Gantar na zasedanju podprl WHO in oceno odziva na pandemijo covida-19

STA, A.L.
19.05.2020 12:51

Minister za zdravje Tomaž Gantar je v nastopu na 73. letnem zasedanju skupščine Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki je posvečena pandemiji novega koronavirusa, v ponedeljek izpostavil, da Slovenija ceni prizadevanja WHO pri koordinaciji odziva na pandemijo. Podpira pa tudi oceno odziva, ki bo prispevala k boljši pripravljenosti v prihodnje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Minister je prvi dan dvodnevnega zasedanja, ki prvič v zgodovini poteka preko videokonference, podprl izjavo EU, ob tem pa tudi ocenil, da se je med pandemijo pokazal ključni pomen zagotovitve ustreznega in enakega dostopa do zdravil, medicinske opreme in opreme za zaščito ter dobav.
Za učinkovit odgovor na pandemije, kot je ta covida-19, je v video izjavi izpostavil nujnost zagotovitve dostopa do novih cepiv, zdravil, diagnostik in zdravljenj v duhu globalne solidarnosti.
Prepričani smo, da je pandemija covida-19 velik preizkus za naše zdravstvene sisteme in družbe, je dejal. Odgovor na pandemijo v Sloveniji pa je po njegovih besedah pokazal, da ima država močan javni zdravstveni sistem z dobro usklajeno primarno zdravstveno oskrbo in programom za nujni odziv.
Dvodnevno zasedanje se bo končalo danes. Udeleženci iz 194 držav članic naj bi danes razpravljali o resoluciji, ki jo je pripravila EU, v kateri pozivajo k "čimprejšnji nepristranski, neodvisni in celoviti" preiskavi mednarodnega odziva in odziva WHO na pandemijo covida-19.
Države so se načeloma minuli teden dogovorile, da bodo resolucijo soglasno sprejele. Zaradi naraščanja napetosti med ZDA in WHO v zadnjih dneh pa se nekateri poznavalci bojijo, da soglasja ne bo.
Svetovna zdravstvena organizacija je specializirana agencija Združenih narodov, ki ima vodilno vlogo pri globalnih vprašanjih s področja zdravja. Določa smeri zdravstvenih raziskav, postavlja norme in standarde, zagotavlja tehnično podporo državam ter spremlja in ocenjuje zdravstvene trende. Slovenija je njena članica od leta 1993.
Doslej je zaradi covida-19 v svetu umrlo okoli 317.000 ljudi, potrjenih okužb z novim koronavirusom je skoraj 4,8 milijona. V Sloveniji so doslej umrli 104 bolniki s covidom-19, potrjenih je bilo 1467 okužb.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta