Na strmih poljih je težje kmetovati

Urška Polanc Urška Polanc
17.08.2018 16:07

Na ekološki kmetiji Progat, ki leži na približno tisoč metrih nadmorske višine, se ob živinoreji že deset let ukvarjajo z gozdarstvom, za zelenjadarstvo so previsoko.

Poslušaj
Na kmetiji Progart obdelujejo 13 hektarjev polj in 50 hektarjev gozda. 
Urška Polanc

Visokogorske kmetije, ki imajo več gozdnih in manj kmetijskih površin, težje pridobijo nekatere subvencije in kmetijske statuse, saj je njihova pretežna dejavnost gozdarstvo. Z gozdarstvom kot dopolnilno dejavnostjo, posekom in spravilom lesa se ukvarja tudi Janez Peruš z ekološke kmetije Progat na Svetem Antonu na Pohorju. Zadnja kmetija v radeljski občini, ki meji na vuzeniško, je velika približno 63 hektarjev. Od tega obdelujejo 13 hektarjev polj in 50 hektarjev gozda. Peruš, ki gozdarsko delo opravlja tudi za druge kmete, nekaj tudi za Slovenske državne gozdove, nam je povedal, da zaradi večjih površin gozda ni bil upravičen do sofinanciranja pri nakupu gorskega traktorja. "Že deset let se ukvarjamo z gozdarstvom, imamo premalo živine in travnikov, zato smo morali za nakup traktorja nameniti lasten denar. Kasneje, ko smo se skušali prijaviti na razpis za malega kmeta, pa smo imeli vsega preveč," je pojasnil. Šele po 25 letih, odkar s partnerico Patricijo Osirnik kmetujeta, sta bila uspešna na razpisu za gozdarski traktor. Da je dandanes ob razširjeni dopolnilni dejavnosti na kmetiji, če le hočeš, dela dovolj, pa nadaljuje Osirnikova, ki enkrat na teden za približno 25 odjemalcev peče kruh. Že dve leti pa enkrat na mesec okoli 65 kilogramov mešanega kruha iz domače krušne peči odpelje v radeljsko šolo in njeni podružnici, kjer ga jedo ob tradicionalnem slovenskem zajtrku. "Domači kruh vedno bolj cenijo tudi mladi. Če ga do hiše ne pripeljem pravočasno, me že kličejo," pove nasmejana Osirnikova, ki že od navsezgodaj peki kruha namenja približno šest ur. Opaža, da ljudje več kruha pojedo pozimi, zdaj imajo na vrtovih dovolj zelenjave.

Družina se je za devet dni odpravila na dopust v Dalmacijo, na pomoč so priskočili sosedi. 
Urška Polanc

Višje je vsaj hladneje

Na kmetiji bivajo še Peruševa mati Marija, sin Žiga in najmlajša hči Tinca. Najstarejša, Sandra, se je odselila v dolino. "Nekdaj so bili tisti, ki so se priženili na kmetijo, najbolj srečni, danes pa tako ne bi živel nihče več," nam je povedala Marija. Peruš pa se strinja s tem, da mladi dohodek iščejo na področju, za katero so se izšolali. Proste roke pušča svojemu zdaj že osemnajstletnemu sinu, ki se šola za strojnega tehnika na Ravnah. Veliko je odvisno tudi od tega, kako bodo v prihodnosti obdavčili subvencije. Čeprav nič ni blizu, sploh zabava za mlade, pa bo Žiga ostal na kmetiji, zatrjuje.

Koroška Kmetija Progart s Svetega Antona na Pohorju 
Urška Polanc

Ekološka kmetija in planinski gozd

Pri Progatu, kjer imajo trenutno 15 govedi, so že leta 1999 kot ena izmed 80 kmetij v severovzhodni Sloveniji na pobudo Kmetijskega zavoda Maribor pričeli ekološko kmetovati. Pri tem ne uporabljajo umetnih gnojil in krmil. A to zanje ni pomenilo bistvene spremembe, tako so v večini kmetovali že prej, za meso v klavnicah pa dobijo le okoli 50 centov več. Največ ga prodajo kar rednim odjemalcem na kmetiji. "Imamo samo krave in teleta, nismo šli v zelenjadarstvo, ker smo previsoko, predolgo imamo sneg. Seveda bi bilo drugače, če se ne bi ukvarjal še z gozdarstvom," nam pojasni Peruš. V njihovem planinskem gozdu sekajo malo, saj je rast bolj počasna, drevje zato ni tako visoko kot v dolini, kjer so smreke tudi višje od 35 metrov. Najboljši čas za delo v gozdu je aprila in maja pa tudi septembra in oktobra. Poleti je vroče tudi v gozdu, pri delu pa morajo biti posebno pozorni na mladike in podrast. Ne glede na vreme pa je dela treba opraviti, v gozdu te dni pričnejo delati že ob šestih zjutraj. Posebno veseli so, da so jo v teh krajih dobro odnesli ob nedavnem vetrolomu, trenutno pa večjih težav nimajo niti z lubadarjem. Muhasto vreme jim je nagajalo pri sušenju in spravljanju sena, a so se prilagodili razmeram. Pozimi v gozdu ni dosti dela, takrat ob jutranjem in večernem delu v hlevu Peruš in Osirnikova pomagata na smučišču.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.