"Ugotovitve so obremenjujoče in jasno izkazujejo netransparentno porabo javnega denarja in delovanje v neskladju z zakonom," je dejal poslanec Rado Gladek.
"Poslanci SDS nenehno opozarjamo na nepravilnosti in nezakonitosti pri porabi javnega denarja. Vlagamo pisna in ustna poslanska vprašanja, sklicujemo seje delovnih teles, vlagamo interpelacije, vendar se kljub jasnim argumentom nič ne spremeni. Koalicija se običajno odziva s floskulo, da samo nabiramo politične točke," je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani poudaril poslanec največje opozicijske stranke.
"Če naši argumenti niso dovolj, pa koalicija zagotovo ne more zaobiti ugotovitev računskega sodišča, ki je opravilo revizijo predloga zaključnega računa državnega proračuna za leto 2023 in pravilnosti njegove izvršitve," je poudaril in dodal, da so ugotovitve obremenjujoče in jasno izkazujejo netransparentno porabo javnega denarja ter delovanje v neskladju z zakonom.
Gladek je izpostavil nakup "podrtije" na Litijski, za katero pred izplačili po njegovih besedah nista bila preverjena ne pravni temelj ne višina obveznosti, prav tako nakup poslovne stavbe za potrebe pravosodnih organov ni bil ustrezno načrtovan v državnem proračunu, je ugotovitve revizorjev med drugim povzel Gladek.
Boštjančič zavrnil poziv SDS k odstopu
Finančni minister Klemen Boštjančič zavrača poziv SDS k odstopu. Vidi ga kot poskus preusmerjanja pozornosti, saj so gospodarski kazalci v državi po njegovih besedah precej ugodni in s tem povsem drugačni, kot se trudi prikazati opozicija.
V SDS so Boštjančiča k odstopu pozvali v luči ugotovitev računskega sodišča, ki je v reviziji zaključnega računa lanskega državnega proračuna ugotovilo več nepravilnosti, med drugim pri nakupu stavbe na Litijski za potrebe pravosodnih organov.
"Nikakor se ne gre za to, da kršimo pravila, gre za različno interpretacijo ministrstva za finance in računskega sodišča," je ob robu današnjega koalicijskega vrha na Brdu pri Kranju poudaril Boštjančič. Zakon o javnih financah po njegovih pojasnilih ne definira, kaj je predvidljiv in kaj je nepredvidljiv namen. Po mnenju ministrstva je šlo za slednjega.
"Podatki in številke kažejo popolnoma drugo, kar nam opozicija ves čas meče pod noge"
Kot je dodal, je računsko sodišče od leta 2010 v vsakem poročilu ocenilo, da je bil del projektov ali pa sredstev iz proračunske rezervacije neustrezno prerazporejen. Kot primer je izpostavil sredstva za nepremičnino italijanske narodnostne skupnosti v začetku leta 2022. Tudi tedaj so bila sredstva prerazporejena iz proračunske rezervacije, računsko sodišče pa je nato v poročilu ugotovilo, da je šlo za neustrezno prerazporeditev, podobno kot z Litijsko, je pojasnil.
"Kdo je bil že takrat minister? Jaz še nisem bil, mislim, da je bil to minister iz vrst SDS," je dejal Boštjančič.
Finančni minister ocenjuje, da so različni predlogi in pozivi, ki se v zadnjih dneh in tednih vrstijo iz vrst opozicije, poskus preusmerjanja pozornosti.
"Ravno danes na seji vlade Umar predstavljal jesensko poročilo o gospodarskih gibanjih, ki je za Slovenijo precej ugodno. Kaže, da imamo eno najnižjih inflacij v Evropi, eno najnižjih stopenj brezposelnosti, po gospodarski rasti pa smo še vedno visoko v zgornji polovici Evrope. Seveda bi si želel, da bi bila še višja in temu bo v veliki meri namenjena tudi razprava, ki jo bomo opravili danes," je dejal.
"Podatki in številke tako kažejo popolnoma drugo, kar nam opozicija ves čas meče pod noge ali pa hoče dokazati neko nasprotje. V tem kontekstu tudi vidim te pozive," je sklenil.
V poslanski skupini SDS zahtevajo sklic nujne seje odbora DZ za finance
Kot je dodal, je vlada za potrebe obnove po poplavah dodatno obremenila državljane in gospodarstvo, logično pa bi bilo, da se ta sredstva zbirajo na posebnem računu, kar ugotavlja tudi računsko sodišče. "V zakonu je bila tudi predvidena ustanovitev posebnega sklada, ki naj bi skrbel za transparentno porabo in pridobivanje sredstev, ki pa, kot ugotavlja računsko sodišče, še do danes ni ustanovljen," je dejal poslanec.
"Revizijsko poročilo se dotika tudi nakupa 13.000 računalnikov, o katerem je bilo že toliko povedano, da najbrž ni treba še dodatno izgubljati besed. Jasna je odgovornost tako ministrice pa tudi ministra za finance," je poudaril Gladek.
"Dejstvo je, da je minister za finance Klemen Boštjančič odgovoren za delo ministrstva za finance, kar jasno in nesporno določa zakon o vladi, dejstvo pa je tudi, da glavno skrb in odgovornost za zakonito porabo javnega denarja nosi prav ministrstvo za finance," je poudaril.
V poslanski skupini SDS zahtevajo sklic nujne seje odbora DZ za finance, saj je bilo po Gladkovih besedah sprenevedanja dovolj. "Ugotovitve so jasne in ob tem ministra za finance Boštjančiča pozivamo k odstopu. Če minister ne bo odstopil, pa pozivamo predsednika vlade, da DZ predlaga njegovo razrešitev," je dejal Gladek.
V SDS bodo razmislili tudi o naslednjih korakih. "Kot veste, je interpelacija časovno nekoliko daljši postopek, v SDS pa menimo, da je treba ukrepati takoj," je sklenil.