Na ustanovni seji sveta Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) so novoizvoljeni člani sveta izvolili predsednika zbornice. To je postal predsednik Foruma za kmetijstvo in podeželje SDS Jože Podgoršek, sicer nekdanji kmetijski minister v tretji vladi Janeza Janše. Za položaj predsednika KGSZ se je poleg Podgorška potegoval še hribovski kmet Žiga Kršinar (Slovenska kmečka zveza). Aktualni predsednik zbornice Roman Žveglič, ki se mu mandat uradno izteče z koncem oktobra, se ni odločil za vnovično kandidaturo. Podgoršek je na volitvah prejel 36 glasov, Kršinar 17, tri glasovnice pa so bile neveljavne. Na seji je bilo prisotnih 56 od 57 članov sveta KGZS. Za izvolitev za podpredsednika zbornice je bilo potrebno zbrati večino, torej 29 glasov.
Za podpredsedniško mesto sta se med predstavniki fizičnih oseb potegovali Barbara Lombar Virant (Društvo slovenski kmet) in Anka Miklavič Lipušček (Kmečko društvo Nova Slovenija), med predstavniki pravnih oseb pa Izidor Jelenc in Janez Šimenc. Izvoljena sta bila Lombar Virantova in Jelenc. Kandidati za predsedniško in dve podpredsedniški mesti so morali za vložitev kandidature pridobiti vsaj deset glasov podpore med člani sveta.
Družinske kmetije kot temelj prehranske varnosti
Podgoršek je v svoji predstavitvi med drugim vnovič izpostavil, da so se na volitve pripravljali skoraj eno leto, pri čemer so organizirali več kot 30 okroglih miz. Pri tem izpostavlja epidemijo covida in vojno v Ukrajini kot prelomna dogodka, zaradi katerih se je potrebno v večji meri posvetiti vprašanju prehranske varnosti: "Ob zadnjih prodajah slovenskih podjetij si upam trditi, da je prav, da gradimo slovensko prehransko varnost na družinski kmetiji." Po izvolitvi je Podgoršek napovedal še pripravo nove strategije razvoja slovenskega kmetijstva v prihodnjih desetih letih: "To bo nedvomno pomembna podlaga tudi za priprave za strateške načrte in za novo programsko obdobje, ki se bo začelo v tem mandatu." Pri tem želijo, kot pravi, vzpostaviti pogoje za stabilizacijo dohodka na slovenskih kmetijah in povečanje števila prevzemov kmetij s strani mladih kmetov. Podgoršek pričakuje tudi aktivno vlogo lastnikov gozdov pri gospodarjenju z gozdovi, pri tem je izpostavil tudi problematiko divjadi in zveri: "Upam, da ne bomo zaradi prevelikega varovanja in divjadi in zveri v Sloveniji delali škodo slovenskemu kmetijstvu in gozdarstvu."
Bo lahko zbornica še naprej neodvisna od politike?
Na vprašanje, kako bo zagotovil politično neodvisno delovanje zbornice, Podgoršek odgovarja, da so bili tudi prejšnji predsedniki člani politične stranke (SLS op.p.): "Zbornica je nevladna organizacija, torej tukaj ni mesta za politiko in vmešavanje katerekoli politične opcije v delovanje te zbornice ... Nenazadnje imamo tudi partnerje, ki ne bodo dopustili nobenega političnega vmešavanja, tako pri kadrih kot pri vsebini, in menim, da je to dovolj velika varovalka." Kot partnerje je Podgoršek izpostavil člane Društva slovenski kmet, ki so mu poleg posameznih predstavnikov z drugih list tudi zagotovili potrebne glasove za izvolitev. Podgoršek pa po izvolitvi ni želel odgovarjati na vprašanja glede preiskave v zadevi KŽK glede domnevne nepravilnosti pri prejemanju daril v času njegovega ministrovanja.
Kršinar, ki po lastnih besedah izhaja iz prakse in razume prave težave slovenskega kmeta, se je pozno odločil za kandidaturo, a kljub temu meni, da je bila ta na mestu: "Opozoril sem na to, da bi moralo biti vodstvo KGZS v rokah kmetov, potem bi bilo marsikaj drugače." Žveglič je po seji povedal, da upa, da bi bila v prihodnje sporočila iz KGZS pozitivna in naravnana v prihodnost slovenskega kmetijstva, domače hrane in živilsko-predelovalne industrije. Hkrati pa je izrazil tudi bojazen, da bo zaradi novega vodstva prišlo do političnega pritiska na KGZS: "Najbolj vesel bom, če do tega ne bo prišlo, sicer se bojim, da se bo ta podsistem zrušil in da bosta kmetijstvo in KGZS polje za boj med največjo vladno in največjo opozicijsko stranko."
SDS brez večjih težav do prevzema zbornice
Na volitvah v svet KGZS v začetku oktobra je pri volitvah fizičnih največ glasov prejel Forum za kmetijstvo in podeželje SDS, ki je osvojil kar 21 od 44 mandatov, torej je moral Podgoršek za izvolitev pridobiti še samo osem glasov podpore. Sledili so Društvo slovenski kmet (9), Društvo članov sindikata kmetov in Lista Roman Žveglič (4), Slovenska kmečka zveza (3), Kmečko društvo Nova Slovenija (3), Združenje slovenske kmečke iniciative (1), Kmečka lista (1), Govedorejska društva Dobrepolje, Ribnica in Velike Lašče (1), Lista Antona Hohnerja (1). Pri volitvah predstavnikov pravnih oseb je kar 11 od 13 izvoljenih članov sveta predlagala Rimskokatoliška cerkev.