V posmrtno masko zapisana nesmrtnost

Glorija Lorenci Glorija Lorenci
07.04.2018 04:00

Posmrtne maske niso pozabljena praksa. Viktor Gojkovič jih je odlil že več kot dvesto.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Viktor Gojkovič in že v bron odliti Leon Štukelj 
Sašo Bizjak

Natanko tak, kot da bi bil vzet z roba kaosa, je atelje Viktorja Gojkoviča, ptujskega akademskega kiparja in restavratorja, in tako je prav in pričakovano. Dokaj kaosa - manj pričakovano - je tudi v najinem pogovoru, ko cikcakajoče blodiva od kipa gotske Marije iz prvotne minoritske cerkve sv. Petra in Pavla, znane kot ptujska minoritska Madona - njen mogočni odlitek se dviga v ozadju ateljeja - preko Valentina Gojkoviča, lepo izpisanega na dokumentu iz leta 1780, dokumentu, ki dokazuje, da so bili Gojkoviči rodove in rodove kolarji, pa o umetniškem zgoščevanju v kiparske portrete, ki jih je poln atelje, rečeva vmes kakšno, do pogovora o potrpežljivem prebijanju skozi plasti materialov in o restavratorstvu, ki mu je prineslo vse mogoče strokovne nagrade. "Vidim tam pri Markovcih kužno znamenje iz 15. stoletja, lepo podrajsano od mopedov in traktorjev, ki niso zvozili ovinka, najbrž, in si rečem, da ga bom restavriral, popravil. Ko pridem naslednjič, opazim, da ga je neki vaški malar po domače skital in pobarval. In spomenik je zdaj fuč."

Posmrtne maske ptujskih minoritov 
Sašo Bizjak

Vtisnjeno v obličje

Odlivanje smrti ni pozabljena praksa, kot morda mislite, še danes je živa; naš sogovornik jih je od leta 1963, ko je naredil prvo, odlil že okoli dvesto. "Saj jih tudi drugi kiparji občasno delajo, ampak nihče o tem ne govori rad," je navrgel, ko sva se dogovarjala za srečanje.
V roke jemlje eno za drugo, za vsako stoji zgodba človeka, ki ga je nekdo želel ohraniti tudi v relativni večnosti odlitka. "Obrazi veliko povedo. To, vidite, je posmrtna maska minorita iz tega samostana, s Krasa je bil, umrl je star 86 let, in njegov obraz v smrti je ena sama spokojnost in vedrina. Pa je v življenju doživljal tudi hude reči, po vojni ga je oblast vlačila po zaporih ... In to je obraz njegovega sobrata, patra Mirka Pihlerja, ki se je namučil, preden je umrl. Kdor je umiral v bolečinah ali nosil kakšno drugo težko breme, je to neizbrisno vtisnjeno v njegovo obličje."
Dela samo v mavcu, z njim prekrije obraz in največkrat tudi roko umrlega. Danes se da seveda delati posmrtne maske s 3D-tehniko veliko elegantneje, hitreje, manj sporno. "Ja, ni pa dotika roke," pravi Gojkovič. In takoj doda, da odlivanje posmrtnih mask seveda nima dosti skupnega z umetnostjo, gre za tehnično dejanje. Posmrtna maska je pa lahko pomemben podatek za kiparja, če bi želel upodobiti tega človeka, ker daje natančne anatomske proporce obraza. "Ampak če samo kopiraš naturo, je to umetniški drek," je Gojkovič kratek. "Jaz imam rad temperamentno kiparjenje. Igro sence in svetlobe na portretu, iskanje risbe v silhueti ..."

Kaj bi se bal mrtvih!

Ko se je pri nas začel v 19. stoletju uveljavljati meščanski razred, so postale posmrtne maske pomembnih osebnosti - umetnikov, znanstvenikov, politikov - še posebej moderne, saj so bile tako kot tudi drugod v Evropi nekakšen meščanski pandan cerkvenim relikvijam in svetništvu.
Za najstarejšo slovensko velja posmrtna maska slikarja Jurija Šubica iz leta 1890, v zbirkah slovenskih muzejev, arhivov, knjižnic in SAZU-ja pa najdemo posmrtne maske mnogih pomembnih Slovencev: Antona Sovreta, Borisa Kalina, Frana Ramovša, Franceta Kidriča, Franje Tavčar, Gregorja Žerjava, Ivana Cankarja, Izidorja Cankarja, Ivane Kobilca, Jožeta Plečnika, Matija Jama, Otona Župančiča, Prežihovega Voranca, Simona Gregorčiča, Staneta Severja, Toneta Kralja, Riharda Jakopiča ...
"Oh, spomnim se, da nam je profesor Zdenko Kalin, ki je bil odličen predavatelj, in je tudi sam delal posmrtne maske (denimo Otona Župančiča), pripovedoval, kako sta s Karlom Putrihom odlivala masko Riharda Jakopiča. Nista bila najbolj spretna in sta mu z mavcem izpulila pol brade, potem pa jo lepila nazaj na obraz ..."

Leta 1963 je Viktor Gojkovič prvič odlil smrt. Posmrtno masko stare mame ima v ateljeju še danes.
Sašo Bizjak

Baroka ne maram

Potem morava v minoritski samostan in cerkev tik ob ateljeju; tu je bogata sled Gojkovičevega restavratorskega dela, ki mu je prineslo Steletovo nagrado. V Antonovi kapeli minoritske cerkve je zdaj že pet let na ogled minoritska Madona, eden naših najlepših gotskih kipov, ki ga je leta 1752 Straub preklesal v baročnem duhu in ga postavil v atiko novega velikega oltarja. "Baroka ne maram, ker je namenoma uničeval vse, kar je bilo gotskega," pravi Viktor Gojkovič. Minoritska Madona je bila po zavezniškem bombardiranju, ki je cerkev spremenilo v ruševine, razlomljena, najdene fragmente je v petdesetih letih prejšnjega stoletja sestavil Janez Gojkovič.
"Oče je imel zelo spretne roke," se spominja Viktor Gojkovič. "Med obema vojnama je prišel na Ptuj arheolog dr. Walter Schmid, ki je izkopaval rimske ostaline. Oče mu je pomagal pri arheoloških izkopavanjih na Ptuju in v okolici, se hitro učil in kmalu začel delati v muzeju. Od njega sem dobil prvo znanje."
V minoritskem samostanu je stalna razstava našega sogovornika, med številnimi portreti so razstavljene tudi posmrtne maske samostanskih patrov. "In Jakoba Emeršiča, ki je delal v ptujski, po upokojitvi pa v bogati minoritski knjižnici. Tega najbolj pogrešam, bil je eden največjih knjižnih strokovnjakov ... Karkoli si ga vprašal, vse je vedel."
Ob odhodu eden od patrov ustavi Gojkoviča. Za pasom nosi prenosno elektronsko napravo za doziranje kisika. S povsem vsakdanjim glasom reče, kako vse kaže, da ima pred seboj samo še tri tedne. Tako so mu povedali. "Boš me moral napraviti."
"Bom," pravi Gojkovič.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta