"Predsednik vlade Robert Golob je danes sprejel Tomaža Vesela, kandidata za evropskega komisarja. Gospod Vesel je premierja Goloba obvestil, da zaradi različnih pogledov na delovanje prihodnje sestave Evropske komisije, ki izhajajo iz pogovora med njim in predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, odstopa od kandidature," so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Ob tem so dodali, da se je Vesel premierju zahvalil za izkazano zaupanje: "V kandidaturo sem se podal z iskrenimi nameni v korist Slovenije. Žal s predsednico von der Leyen ne deliva istega koncepta delovanja Evropske komisije in zato sem se odločil, da kandidaturo, v dobro Republike Slovenije, umaknem. Sloveniji na tej poti želim, da dobi končno vpliven in dober resor, saj verjamem, da smo med kandidati bili in bomo le najbolj kompetentni posamezniki za to funkcijo."
Po naših informacijah naj bi von der Leyen Veselu na spoznavnem pogovoru prejšnji teden v Bruslju dejala, da je strokovnjak, ona pa da išče politike. Poudarila je tudi, da je spolna uravnoteženost zanjo ključnega pomena. Zato naj bi se bil Vesel odločil, da odstopi mesto nekomu drugemu, primernejšemu.
Na Evropski komisiji zadeve ne želijo komentirati
Portal N1 poroča, da je von der Leyen v četrtek Golobu poslala ostro pismo, v katerem naj bi ponovila, da s kandidaturo Vesela ni zadovoljna in da od Slovenije še vedno pričakuje kandidatko za komisarsko mesto. Dejala naj bi tudi, da si v svoji ekipi želi močna politična imena.
STA se je z vprašanji v zvezi s tem obrnila na kabinet predsednika vlade, a na odgovore še čaka. Na Evropski komisiji medtem zadeve ne želijo komentirati. (STA)
Golob je Veselov odstop sprejel in že opravil pogovore s koalicijskimi partnerji z namenom nadaljnjih korakov pri imenovanju novega kandidata oziroma kandidatke za evropskega komisarja. O tem bo tudi obvestil predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen.
Vlada bo o novem predlogu kandidatke oziroma kandidata razpravljala v ponedeljek. Predsednik vlade Robert Golob bo o novem imenu predsednico von der Leyen obvestil po zaključku zakonsko predpisanih postopkov.
Klemen Grošelj: Na Slovenijo je možno vplivati
Nekdanji evropski poslanec iz vrst Gibanja Svoboda, prej LMŠ, Klemen Grošelj meni, da je Vesel sprevidel, kakšna je politična realnost in kaj ga čaka v Evropskem parlamentu. "Mislim, da je bilo sporočilo predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, ko je navedla, katere karakteristike pričakuje od kandidatov, zelo jasno. Poudarila je politične kompetence, torej da naj bodo kandidati bivši predsedniki vlad, ministri. Tukaj je bil naš kandidat relativno šibek, ampak to je bolj odgovornost predlagateljev. Morali bi vedeti, da je predsednik računskega sodišča funkcija nadzorne institucije in ne politična. Že to je bilo slabo izhodišče," je povedal o zdaj že nekdanjem kandidatu.
Pravi, da ga je presenetilo podcenjevanje spolnih kvot in neugoden položaj, v katerem se je znašla Slovenija: "Slovenija je zdaj obravnavana kot država, na katero se lahko vpliva. To je zelo negativno sporočilo. Kandidatura kaže tudi, da imamo težave z razumevanjem delovanja Bruslja. To se nam serijsko dogaja, tudi pri sporih, ki jih imamo s komisijo in južnimi sosedi. Potreben bi bil poglobljen razmislek o slovenski politiki do Bruslja in EU."
O možni nadomestni kandidatki je dejal, da sta to verjetno Marta Kos ali Tanja Fajon. "O Marti Kos se špekulira že dolgo. Kot kandidatka bi se lahko pojavila tudi zunanja ministra Tanja Fajon. To bo odvisno od notranjepolitičnih sil in razmerja sil v Evropskem parlamentu. O tem je kar nekaj zapisal vodja opozicijske SDS. Deloma te navedbe držijo. So pritiski. Ne smemo biti čustveni, temveč je treba narediti zunanjepolitično analizo in pogledati dejstva in preveriti tveganja. Temu primerno je potrebno sprejeti odločitve. Cilj ni vezan na slovensko notranjo politiko. Ključnega pomena je, da Slovenija v Bruselj pošlje kandidata, ki bo v Evropskem parlamentu prestal rešeto in ki bo dobil dober, pomemben resor. To je v interesu države. Strankarske kalkulacuje bi se morali dati na stran in se osredotočiti na to, kar je dobro za državo. Če bi se nam zgodil fiasko kot leta 2014, bi bilo to za našo državo zelo neugodno. Treba je poslati kandidatko, ki bo izpolnjevala vsa merila. Glede zamenjave ne bomo toliko izstopali, Bolgarija je predlagala moškega in žensko, kandidata je za kandidatko zamenjala tudi Romunija. Narediti moramo vse, da gre nominacija skozi čim bolj tekoče," je še dejal Klemen Grošelj.
Oglasil se je tudi predsednik SDS Janez Janša, ki je na družbenem omrežju X zapisal naslednje: "Ker je EPP sklenil, da v EP ne bo rušil kandidatov za EK, sedaj predsednica EK uradno zahteva od slovenske vlade, naj ji sama že sedaj pošlje kandidatko. Koalicija že zaseda. Tanji Fajon dela konkurenco tudi Marta Kos. Ki očitno že v SD."
Marta Kos nam je sicer po nekajdnevnem molku v torek sporočila, da ni v komisarski zgodbi.
Spomnimo, Vesel je pred dobrim tednom dni v Bruslju opravil spoznavni pogovor s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, ki sestavlja svojo novo komisarsko ekipo. Po naših informacijah sestanek ni bil najboljši. Predsednica Evropske komisije naj bi Veselu dala jasno vedeti, da nima političnih izkušenj, kar je eden od njenih pogojev, in da želi žensko kandidatko.
Vlada je Vesela uradno potrdila za kandidata za evropskega komisarja iz Slovenije 9. avgusta. Dan pred tem je Veselovo kandidaturo za komisarja potrdil odbor državnega zbora za zadeve EU, in sicer z devetimi glasovi za in šestimi vzdržanimi. Gibanje Svoboda je Vesela predstavilo javnosti kot kandidata za komisarja v začetku aprila na strankarskem pikniku v Zbiljah.