
Britanski youtuber in vplivnež Mike O'Kennedy, ki ga na Instagramu spremlja več kot 88.000 ljudi, je obiskal Severno Korejo in opisal stroga pravila, ki jih je moral upoštevati med bivanjem v tej državi. 28-letnik je preživel pet dni v eni najbolj izoliranih držav na svetu, potem ko je država ponovno začela sprejemati turiste zaradi sproščanja ukrepov, uvedenih med koronsko pandemijo.
Med obiskom je imel organiziran ogled mesta Rason, posebne gospodarske cone v bližini meja s Kitajsko in Rusijo, enega redkih krajev, ki jih turisti smejo obiskati, poroča Daily Mail. Naletel je tudi na nekaj nenavadnih situacij, kot je obisk tovarne flaširane vode, kjer ni bilo delavcev, ter prisostvoval nastopu šolarjev, ki so peli pesmi v čast svojemu vodji Kim Jong Unu.
Pristajanje z zastrtimi okni letala
Pred prihodom v državo so morali Mike in njegova turistična skupina, v kateri so bili popotniki iz Francije, Nemčije in Avstralije, zastreti okna na letalu, da ne bi videli države iz zraka. Potovanje je bilo treba načrtovati mesece vnaprej preko turistične agencije, na meji pa so zahtevali seznam vseh elektronskih naprav, ki so jih imeli s seboj.
"Ta seznam je moral ustrezati stvarem, ki jih nosimo s sabo, in ob odhodu, ne zato, ker bi se bali, kaj bomo vzeli s sabo, ampak zaradi tega, kar bi lahko pustili za sabo. Ni dovoljeno vnašati ničesar, kar bi se lahko štelo za politično občutljivo, kot je knjiga o Severni Koreji ali USB naprava s političnim vsebinami," je pojasnil Mike. Samostojni popotniki potrebujejo dovoljenje ministrstva za zunanje zadeve.

Internet je le za izbrance
Severna Koreja je močno centralizirana totalitarna država. Čeprav je ena najrevnejših držav na svetu, ima eno največjih vojsk in vlaga znatna sredstva v svoj ilegalni jedrski in balistični program. Ni mobilnega signala, interneta ali bankomatov.
Natančneje, prebivalci nimajo dostopa do svetovnega interneta. Namesto tega obstaja zaprta mreža imenovana Kwangmyong, kjer so dostopne le domače strani, ki so pod strogim nadzorom oblasti.

Turistom ni dovoljeno komunicirati z lokalnim prebivalstvom, uporabljati stranišče brez dovoljenja ali hoditi po lastni volji. Mike je povedal, da so ga ves čas spremljali trije severnokorejski vodniki, skupaj s fotografom in voznikom, in čeprav so bili prijazni, ni mogel zatreti občutka, da je ves čas pod nadzorom. "Večkrat sem jim moral povedati, ko sem želel uporabiti stranišče. Nikjer drugje na svetu se mi to še ni zgodilo,“ je povedal za BBC.
"Videli smo zelo malo ljudi, nobenega avtomobila"
V videu, ki ga je objavil na YouTubu, je videti, kako poskuša odpreti okno v hotelski sobi, vendar ugotovi, da je zapečateno. Med potovanjem so ga vodili, da je hranil jelene v parku, obiskal je tudi banko in tovarno flaširane vode.

Povedal je tudi, da ga je presenetila ogromna količina kmetijskih zemljišč, in pojasnili so mu, da jih gnojijo z iztrebki lokalnega prebivalstva. "Povedali so nam tudi, da v državi ne uporabljajo kemičnih gnojil, ampak prebivalci zbirajo lastne iztrebke, ki jih nato uporabljajo kot organsko gnojilo na poljih."
Kljub velikim kmetijskim površinam pravi, da med dvourno vožnjo skozi vas ni videl nobenih strojev ali opreme za žetev. Dodal je: "V tem času sem videl morda dvajset ljudi, zelo malo, nobenega avtomobila, mogoče enega ali dva taksija čez celo pot."
Vedno pod nadzorom
Mike se je zavedal, da on in njegova skupina prejemajo poseben tretma, vendar ni mogel prezreti "čudne atmosfere" zaradi omejenega in nadzorovanega stika z lokalnim prebivalstvom.

"Atmosfera v Severni Koreji je čudna, ampak to sem pričakoval. Razen skupine, s katero sem prišel, ni dobesedno nikogar. To je čudno. Prav tako mi je bilo zelo čudno, da ne morem preprosto zjutraj početi, kar želim. Ne morem se preprosto zbuditi in iti na sprehod, ali pojesti nekaj," je povedal.
Kljub nelagodju so jih nek večer odpeljali v bar, kjer so poskusili severnokorejsko pivo in sojo. Po tem je Mike obiskal srednjo šolo v Rasonu, kjer je govoril s učenci, ki so se učili angleščino. Ogledal si je tudi nastop otrok iz Rasona, ki so izvedli pesem in ples v čast Kim Jong Unu.

"Stalna tema skozi celo potovanje je bila popolna zvestoba, ki jo ljudje izkazujejo Kim Jong Unu. Čeprav se zavedam, da verjetno nimajo veliko izbire, ker bi odprta kritika oblasti pomenila zapor, je javna podoba Kim Jong Una tukaj več kot le podoba vodje – zanje je on božanstvo," pravi Mike.
Še nekaj zanimivosti o Severni Koreji
V Severni Koreji obstaja politika, znana kot "krivda po dediščini". Če oseba stori politični zločin, se lahko kazen prenese tudi na njene otroke in vnuke – vsi lahko končajo v delovnih taboriščih.

Severna Koreja uporablja koledar Džučee, ki se začne leta 1912 – leta, ko se je rodil Kim Il-sung, ustanovitelj države. Tako je na primer leto 2025 v zahodnem svetu njihovo leto 114.
Uradno naj bi bilo odobrenih le nekaj frizur, ki jih moški in ženske lahko nosijo – moški izbirajo med približno 10 možnostmi, ženske med približno 15. Dolgi lasje pri moških niso priporočeni.

Na volitvah se glasuje, vendar samo za enega kandidata – tistega, katerega je že vnaprej izbrala vladajoča Delavska stranka. Glasovanje "proti" ni prepovedano, vendar velja za zelo sumljivo.
Voditelji Severne Koreje – Kim Il-sung, Kim Jong Il in Kim Jong Un – so čaščeni skoraj kot božanstva. Njihove slike visijo v vsakem domu, šoli in pisarni, od državljanov pa se pričakuje, da jih vsakodnevno brišejo in čistijo.

Pjongjang, glavno mesto, velja za mesto privilegiranih. Večina Severnih Korejcev ne sme tam živeti brez posebnega dovoljenja, ki ga dobijo le, če so politično "zanesljivi".

Kavbojke so prepovedane, ker jih štejejo za simbol zahodnega imperializma. Oblačila in stil morajo biti v skladu s konservativnimi, domačimi vrednotami, piše Index.hr.