Astronavt Nase John Young, ki je umrl 5. januarja letos v starosti 87 let, je znan po svojem sprehodu po Luni v okviru misije Apollo 16 ter kot poveljnik prve misije z vesoljskim plovilom space shuttle. Svet pa si ga bo zapomnil tudi po škandalu, ko je s seboj v vesolje pretihotapil sendvič s konzervirano govedino. Young je sendvič skril v žepu svojega skafandra, tik preden je z Gemini 3 23. marca 1965 poletel v vesolje, spremljal pa ga je Američan Gus Grissom, piše Space.com. Gemini 3 je bila prva ameriška misija, v okviru katere sta Zemljo zapustila dva astronavta, ZDA pa je pri tem za teden dni prehitela Sovjetska zveza z misijo Voskhod 2.
"Od kod pa se je ta vzel"
Iz prepisa pogovora med astronavtoma je mogoče razbrati, da sta sendviču namenila nekaj besed. Natančneje eno minuto pogovora med 6 ur trajajočo misijo:
"Kaj je to?" je vprašal Grissom.
"Sendvič z vloženo govedino," je odgovoril Young.
"Od kod pa se je ta vzel?" je dodal Grissom.
Young je odgovoril: "Prinesel sem ga s seboj. Poglejva, kakšen okus ima. Diši, mar ne?"
Tudi Grissom je poskusil sendvič, vendar je v hipu predlagal, da ga Young shrani, saj je pričel razpadati. Young je priznal, da zamisel o sendviču v vesolju ni bila najboljša. "Dobra je bila, če le ne bi razpadal," je odvrnil Grissom.
Težava je bila, ker so po ugrizu v kruh po kapsuli pričele leteti drobtine, ki bi lahko poškodovale občutljive instrumente. Po njuni vrnitvi so v Kongresu razpravljali o incidentu, afero pa so poimenovali kar 30 milijonov dolarjev vreden sendvič. Pričati so morali tudi številne odgovorne osebe pri Nasi, med njimi tedanji vodja programa James Webb. George Mueller, takratni skrbnik za polete s posadko, pa je med zaslišanji izjavil, da so pri Nasi poskrbeli, da na prihodnjih poletih ne bo sendvičev.
Uradno v vesolje leta 1981
Medtem ko si astronavti na Mednarodni vesoljski postaji danes sami pripravljajo sendviče, celo pečejo pico, je bila hrana nekoč precej bolj monotona. Je pa res, da tudi danes v vesolju uporabljajo kruh tortilja za zmanjšanje drobtin. "Nisem si mislil, da bo to tako pomembna stvar," je Young zapisal v svojih memoarih in dodal, da je bil eden izmed ciljev misije tudi preizkusiti hrano Nase. Nad okusom pa je bil nekoliko razočaran, saj je sendviču manjkalo nekaj sestavin, niti gorčice ni bilo na njem. "Povsem običajno je bilo med poleti jesti sendviče. Moj sendvič je bil pravzaprav že tretji na vesoljskem plovilu," se je spominjal astronavt. Uradno je sendvič z vloženo govedino poletel v vesolje aprila 1981 na prvi misiji s space shuttlom, ki jo je poveljeval Young.