Številni so včeraj opoldne, ko smo bili pri knjigarni Mariborka na Koroški cesti v središču mesta, prišli izreči podporo ob izrazih nestrpnosti, izjav homofobije, tudi nasilnega vedenja, ki so ga bile zaposlene deležne v minulih dneh. Kakor smo na kratko že poročali, imajo v juniju, mesecu ponosa, na krilih vrat izobešeno mavrično zastavo. In ves čas so že deležne žaljivk, provokacij, nato je v začetku tedna neznanec s krila vrat odtrgal mavrično zastavo, nakar so bile med mirnim branjem v četrtek popoldne deležne še groženj s škarjami, ko je neznanec ponovno želel sneti zastavo, grozil zaposleni in jo pljunil v obraz.
Dogodke so (ponovno) prijavile policiji in danes, v petek, odnesle tja tudi škarje, ki so jih našle na tleh. Pri tem obisku policije so bile sicer po besedah Anje Zag Golob, direktorice in glavne urednice pri založbi VigeVageKnjige, pod okriljem katere deluje Mariborka, deležne nekoliko več posluha in razumevanja, da se zaradi vsega počutijo ogrožene. So pa ogorčene nad odzivom policista v patrulji, ki je dva dni prej ob ponovni prijavi jasno sugeriral, da k nasilju prispevajo same z izobešeno zastavo ter naj jo snamejo. Zoper odziv policista se bodo pritožile, obvestile so tudi urad predsednice republike in nekatere predstavnike ministrstva za notranje zadeve.
"Strganje zastave je izraz sovraštva"
"Eni policisti so se odzvali v redu, drugi ne. Vsi pa so nam povedali, da ne morejo ničesar drugega narediti, kakor se odzvati na klic ali tu in tam peljati mimo, ker nimajo dovolj kadra. Očitno mora priti do tega, da nekdo prinese potencialno orožje, da se nekoliko resneje vzame vse skupaj," izpostavlja Zag Golob. Že v ponedeljek so namreč opozarjale, da strganje zastave ni samo kraja, ampak je tudi izraz sovraštva.
Policijska patrulja se je prav takrat, ko smo bili v četrtek tam, sicer peljala z vozilom po ulici gor in dol. A nekoliko pred tem se je znova ponovilo, da sta mimoidoča mladeniča rekla: "Ubij pedera." "Take provokacije izjavljajo mladi, dijaki. Pred tem je šel mimo eden, ki ga je nekoliko več skupaj, in je že klical nekoga. In že vidiš, kam to lahko pripelje," sedaj Anja Zag Golob že dobro pozna utrip ulice, na kateri imajo knjigarno. "Seveda pomaga, da se policija pelje mimo, tudi izrazi podpore so seveda dobrodošli, toda mi moramo zagotoviti varnost zaposlenih, skrbi nas, kako bomo izvajali načrtovane dogodke," dodaja urednica in direktorica založbe.
"Ne vedo, kaj zastava predstavlja. Samo odveč jim je"
Zastavo bodo konec meseca sneli, nasilje pa bo ostalo na ulicah, še opozarja: "Izobešena zastava je nek minimum in to, da visi na knjigarni, je še toliko bolj simbolno, da je to odprt prostor za vse. Po Evropi so po mestih povsod izobešene zastave, ker ljudje razumejo, da je mavrična zastava v podporo ne le osebam skupnosti LGBTQ+, ampak vsem manjšinam, gre za diskurz solidarnosti, svobode vseh." Pri nas pa, poudarja, je prisotna določena stopnja sovražnosti, "ki pa je nihče ne nagovarja. Mesto ne vlaga dovolj v 'mehko tkivo', v vsebine za mlade, v kulturo, obšolske dejavnosti, socialo, izobraževanje ljudi. Če ljudje nimajo kam, se pridružijo nasilnim navijaškim ali kakšnim drugim ekstremnim gibanjem. V bistvu ti sploh ne vedo, kaj zastava predstavlja. Njim je samo odveč. Vanjo projicirajo vse svoje težave - ima popravni izpit, nihče ga ne mara ... O tem bi se morali pogovarjati."
Policija prejela štiri prijave
S Policijske uprave Maribor so na naša poizvedovanja odgovorili, da so v preteklih dneh v povezavi z omenjenimi dogodki prejeli štiri prijave, ki so se nanašale tako na prekrške oziroma kršitve javnega reda in miru kot tudi na sume storitev kaznivih dejanj. "Policisti so se odzvali na vse prijave in ukrepali skladno s svojimi pristojnostmi. V vseh primerih še zbiramo obvestila s ciljem, da se osumljence odkrije in ustrezno procesuira, glede na pretekle dogodke pa bomo temu prilagodili svoje delo tudi s pogostejšo prisotnostjo na območju," je še sporočila predstavnica za medije Anita Kovačič Čelofiga.
Dodala je še, da se policisti vedno odzovejo na vsako prijavo kršitev ali sumov kaznivih ravnanj ter ukrepajo skladno s svojimi pristojnostmi pri izpolnjevanju temeljnih nalog. Predstavnica policije je še ponovila že izrečeno, da policija ukrepa v okviru zakonskih možnosti, zlasti v primeru dejanj z elementi nasilja ali javnega spodbujanja sovraštva pa tovrstne dogodke obravnava "z ničelno toleranco, ob zavedanju in spoštovanju svobode izražanja mnenj kot temeljne svoboščine vseh prebivalcev". Pojasnila je še, da bodo navedbe, ki se nanašajo na ravnanje policistov, ki so na kraju obravnavali podano prijavo, preverili.
Sociolog Klanjšek: Nakopičena jeza prinaša toksična ravnanja
"Dejanja nestrpnosti zoper 'mavrice' ni mogoče videti onkraj ideološke polarizacije kot rezultata vse bolj grobe institucionalne konfiguracije toksičnega individualizma, utilitarizma, tekmovalnosti, ekonomske polarizacije ter fragmentacije javnega. Na to se lepi tudi vse bolj impotentna politika, ki namesto da bi govorila nadideološki jezik razumevanja in de-eskalacije, govori jezik 'ene pravilne poti'," izraze nasilja, kakršnega so deležni pri Mariborki in kakršno se je dogodilo že lani na Paradi ponosa v Mariboru, v širši družbeni kontekst postavlja in komentira sociolog dr. Rudi Klanjšek z Oddelka za sociologijo Filozofske fakultete Univerze v Mariboru.
Nadalje pravi, da ima politika leve, liberalne sredine še obenem pokroviteljsko-arogantno držo "ničelne tolerance", "ki daje vedeti, da jeza drugih ni le nesprejemljiva, temveč tudi, da ne gre investirati naporov v razumevanje njenih ozadij". Klanjšek nadalje še pravi: "Jezik, ki drugače misleče pokroviteljsko dojema kot 'nerazgledane kmetavze', 'fašiste' ipd., ki si ne zaslužijo razumevanja, bo nakopičeno jezo, ki ima prej omenjena strukturna ozadja, pognal do točke, da bo vodila do še bolj toksičnih dejanj. Ljudem ni mogoče zaukazati, kakšni bi morali biti, kako bi se morali počutiti. Slednje je mogoče spremeniti le preko jezika razumevanja in spreminjanja strukturnih ozadij. Kar pomeni tudi kritično preizpraševanje, ne le 'stare religije', ki jo progresivna struja dojema kot disfunkcionalno oviro na poti do 'končne svobode', temveč tudi 'nove religije' progresivnega liberalizma. Rezultati slednjega, kljub ideološki veri vanj, namreč niso tako enoznačno dobri, kot hočejo verjeti njeni (na žalost vse bolj nestrpni) zagovorniki," še meni dr. Klanjšek.
Direktor PU Maribor: Maribor je varno mesto
Ob dogajanju pri knjigarni Mariborka so se včeraj na seji mestnega sveta pri poročilu policije o varnostnih pojavih v občini oglasili tudi nekateri svetniki. Tatjana Frangež (Levica) je ocenila, da se sovraštvo proti skupnosti LGBTQ+ v zadnjih letih širi in je bolj agresivno ter "bo morala policija bolj proaktivno in odločno ravnati zoper ljudi, ki so nasilni, da bomo lahko varni v mestu, ne glede na to, koga imamo radi in s kom se družimo". Zdravko Luketič (Nova Slovenija – Krščanski demokrati) je dodal, da so ogrožene tudi verske svoboščine, saj se v Sloveniji veča sovraštvo do vseh drugačnih, drugače mislečih, do oseb, ki imajo drugačno politično mnenje. Direktor Policijske uprave Maribor Beno Meglič se je na to odzval z mnenjem, da je Maribor varno mesto.