Predstavniki Inštituta 8. marec so danes pred veleposlaništvom Republike Poljske v Ljubljani izrazili solidarnost s poljskimi ženskami. Jutri namreč v poljskem parlamentu poteka prva razprava o spremembah zakona o splavu, ki bi odpravile skoraj popolno prepoved splava, zaradi katere ženske na Poljskem umirajo. Podobne solidarnostne akcije so se v tem tednu odvile tudi v Helsinkih, v Parizu, Bordeauxu, Dublinu, na Dunaju in drugod po Evropi v organizaciji drugih organizacij, ki so del gibanja "My Voice, My Choice", ki ga koordinira Inštitut 8. marec.
Kruta zakonodaja, ki prepoveduje splav, Poljakinjam odvzema vzema življenja
Splav je na Poljskem skoraj povsem prepovedan. "Iza, Dorota, Anna, Justyna, Marta, Agnieszka … to so zgolj nekatera imena Poljakinj, ki so umrle zaradi trenutne zakonodaje o splavu na Poljskem. Tukaj smo v njihovem imenu. Oči vse Evrope so uprte v poslanke in poslance poljskega parlamenta, ki lahko takšne smrti v prihodnosti preprečijo," je povedala Petra Meterc iz Inštituta 8. marec
Marta Lempart, vodja Vsepoljske ženske vstaje, ki je v dnevih pred prvo parlamentarno razpravo napolnila ulice poljskih mest, pa pravi: "Ena glavnih volilnih obljub nove vlade je bila dekriminalizacija in legalizacija splava. Vendar pa šest mesecev po volitvah rezultatov ni videti. Predloge zakonov za legalizacijo in dekriminalizacijo splava je blokiral predsednik parlamenta Szymon Hołownia. Skupaj s skrajno desnico si prizadevajo zakone o splavu zavrniti že v prvi obravnavi in onemogočiti spremembe, za katere smo se trdo borili in si jih zaslužili. A se moramo, kot kaže, še naprej boriti!"
Jutri v poljskem parlamentu poteka prva razprava o treh osnutkih sprememb zakona o splavu. Desnosredinska Državljanska koalicija (KO) in Levica predlagata liberalizacijo zakonodaje, a za to nimata podpore Tretje poti, ki je tudi del vladajoče koalicije Donalda Tuska. Kakšen bo razplet jutrišnje razprave in petkovega glasovanja, še ni jasno.
Sporočilo iz Slovenije in Evrope: Nikoli ne boš hodila sama
Ko se je proti volji ljudstva vladajoča politika - in ustavno sodišče pod njenim okriljem - oktobra 2020 odločila skoraj popolnoma prepovedati splav, je to sprožilo val množičnih protestov. Na ulicah je takrat na stotisoče Poljakov in Poljakinj enoglasno vzklikalo: "Nikoli ne boš hodila sama!"
Gibanje "My Voice, My Choice" po Evropi prireja solidarnostne akcije in proteste v podporo Poljakinjam in njihovemu boju za pravico do splava. "V gibanju My Voice, My Choice na Danskem, Irskem, Finskem, v Franciji, Avstriji in v Sloveniji Poljakinjam sporočamo, da v tem boju niso same. Uspe nam lahko samo skupaj," pove Maja Koražija iz Inštituta 8. marec. Aktivisti po vsej Evropi pozivajo poljske poslance, naj predloge zakonov pošljejo v nadaljnjo razpravo.
Gibanje "My Voice, My Choice" trenutno čaka, da Evropska komisija evropsko državljansko pobudo za varen in dostopen splav v Evropi uradno registrira, nato se začne zbiranje enega milijona podpisov, s katerimi bodo zahtevo v odločanje predali naslednjemu Evropskemu parlamentu in komisiji.