"Blokirali so nam kartice za dostop na delovno mesto, kjub temu da je 15 novinarjev še vedno redno zaposlenih. Ob 11.30 kličemo policijo in inšpekcijo in smo pred vrati RTV," je sporočil odgovorni urednik informativnega programa na drugem sporedu Televizije Slovenija Rajko Gerič, medtem ko je novinar Marko Milenković na družbenem omrežju X zapisal: "1,5 leta sem delal na RTV. Poleg rubrike Gospodarstvo na Panorami sem moral delati toliko stvari, da me je kadrovska opozorila, da ne smem toliko delati. Z novim letom zame naenkrat ni več dela, poslan sem bil na čakanje na delo na domu. Danes pa ne morem v hišo niti po stvari."
Pojasnilo Uprave RTV Slovenija
"Pravilnik o hišnem redu prepoveduje vstop in zadrževanje v varovanih prostorih ter drugih prostorih objektov RTV Slovenija in v njihovi okolici brez utemeljenega razloga, ki ni vezan na delovanje zavoda.
Petnajst zaposlenih na RTV Slovenija je bilo z odredbo o začasni napotitvi javnega uslužbenca napoteno na čakanje na delo doma od 3. 1. 2024 do 31. 1. 2024.
RTV Slovenija se je za ta ukrep odločila zaradi poslovnih oz. organizacijskih razlogov (odpoved projektov skladno s sprejetim Programsko-produkcijskim načrtom za leto 2024).
RTV Slovenija delavcem v času veljavnosti Odredbe ne more zagotavljati dela. Vstop in zadrževanje v varovanih prostorih ter drugih prostorih objektov RTV Slovenija in v njegovi okolici brez utemeljenega razloga, ki ni vezan na delovanje zavoda, ni dovoljeno oz. je prepovedano (2. odstavek 4. člena Pravilnika o hišnem redu).
Zaposlenim bo omogočen dostop do prostorov, kjer morebiti hranijo svoje osebne stvari in jih želijo iz prostorov RTV Slovenija odnesti v obdobju veljavnosti Odredbe."
Spomnimo, RTV Slovenija je pred novim letom 15 zaposlenih obvestila o začasni napotitvi na čakanje na delo doma zaradi poslovnih oziroma organizacijskih razlogov. Skladno s sprejetim programsko-produkcijskim načrtom za leto 2024 in odpovedjo programov jim kot delodajalec začasno ne more več zagotavljati dela, določenega s pogodbo o zaposlitvi, so še tedaj za STA sporočili s Kolodvorske.
"Delodajalec bo javnega uslužbenca o datumu in uri vrnitve na delo obvestil najmanj 24 ur pred zahtevanim prihodom na delo. Čakanje na delo na domu lahko traja največ šest mesecev v posameznem koledarskem letu. V času čakanja na delo ima javni uslužbenec pravico do nadomestila plače v višini 80 odstotkov osnove iz 7. odstavka 137. člena zakona o delovnih razmerjih," so na Radioteleviziji Slovenija (RTVS) zapisali v odgovorih na vprašanja STA.
Kot je znano, oddaja Panorama ni bila uvrščena v programsko-produkcijski načrt za leto 2024. "Dodajamo še, da so na 3. programu Televizije Slovenija (TVS) na sporedu izključno samo še prenosi iz državnega zbora, ki jih koordinira pristojna urednica. Programsko-produkcijski načrt za 2024 za omenjeni program ne predvideva nobene oddaje v letu 2024," so se v javnem zavodu odzvali tudi na očitke Rajka Geriča, ki je hkrati še vedno tudi odgovorni urednik tretjega programa na javni televiziji.
Sporočilo aktiva novinarjev informativnega programa TVS glede čakanja na delo
"Aktiv novinarjev IP TVS obžaluje, da so nekateri člani Aktiva zaradi ukinitve informativnih oddaj na TV SLO 2 trenutno na čakanju, a opozarja, da je ves čas ostro nasprotoval spremembi statuta in vzpostavitvi dveh informativnih programov v naši hiši.
Aktiv novinarjev Informativnega programa Televizije Slovenija je takratno vodstvo, generalnega direktorja RTV Slovenija Andreja Graha Whatmougha, ki je hkrati opravljal tudi funkcijo direktorja Televizije, na več sestankih in tudi javno pozval, naj informativnega programa ne deli na IP 1. programa in IP 2. programa. Kljub jasnemu in odločnemu nasprotovanju, je generalni direktor nov statut predlagal Programskemu in Nadzornemu svetu, ki sta oblikovanje potrdila. Aktiv je javno nasprotoval takšni odločitvi, ki se je pokazala kot napačna.
Aktiv novinarjev IP TVS je sicer pred tem nasprotoval tudi PPN-ju za leto 2021, ko je bila ob kadrovski stiski predvidena nova 2-urna informativna oddaja Panorama na 2. programu TV SLO, obenem pa so se ukinjale pomembne oddaje na 1. programu TV SLO. Kolektiv je zbral 134 od 143 podpisov takrat zaposlenih v Informativnem programu proti uvedbi tako drastičnih sprememb, ki so se pozneje res izkazale za napačne. Aktiv je, kot vedno, tudi v tem primeru najprej izrabil vsa notranja sredstva – torej o tem obvestil v. d. urednika IP, v. d. direktorja TV SLO in generalnega direktorja ter skušal v pogovorih doseči spremembo odločitve -, ko pripombe, s katerimi je bil seznanjen tudi Programski svet, niso bile upoštevane, je o nasprotovanju obvestil tudi širšo javnost. Celoten tekst pa je v javnost posredoval nekdo iz Programskega sveta.
Torej, Aktiv novinarjev IP TVS pripombe najprej sporoči odgovornemu uredniku IP (1. programa), ki žal zaradi spremembe statuta, pri kateri je vztrajalo prejšnje vodstvo, ni pristojen za 2. program.
V primeru čakanja na delo do zdaj zaposlenih na 2. programu, ki ima svojega odgovornega urednika, tako odgovore javnosti in zaposlenim lahko da samo trenutno vodstvo TV SLO in Uprava RTV Slovenija.
V Aktivu še enkrat poudarjamo, da smo nasprotovali PPN-ju, s katerim so uvedli Panoramo in tam tudi brez ustreznih govornih in ostalih usposabljanj zaposlili novinarje in urednike v občutno višje plačne razrede, kot jih imajo ostali novinarji in uredniki v IP, in spremembi statuta, ki je pripeljala do delitve informativnega programa.
Pričakujemo, da bo nov statut informativni program ponovno poenotil in da bodo pristojni v skladu s potrebami zaposlene na čakanju vključili v delo v IP na 1. programu TV SLO. In sicer, da bodo tudi funkcije, ki jih IP potrebuje, primerno ovrednotene."
IO Aktiva novinarjev IP TVS
Društvo novinarjev Slovenije obžaluje izgubo novinarskih delovnih mest
V Društvu novinarjev Slovenije (DNS) so v odzivu zapisali, da so že ob sprejemu programsko-produkcijskega načrta za leto 2022, ki je uvedel premik dela informativnih vsebin na drugi program, opozarjali na problematičnost delitve informativnega programa na dve uredništvi.
"Takratno vodstvo in programski svet nista upoštevala strokovnih pomislekov, ki so jih izražali kompetentni in za to pristojni novinarji in uredniki TV Slovenija. Med njimi je tudi opozorilo, da bo premik vsebin s prvega na drugi program povzročil organizacijske in kadrovske težave. Da so bila naša svarila utemeljena, kaže tudi zadnja poteza novega vodstva, ki je 15 zaposlenih na drugem programu TV Slovenija začasno napotilo na čakanje na delo doma," so zapisali v DNS-ju.
Vseeno obžalujejo izgubo vsakega novinarskega delovnega mesta in hkrati od vodstva RTV-ja pričakujejo, da bo RTV Slovenija zaposlovala kompetentne in profesionalne novinarke in novinarje ter druge ustvarjalce programov, kadrovske postopke pa vodila pravno pravilno in ob spoštovanju dostojanstva zaposlenih.