Zaposleni pošte 1102 na Viču v Ljubljani so te dni zaradi preobremenjenosti zavrnili raznašanje reklamnega materiala. Sklicujejo se na varovanje zdravja in prekomerno delo, ki ga morajo opravljati zaradi pomanjkanja zaposlenih. Prav tako jim nadrejeni ne odobrijo dopusta za prihajajoče krompirjeve počitnice. Na omenjeni pošti dela 20 ljudi, nadrejeni pa naj bi jim odgovarjali, da preprosto nimajo dovolj kadra, da bi lahko primerno razporedili delo in dopuste. Po naših informacijah jim Pošta Slovenije naj ne bi plačevala nadur in stimulacij.
Na tako imenovano belo stavko so se dopoldne odzvali tudi v Sindikatu poštnih delavcev: "V SPD se zavedamo, da je nezadovoljstvo zaposlenih na Pošti Slovenije na zelo visoki ravni in prav zato že dobro leto opozarjamo poslovodstvo na nujno potrebno ureditev delovnih pogojev, ki postajajo iz dneva v dan bolj nevzdržni. Zato smo tudi podprli zaposlene na tej pošti in jih bomo z vsemi razpoložljivimi sredstvi zaščitili," so še zapisali.
V sindikatu SPD dodajajo še, da je razumljivo, da zaposleni na poštah, kjer že tako primanjkuje delavcev in že več kot leto dni opravljajo delo za dva zaposlena ali celo več, izgubljajo živce. "Že leto dni opozarjamo na nujno potrebo po dodatnih zaposlitvah, saj nekatere pošte delujejo na robu človeških zmogljivosti, a zgodilo se ni nič. Celo nasprotno - uprava že eno leto zmanjšuje število zaposlenih in vztraja, da je zaposlenih v prometu na Pošti Slovenije preveč." Ob zadnjem dogodku, ko je pismonoši zagorelo električno kolo, in dejstvu, da delodajalec v sredstva za delo ne vlaga skoraj nič, dobimo nevzdržno situacijo, še menijo v SPD.
V SPD so še spomnili, da so na vse težave, s katerimi se soočajo njihovi člani in na Pošti Slovenije, opozarjali delodajalca. A da jih ignorira oziroma jih, kot so zapisali, poskuša prepeljati žejne čez vodo. "Šele ko smo zagrozili s stavko, so se v poslovodstvu usedli z nami za mizo in sklenili dogovor, po katerem smo zamrznili stavkovne aktivnosti. Pol leta po dogovoru ugotavljamo, da se poslovodstvo dogovora ni držalo, zato smo že napovedali, da bomo uporabili vsa sredstva sindikalnega delovanja. Nekateri s tem povezani roki že tečejo in se iztečejo 30. oktobra," še napovedujejo v SPD in dodajajo, da se od podpisa dogovora z upravo, ki jo vodi generalni direktor Marko Cegnar, še niso uspeli sestati. Na sestanke da z vrha Pošte Slovenije pošiljajo podrejene zaposlene brez pooblastil za sklepanje dogovorov s sindikatom. "Zato poslovodstvu sporočamo, da je minil čas praznih obljub. Pošte ne nameravamo prepustiti špekulativnemu upravljanju, ki bo z zategovanjem pasu in stiskanjem zaposlenih do poslednje kapi znoja skušalo prikriti težave, ki bi jih morali začeti reševati takoj," so odločeni v Sindikatu poštnih delavcev.
Pošta Slovenije: Ravnanje sindikata, ki krši dogovor, preuranjeno
"V Pošti Slovenije redno vodimo socialni dialog, kjer socialni partnerji naslavljajo razne pobude, predloge in vprašanja. Že za prihodnji teden je napovedan sestanek z reprezentativnim sindikatom SPD, zato sedanje ravnanje Sindikata poštnih delavcev ocenjujemo kot preuranjeno in nepotrebno stopnjevanje pritiska glede odprtih zadev. Naj ob tem poudarimo, da je Dogovor za izboljšanje pogojev dela, ki ga je Pošta Slovenije podpisala s Sindikatom poštnih delavcev konec maja letos, še vedno veljaven. Omenjeni sindikat se je v dogovoru med drugim zavezal, da bo podajal konstruktivna sporočila, ki bodo prispevala k uspešnemu zaposlovanju novih delavcev, zato tovrstno ravnanje sindikata pomeni kršitev omenjenega dogovora," so zapisali v Pošti Slovenije. Dodali so, da skupaj s socialnimi partnerji izvajajo prenovo sistemizacije delovnih mest, prenovo sistema ocenjevanja in nagrajevanja delovne uspešnosti. Zavračanja raznosa reklamnega materiala v ljubljanski pošti niso komentirali.