(PISMO BRALCA) Pariške impresije

Povsod, ampak res povsod je slišati "s’ il vous plaît", torej prosim, ki ga spremlja nasmeh.

Glavna fotografija članka:(PISMO BRALCA) Pariške impresije
Mohammed Badra

DR

Datum 15. oktober 2025 06:00
Čas branja 3 min

Spremljajte zgodbe, ki so pomembne. Izberite Večer kot svoj prednostni vir v Googlu.

NASTAVI ↗

Pred dnevi sem se vrnil s krajšega potovanja v Pariz. Drugačen je kot pred leti. Promet poteka umirjeno in tekoče. Ni nervoze, ni trobljenja, ostrega zaviranja. Kolesarji, motoristi, avtomobilisti se ustavijo pred prehodom za pešce, tudi ko zanje sveti rdeča luč, ne trobijo in ne mahajo grozeče z rokami. Trušč dvokolesnikov je normalen in ni oglušujoče hrumeč. Po ulicah, v lokalih, galerijah in muzejih je pisana množica ljudi vseh barv in socialnih slojev, z vseh kontinentov. Povsod, ampak res povsod je slišati "s’ il vous plaît", torej prosim, ki ga spremlja nasmeh. 

Ko je predsednik Francije Emmanuel Macron 19. septembra odpiral prenovljeno cerkev Notre Dame za obiskovalce, so sicer bile zapore, ampak je promet vseeno potekal tekoče. Opaziti je sicer veliko policije, v metroju ali na turističnih točkah je opaziti celo patrulje do zob oboroženih vojakov. A zaradi tega, domnevam, nihče ne dobi občutka, da tam vlada vojaška hunta ali policijski teror. Pomislim, da bi bilo včasih primerno tudi pri nas ravnati enako.

Ko se vozim z letališča Ronke proti Trstu in Fernetičem, opažam, da promet poteka tekoče in umirjeno. Gneča se začne pri Razdrtem in narašča vse do Vrhnike, Brezovice, novi odcep za Dragomer se kaže brez haska. Čas vožnje se podaljša za pol ure ali uro, a se ne ve, kaj je vzrok za to. Nesreča, predmet na vozišču? Tudi na Darsu ne vedo, kaj je vzrok zastojev. Nikjer ni policistov na motorjih, ki bi morda lahko povečali pretok vozil. Opažam, da večina voznikov upošteva varnostno razdaljo. Skoraj vsi ustvarjajo tako imenovani reševalni pas. Zato sta lahko dve vozili z modrimi lučmi, eno izmed njih je očitno prevažalo visokega državnega funkcionarja, z veliko hitrostjo švignili med avtomobili po sredini avtoceste, mi pa smo se še naprej cmarili v dolgi koloni in vročini, ki je žgala tisti dan. Pa vendar, ta funkcionar ni potreboval helikopterja, da je prišel, denimo, iz Šempetra pri Gorici do Ljubljane.

Jože Simčič, Novo mesto

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
Ste se kopali kdaj v jezeru?
Že večkrat.
58%
586 glasov
Samo enkrat.
14%
139 glasov
Še nikoli.
22%
219 glasov
Ne znam plavati.
6%
60 glasov
Skupaj glasov: 1004