Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev izpolnjen.
Ministri in predstavniki reprezentativnih sindikatov so danes poleg krovne pogodbe za javni sektor podpisali tudi krovni dogovor z nekaterimi zavezami za naprej, aneks h kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti, 14 panožnih in poklicnih kolektivnih pogodb oziroma aneksov k tem pogodbam in dva stebrna dogovora o uvrstitvah delovnih mest in nazivov s področja zdravstva in socialnega varstva ter raziskovalne dejavnosti, izobraževanja in kulture.
Sindikat Državnih organov Slovenije je reprezentativni, zato bodo s plačno reformo višje plače dobili vsi državni uradniki, zaposleni v pravosodnih organih in upravah občin. K podpisu pogodbe so pristopili tudi policisti.
"Podpisal bom kolektivno pogodbo za državno upravo, čeprav s težkim srcem. Ne morem tvegati, da bi zaposleni v državni upravi, v upravah lokalnih skupnosti in organih pravosodja ostali brez dogovorjenih plač," je danes zjutraj za Večer povedal predsednik Sindikata državnih organov Slovenije, Frančišek Verk.
Podpis SDOS pod kolektivno pogodbo za državno upravo, pravosodne organe in uprave lokalnih skupnosti pomeni, da bo vseh 35.000 javnih uslužbencev v omenjenih dejavnosti deležno dogovorjene odprave plačnih nesorazmerij in prevedbe na plačno lestvico. To pomeni, da bodo danes podpisane kolektivne pogodbe, s katerimi bodo uveljavljeni dvigi v vseh štirih plačnih stebrih, poleg omenjenega še v zdravstvu in socialnem varstvu, vzgoji in izobraževanju, znanosti in kulturi ter v stebru javnih agencij in zavodov.
Po naših zanesljivih informacijah so se za podpis vseh reformnih dokumentov odločili tudi v Sindikatu policistov Slovenije, ki ga vodi Rok Cvetko. Že zjutraj naj bi tudi parafirali kolektivno pogodbo dejavnosti javnega reda in varnosti.