Na Kanglerjevi kmetiji je odlična klima za lubenice

Damijana Žišt Damijana Žišt
26.10.2017 10:26

Na nadaljevanju sojenja nekdanjemu mariborskemu županu in poslancu Francu Kanglerju zaradi domnevno nezakonitega premoženja sodišče danes zaslišalo kmetijsko izvedenko.

Poslušaj
Franc Kangler
Nataša Juhnov

Na pravdnem oddelku ljubljanskega okrožnega sodišča se danes pred sodnico Boženo Novak nadaljuje sojenje, kjer Republika Slovenija toži nekdanjega mariborskega župana in poslanca Franca Kanglerja in njegovo hčerko Mašo zaradi suma, da sta si pridobila za 256.652 evrov nezakonitega premoženja (hči le manjši delež). Kangler je na sodišče prišel v spremstvu odvetnika Andreja Poharja iz Čeferinove odvetniške pisarne, sodnica pa je zaslišala sodno izvedenko za kmetijstvo Marico Ivanušič.
Znano je, da bo moral Kangler na sodišču dokazati, od kod mu denar za parcelo na Zgornjem Slemenu in kmetijo v Zimici v Zgornji Koreni ter za nakup dobrih 75 kvadratnih metrov velikega stanovanja v Pohorski ulici v Mariboru, ki je sicer v polovični lasti njegove hčere. Prav tako bo moral v sporu z državo, ki sta ga po zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora (ZOPNI) zoper Kanglerja in njegovo hčerko sprožili tožilki Specializiranega državnega tožilstva (SDT), Barbara Lipovšek in Petra Apšner, dokazati, od kod mu denar za stari traktor in mercedes.
Kangler je na sodišču že v začetku junija v čustvenem zagovoru zatrdil, da je vse premoženje zakonito. Izpovedoval je, da je vse življenje pošteno in zakonito delal, da ima kmetijo v Zimici, kjer že več let dela, goji divje svinje, koze, ovce, spravlja seno in ga prodaja, prav tako seka drevesa in prodaja drva, gojil je tudi šparglje, lubenice, zelje, vse v zelo velikih količinah.

Kangler na kmetiji zaslužil okoli 134 tisoč evrov

Po naših podatkih je izvedenka med drugim ugotovila, da je Kangler s predelavo zelja v letu 2013, ko naj bi bil zelje gojil na hektarju zemlje in ga prodal 100 ton, zaslužil 12 tisoč evrov. Glede prodaje divjih svinj je izvedenka ugotovila, da je zaslužil po 150 evrov za eno oziroma 7500 do 9 tisoč letno. Glede prodaje merjascev, za katere je Kangler na sodišču dejal, da jih je prodajal po okoli tri tisoč evrov, pa je izvedenka ugotovila, da je bil več let star merjasec vreden le med 500 in 1000 evri. S prodajo senenih bal iz dveh košenj je Kangler lahko letno zaslužil okoli 960 evrov, s prodajo ovc in koz pa bi lahko letno zaslužil okoli 140 evrov za žival, meni izvedenka. Glede na vse Kanglerjeve navedbe, kaj vse je gojil in prodajal s svoje kmetije, je izvedenka izračunala, da je možno, da je znašal Kanglerjev dohodek v spornih letih, od 1. januarja 2002 do 2. aprila 2014, okoli 189 tisoč evrov. Ko je izvedenka odštela stroške kupljenega blaga in storitev, je prišla do ugotovitve, da je bil pričakovani dobiček Franca Kanglerja in hčere Maše na kmetijski in gozdni površini v izmeri okoli 3, 5 hektarja v spornem obdobju okoli 134 tisoč evrov. Torej slabih 11 tisoč evrov letno. Pri izračunu izvedenka ni upoštevala dela Kanglerjevih na kmetiji.
Izvedenka je na vprašanje sodišča, ali je mogoče doseči letni dobiček od 10 do 15 tisoč evrov brez rednega oziroma stalnega dela na kmetiji (Kangler je kmetijo obdeloval tudi, ko je bil poslanec in župan), odgovorila, da je to mogoče. Potrdila je tudi navedbe Kanglerjevih sosedov in prijateljev, ki so mu posojali kmetijske stroje, in sicer brezplačno, ker je to v navadi med kmeti, ki si med seboj pomagajo.
Na sodišču je izvedenka danes vztrajala pri svojem pisnem izvedeniškem mnenju. Pri lubenicah je upoštevala cene iz Hrvaške, ker v Sloveniji nimamo uradnih standardov za izračun cen lubenic, na Hrvašken pa obstajajo. Glede na odlično klimo na Kanglerjevi kmetiji so lahko lubenice uspevale tako dobro kot na primer v hrvaški Dalmaciji, ob ugodnih vremenskih razmerah.
Na vprašanje tožilstva, ali je pri izračunih dohodka na Kanglerjevi kmetiji upoštevala stroške amortizacije, je izvedenka dejala, da jih ni. Kangler je namreč za delo na kmetiji uporabljal traktor, star več kot trideset let, ki je že amortiziran, določene kmetijske stroje pa so mu posojali sosedje.
Na vprašanje Kanglerjevega odvetnika, kako je prišla do cene 700 evrov za merjasca, čeprav jih je Kangler prodajal po več tisoč evrov, je povedala, da je upoštevala javno dostopne podatke. Da pa seveda dopušča možnost, da jih je prodal za več denarja.
 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.