tako, drugi drugače. Odvisno je tudi od okolja. Ponekod starši pričakujejo, da bomo določene dejavnosti izpeljali, ponekod so proti temu. Povsem različno od šole do šole in od okolja do okolja. Kar nekaj pa se jih je prav v teh tednih odločilo za izvedbo šole v naravi. Tako da pri tem pravzaprav ne vidimo težave." Nastanitve so odprte, učenci se šole v naravi ob samotestiranju lahko udeležijo, pravi tudi ravnatelj OŠ Ormož, Aleksander Šterman: "Na šoli smo izvedli tudi poletno šolo v naravi. Če je le mogoče, pri tem ne želimo prikrajšati učencev."

Na Celjskem velik da šolam v naravi

Ravnatelj OŠ Franja Malgaja Šentjur Jure Radišek zagovarja izvedbo šole v naravi. Pojasnil je, da imajo še vedno rezerviran termin za zimsko šolo v naravi v letu 2022. "Šolo v naravi lahko glede na navodila izvajamo v skladu s t. i. mehurčki. Tako kot v navadni šoli morajo biti oddelki v mehurčkih, pravila so ista, hišni red je isti, so maske, razkuževanje, samotestiranje za tiste, ki niso cepljeni ali preboleli … šola v naravi je navsezadnje dejansko šola, le lokacija je drugačna," je poudaril. Ob tem je dodal, da starši učencev situacijo razumejo in spoštujejo ter da s šolo pri izvedbi ukrepov in njihovem upoštevanju zelo dobro sodelujejo. Tudi ravnateljica OŠ Lava Marjana Kolenko je izrazila podporo. "Septembrsko šolo v naravi smo že izpeljali in se nadejamo, da bomo lahko izvedli tudi druge, naslednja je zimska v letu 2022. Mehurčke se da popolnoma normalno zagotavljati, tako kot smo že dokazali, tudi starši podpirajo izvedbo, zato stremimo k temu, da se potrudimo, da otrokom tega ne vzamemo. Poznamo pogoje NIJZ, tudi glede prevozov in bivanja. Predvsem zdaj, ko je samotestiranje tako lepo steklo, še posebej nimamo zadržkov, saj je jasno, da se da zagotavljati varnost," je poudarila. Ob tem je dodala, da pa je popolnoma jasno, da se lahko epidemiološka slika spet spremeni in da bodo ravnali njej primerno. Kolenkova je še opozorila, da ima šola v naravi izjemno velik pomen za razvoj določenih kompetenc samostojnosti in drugačnega načina bivanja, ki se v razredu ne dajo doseči. "Zelo pomembno je, da se pokaže pozitivni vidik takšne izvedbe pouka in da se maksimalno, glede na to, kolikor dopuščajo okoliščine, tovrstne vsebine ne zanemarjajo," je izpostavila. Dodala je, da se koronageneracije že skoraj dve leti soočajo z okrnjenostjo vsebin, ki bi dale v normalnih razmerah otrokom veliko dodano vrednost. "Tako ravnatelji kot učitelji moramo zato zagovarjati čimbolj kvalitetne dejavnosti, ker ko enkrat zamudiš, je težko nadoknaditi," je zaključila.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta