(VEČER V ŽIVO) Maraton pozitivne psihologije za boljše življenje

Večer Večer
08.11.2023 06:00

Napolnite si baterije pred zimo v družbi vrhunskih gostov na Mariborskem maratonu pozitivne psihologije. Ker nihče ne more živeti namesto vas

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Mariborski maraton pozitivne psihologije je eden najbolj obiskanih dogodkov Večer v živo
Andrej Petelinšek

"Mariborski maraton pozitivne psihologije je vsakoletno praznovanje pozitivnih vidikov človeškega življenja, ki se osredotoča na razvoj potencialov. Letos bo še prav posebno zanimivo, saj bomo izvedeli, kako premagovati tremo, skrbeti za motivacijo otrok, poslušati samega sebe in ne izgubljati živcev," vabi na srečanje Nastja Mulej, ki v soorganizaciji z Večerom pripravlja dogodek v Mariboru že sedmo leto.

Z nami bodo skrbno izbrani strokovnjaki za svoje področje, zato maratona ne gre zamuditi, "zgodnji ptiči" pa si boste lahko zagotovili vstopnice po predprodajni ceni.

Dr. Zdravko Zupančič: Kako premagati strah pred nastopanjem

Dr. Zdravko Zupančič, strokovnjak za retoriko
Osebni arhiv

"Naj se prijavi k besedi tisti, ki nikdar nič ne občuti, kadar se prijavi k besedi! Tisti, ki je vzdignil roko, laže ali pa je kliničen primer, primeren za takojšnjo hospitalizacijo, saj ga pomanjkanje epinefrina lahko ugonobi," pravi Zdravko Zupančič, ki že več kot tri desetletja govori o govorjenju. Z navdihom, ki jemlje dih. Strah pred nastopom je dragocen spodbujevalec, kadar v lekarniških odmerkih poživlja govorce. Če pa ga je preveč, nas oropa vsakršne radosti pri pripovedovanju. "Niti pet par ne dam na igralca, ki nima treme," je govoril znameniti gledališki režiser, je pa zgodovina prepolna zgodb o ljudeh, ki jih je silovita agorafobija pahnila v pogubo, jih zaledenila pred množico, postavila v anekdote in ožigosala z javno sramoto. Na maratonu bo Zupančič razgrnil razloge za strah pred izpostavitvijo, telesne odzive nanj in zdravila zoper njega.

Andrej Pešec: Kako vzgojiti motivirane otroke

Andrej Pešec, strokovnjak za osebni razvoj
Osebni arhiv

Kako odgovoriti, ko otrok reče: "Mami, zakaj se moram to učiti, kje bom to potreboval?" Na tovrstna vprašanja bo odgovarjal Andrej Pešec, strokovnjak za osebni razvoj. "Na predavanju se bomo dotaknili različnih področij otrokovega razvoja in odgovorili, kako najbolje poskrbeti za razvoj otrok v različnih obdobjih njihovega življenja," pravi Pešec, ki kot strokovni sodelavec sodeluje z več kot 300 šolami, zavodi in podjetji v Sloveniji ter na tujem. Vodil je že preko 2500 predavanj, webinarjev in izobraževanj, za katere so značilni nenavadni praktični primeri, sinteza sodobnih celostnih znanj, modrosti, motivacijske filozofije ter zanimive zgodbe iz vsakdanjega življenja. Je avtor štirih knjig o odnosih in vzgoji. "Poudarek bo na razvoju občutka za učenje, trud in delo. Govorili bomo o čustveni inteligenci ter razvoju samozavesti in samopodobe. Teme bomo predstavili s praktičnimi primeri in zgodbami iz vsakdanjega življenja," dodaja predavatelj.

Katarina Keček: Kako delati po svoje in obdržati zdrav razum

Katarina Keček, novinarka in pisateljica
Osebni arhiv

"O jastogu znanstveniki pravijo, da nam je mentalno najbolj podoben. Ta slastna morska žival se ob stiskah, ki jih doživlja v svojem življenjskem okolju, torej morju, ob napadih rib roparic ali močnejših jastogov v bližini, nenadnih ohladitvah ali otoplitvah vode, pomanjkanju hrane ali drugih nevšečnostih skrije pod najbližjo skalo. Tam jastog odvrže svoj oklep, ki ga ne ščiti več dovolj, in se za nekaj dni, tednov prihuli. Tako razgaljen in ranljiv v skalnem zaledju gradi svoj novi oklep, večji in močnejši. Ko ga dokonča, se znova vrže v življenje oziroma morje in se bori z valovi, dokler spet ne začuti prevelikega pritiska in nevarnosti okolice. Znova se skrije pod skalo sestavljat še močnejši oklep, ki ga bo varoval. Jastogi ta proces tranzicije v svojem življenju lahko opravijo tudi tridesetkrat in več. Kaj se lahko ljudje naučimo od teh nenavadnih živali?" se sprašuje Katarina Keček, novinarka in pisateljica, ki je ravno končala mučno zdravljenje raka na dojki, o čemer je ves čas iskreno in brez predsodkov pisala redne kolumne za revijo Jana. Znana je po svoji pronicljivosti, provokativnosti in po svoji hudomušnosti, s katero premaguje najtežje življenjske situacije. Na maratonu bomo med drugim govorili o tem, kako rečemo mami, ki je izgubila otroka, in ali je diagnozra rak konec ali začetek.

David Zupančič, dr. med.: Kako živeti mirno

David Zupančič, zdravnik
Osebni arhiv

"Obstaja malo morje strokovnih, znanstvenih raziskav, ki se ukvarjajo s preprostim vprašanjem – kaj lahko storim, da si (dokazano!) pomagam naravnati svoj um na bolj pozitivne valove. Morda je moj cilj, da sem manj vzkipljiv, da bolje spim, da sem bolj prisoten v trenutku ali pa da manj stvari jemljem za samoumevne. Splača se spoznati, kateri so tisti triki in metode, ki so pomagali že tisočim po svetu; in ki pomagajo tudi takrat, ko jih v najbolj nadzorovanih okoliščinah preizkusimo v laboratorijskem okolju," pravi David Zupančič, zdravnik, pisatelj, vplivnež in avtor podkasta Umetnost lenarjenja. Ali je lenarjenje res izguba časa? Kako dobro spati? Kako poiskati lasten notranji mir v svetu, ki je tako zelo odvisen od interakcij z drugimi? Na takšna vprašanja bo odgovarjal predavatelj na maratonu. Udeležbo najlepše ilustrira misel udeleženke: »Na srečanjih v živo udeleženci znanje ponotranjimo in ostane v nas trajna sprememba.«

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.