
Surovo maslo MU (250 gramov) stane 3,98 evra, medtem ko 250-gramsko surovo maslo Spar, ki ga prav tako pripravijo Ljubljanske mlekarne, stane 2,79 evra. Alpsko mleko s 3,5 odstotka maščobe je na trgovinskih policah označeno s ceno 1,59 evra, medtem ko se cene mleka trgovinskih blagovnih znamk gibljejo okoli evra. Preverili smo, ali gre za iste surovine in enako izdelavo. Na račun česa so cene trgovskih blagovnih znamk nižje?
Proizvodnje linije niso enake
Ljubljanske mlekarne polnijo kar nekaj trgovskih blagovnih znamk mleka, vendar njihove pogodbe s trgovci niso stalne, zato ni nujno, da je neko mleko trgovske blagovne znamke vedno polnjeno pri njih. To mora potrošnik vsakič preveriti na embalaži. Kot pravijo, so vsa mleka, ki jih polnijo, iz slovenske surovine, vendar pa je proizvodna linija druga. "Alpsko mleko izdelujemo na posebni, naprednejši proizvodni liniji, kjer ga v najkrajšem možnem času toplotno obdelamo. Na tej liniji ne proizvajamo nobenega drugega mleka, kar nam omogoča razliko v okusu, ki jo potrošniki cenijo. Ob tem je alpsko mleko mogoče kupiti v različicah z več ali manj maščobe, z več proteini, brez laktoze, z okusi in tako dalje," so pojasnili v Ljubljanskih mlekarnah, kjer stavijo predvsem na razvoj svojih blagovnih znamk. "V Ljubljanskih mlekarnah smo osredotočeni na razvoj lastnih blagovnih znamk iz izključno slovenskega mleka. Te nam omogočajo inoviranje, raznolikost v okusih in kategorijah, s čimer odgovarjamo na potrebe in želje potrošnikov," so še dejali.
Vse več izdelkov trgovskih blagovnih znamk
Medtem trgovci povečujejo delež izdelkov z lastnimi blagovnimi znamkami. V Sparu je denimo v njihovi ponudbi že 30 odstotkov takih izdelkov. "Odstotek raste in naš cilj je, da ga še povečujemo. Z nenehnim razvojem in sledenjem strogim smernicam ter regulativam so lastne blagovne znamke Spar postale sinonim za kakovostne izdelke. Te znamke kupcem omogočajo, da izberejo cenovno dostopnejše izdelke, ne da bi pri tem sklepali kompromise glede kakovosti," pojasnjujejo. Potrošniki trgovske znake najpogosteje izberejo prav pri mleku, pa tudi pri jajcih, kruhu, toastu in pijači.
ZPS: "V nekaterih primerih so izdelki trgovskih znamk celo boljši"
Ti izdelki so v povprečju za več kot 30 odstotkov cenejši od primerljivih izdelkov priznanih blagovnih znamk. Na račun česa, če je za tako mleko uporabljena enaka surovina kot pri dražjem? "Cene lastnih blagovnih znamk so nižje, ker celoten proces od proizvodnje do postavitve izdelka na polico upravljamo sami. To nam omogoča znižanje stroškov na več ravneh. Uporabljamo preprostejšo embalažo, kot del večjega koncerna izkoriščamo ekonomijo obsega z večjimi naročili za ugodnejše nabavne pogoje, neposredno pa tudi nadzorujemo cenovno politiko in proizvodne procese. Poleg tega imamo nižje marketinške stroške, saj se pri lastnih blagovnih znamkah zanašamo na prepoznavnost in zaupanje v krovno znamko Spar, kar dodatno znižuje stroške. Ključna prednost naših lastnih blagovnih znamk je tudi prilagodljivost. Ponudbo izdelkov lahko hitro prilagodimo potrebam in pričakovanjem potrošnikov, pri tem pa ohranjamo visoko kakovost in dostopne cene."
Kakovost ni nujno slabša, ni pa tudi vedno enaka
Da izdelki trgovskih blagovnih znamk niso nujno slabše kakovosti, odgovarjajo tudi na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). "V nekaterih primerih so izdelki trgovskih znamk celo boljši. Pogosto isti proizvajalec proizvaja izdelke tako za trgovske kot za priznane blagovne znamke. Tako se lahko zgodi, da se dva enaka izdelka tržita pod različnimi znamkami in z različno ceno. Cena izdelkov trgovskih znamk je običajno nižja predvsem zaradi nižjih stroškov za oglaševanje in embalažo," pojasnjujejo v ZPS.
Načeloma lahko sklepamo, da sta dva mlečna izdelka do neke mere primerljiva, če ju proizvaja isto podjetje. Če imata dva mlečna izdelka enako šifro, to pomeni, da sta bila predelana v istem obratu, kar lahko nakazuje na podobno osnovo izdelkov. Vendar je treba poudariti, da to ne zagotavlja popolne enakosti, saj lahko trgovci proizvajalcu naročijo izdelavo po svoji recepturi, kar lahko povzroči razlike v sestavi, okusu ali drugih lastnostih.
Pri Zvezi potrošnikov Slovenije so leta 2021 opravili test kakovosti na maslu. Ljubljanske mlekarne so takrat proizvajale maslo tudi za različne trgovske znamke. Ena izmed teh znamk se je povzpela na sam vrh in osvojila naziv zmagovalec testa. Test je obenem pokazal, da so nekatere trgovske znamke drugih proizvajalcev dosegle nižjo raven kakovosti.