Tik pred ciljem

Andreja Kutin Lednik
02.04.2021 03:30
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Ni dvoma, da je načrtovanje protiepidemijskih ukrepov zahtevno. Ko se že zdi, da je krivulja ukročena, se vsakič znova pojavi nov dejavnik, ki okužbam odpre prosto pot, nam pa zapre vrata v normalnost. A kljub temu, če bi iz vseh ukrepov počistili številne nedoslednosti, kontradikcije in elemente, ki vzbujajo utemeljen sum, da je v epidemijskem kotlu resnično preprosto lužiti demokracijo, kot sicer, bi lahko nedvomno dosegli vsaj boljše sodelovanje ljudstva, če že ne zavzetosti, da se ta nočna mora konča. Ker pod črto - še vedno je to virus.

Če kaj, se zdaj v prvih vzponih tretjega vala zdi, da covid svetovalna skupina deluje dobro, in če tega ne moremo pričakovati od politike, vsaj iz skupine ni slišati prerekanj in merjenj moči, komunikacija je precej bolj jasna in sozvočna kot na pragu drugega vala. Tudi zadnja sprememba cepilne strategije, s katero se je cepljenje končno preusmerilo na najbolj ranljivo neprecepljeno skupino 60+, je logična posledica - ne sklepov iz Nemčije, kjer še iščejo povezave s primeri tromboz, temveč preprostega dejstva, da smo to skupino začeli cepiti prepozno. Že dovolj časa je namreč znano, da je eden prvih madežev, ki so doleteli AstraZeneco, češ da je manj učinkovita pri starostnikih, osnovana na trhlih raziskavah in starostnike bi zelo verjetno lahko začeli cepiti že prej. Recimo pred člani vlade in parlamenta. Seveda pa bi lahko starejše cepili z drugimi cepivi, če se jim ne bi bili odrekli.

Žal je v stanju nizke precepljenosti in ob pojavu novih različic virusa vnovič edina možnost za krotenje okužb omejevanje stikov. Pandemijski izčrpanosti navkljub. Bi se lahko odrezali bolje? Vsekakor, ampak če smo iskreni, se nič kaj bolje ne piše niti drugim državam po Evropi. In tako, kot je v Evropi redek pojav trdi in pravični (!) lockdown, se povsod pojavlja tudi vse večja razslojenost na privilegirane in preostale. Slednje občutenje je za krmiljenje iz te nočne more pogubno. Nekaj je vendar jasno - edino učinkovito zapiranje je pravično in strogo zapiranje vseh področij javnega življenja brez izjem. Ker po letu epidemije je jasno tudi to, da cepiva učinkujejo in to zelo dobro, tudi proti mutiranim različicam, kar pomeni, da ostaja le še čas do dovoljšnje precepljenosti. Čim prej, sicer bo vsaka novica o novi različici virusa utemeljen razlog za preplah - delno cepljena populacija in istočasno kroženje virusa lahko namreč vodita v katastrofo, v najbolj temačnem scenariju celo do virusa, proti kateremu cepivo ne bi učinkovalo.

Vse to skupina zdaj zna povedati in obrazložiti, a nujno je, da ji prav zdaj sledi politika. Če kdaj, zdaj ni čas za obračunavanja. Pravzaprav zdaj ni čas za nič drugega kot za učinkovito ukvarjanje z epidemijo. Do kolektivne odpornosti nas loči le še nekaj mesecev.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta