SD: Razprava o NEK 2 je smiselna
"Podnebna kriza zahteva odločen premik k obnovljivim virom in večji energetski učinkovitosti. Za Socialne demokrate je ključno, da Slovenija zagotovi energetsko neodvisnost ter varno in dostopno preskrbo z električno energijo v prihodnosti s hkratnim zmanjšanjem izpustov toplogrednih plinov v ozračje. Socialni demokrati pričakujemo takojšnjo pripravo in sprejetje zakona o zapiranju Premogovnika Velenje (in Termoelektrarne Šoštanj), skupaj z akcijskim načrtom prestrukturiranja rudarskih regij, temelječ na okolju prijazni reindustrializaciji za nadomestitev delovnih mest," so v prvem odzivu na pobudo za gradnjo drugega bloka Nuklearne elektrarne Krško sporočili iz SD.
"Slovenija mora, nadalje, izgraditi svojo energetsko neodvisnost, energetiko, ki bo temeljila na obnovljivih in brezogljičnih virih pridobivanja energije. Glede na življenjsko dobo TEŠ 6 in NEK 1 je, zaradi stabilne energetske oskrbe Slovenije, razprava o izgradnji NEK 2 smiselna. Razprava o odločitvi mora potekati tako znotraj krogov strokovne javnosti kot v okviru civilne družbe. Ob tem je nujno pripraviti ambiciozen in konkreten energetski koncept v Sloveniji ter vlagati v obnovljive vire energije, ki bodo dostopni vsem, ne samo tistim, ki si to lahko privoščijo," so zapisali.
SDS za gradnjo jedrske elektrarne in drugih virov
"Leta 2043 se bo iztekla podaljšana življenjska doba naše edine jedrske elektrarne v Krškem. Pomembno je torej, da že danes načrtujemo nove proizvodne vire, ki bodo dolgoročno nadomestili te objekte. Ključno je torej, da nadaljujemo z gradnjo večjih (nad 10 MW moči) hidroelektrarn, spodbujamo gradnjo lokalne samooskrbe (fotovoltaika, kogeneracije na lesno biomaso), hkrati pa začnemo načrtovati tudi nadomestni blok jedrske elektrarne v Krškem, seveda pa moramo pri tem upoštevati vse svetovne in evropske standarde glede jedrske varnosti. Prva vlada Janeza Janše je sicer drugi blok NEK 2 zapisala v svoje strategije."
Stranka Alenke Bratušek: Nismo zagovorniki jedrskega lobija
"Odgovor na vprašanje, ali bo v Sloveniji drugi blok jedrske elektrarne potreben ali ne, bosta dala NEPN in Energetski koncept Slovenije (EKS), ki sta v pripravi. V SAB nismo zagovorniki jedrskega lobija. Brez strokovnih podlag pa ne moremo odgovoriti na vprašanje, ali smo za ohranitev pridobivanja jedrske energije, oziroma bi bilo neodgovorno in populistično odgovoriti brez takih strokovnih dokumentov. Strokovnjaki trenutno pripravljajo potrebne izračune, ki bodo morali biti upoštevani tudi pri političnih odločitvah o tem, kako bo z našo energijo v prihodnosti. Energetska neodvisnost je naš prvi cilj, drugi pa seveda ta, da imamo čim več zelene energije. Ko bo dokument NEPN pripravljen, se bodo lahko začeli konkretni pogovori o potrebnosti novih energetskih objektov."
Desus: Na neki točki se bomo morali odločiti
"V danem trenutku je na vprašanje o izgradnji NEK 2 zelo težko odgovoriti, saj se na eni strani soočamo z naraščajočimi potrebami in smernicami v energetski in okoljski politiki, da bi morali najprej izkoristiti vire, ki ne predvidevajo uporabe fosilnih goriv, oziroma še bolje bi bilo, da bi lahko izkoristili vse alternativne vire za pridobivanje električne energije, kar pa ne bo zadostilo vsem potrebam. Na drugi strani se soočamo s takšnimi ali drugačnimi nasprotovanji predvsem civilnih iniciativ, ki nasprotujejo investicijam za energetsko samozadostnost, naj gre pri tem za jedrsko, hidro, vetrno ali sončno energijo. Konkretno, v Sloveniji prevladuje izredno odklonilno mnenje o vprašanju uporabe jedrske energije za zagotavljanje električne energije, ki je paradoksalno dejansko ena od najčistejših oblik energije. A vseeno NEK 2, če se država odloči za njegovo izgradnjo, predstavlja ogromno finančno investicijo, ki ne bo zgrajena čez noč. Na neki točki se bomo torej morali odločiti o načinu zagotavljanja energetske samozadostnosti, tako v politiki kot v javnosti."