BMW X1 xDrive23d: Novi SUV za pot v X

Peter Pirkovič
28.02.2023 04:00

Kako so se stvari v zadnjih nekaj letih zelo hitro obrnile na glavo. Dizelski motorji, ki so dolga leta veljali za priljubljene, zdaj iz novih avtomobilov tako rekoč izginjajo. Pod pretvezo, da so umazani in škodljivi za okolje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
S programom Efficient je mogoče voziti tudi pod šestimi litri porabe.
Peter Pirkovič

Nekateri proizvajalci vendarle vztrajajo in kljubujejo trendom, ki jih narekujejo pravzaprav oni sami. Denimo BMW. Na eni strani intenzivno razvijajo sodobne električne avtomobile, na drugi strani pa se še kako zavedajo pomembnosti tradicije dizelskih motorjev v določenih segmentih. Lep primer je nova generacija X1, kjer večino kupcev še vedno zanimajo prav dizelski motorji.

Napis na zadku modro obarvanega primerka xDrive23d kakopak pomeni, da ga poganja najbolj zmogljiv dizelski motor v ponudbi. Pod sprednjim pokrovom je vgrajen dvolitrski dizelski štirivaljnik s 145 kilovati moči, a ker je ta elektrificiran z 48-voltnim blagohibridnim sistemom, skupna sistemska moč je 155 kilovatov (211 KM) in krepkih 400 Nm navora. Omembe vreden je tudi podatek, da je dizelska pogonska enota spojena še z brezhibnim sedemstopenjskim samodejnim menjalnikom​ StepTronic, ki moč pošilja na vsa štiri kolesa, oziroma se ta na podlagi razmer na cesti razporeja med sprednjim in zadnjim kolesnim parom. V običajnih pogojih to pomeni, da se 60 odstotkov moči prenaša na zadnji par koles, preostali delež pa na sprednja kolesa.

Daleč najbolj impresiven je bil podatek o dosegu s povečano 55-litrsko posodo za gorivo. Računalnik je ob prevzemu izračunal 913 kilometrov brez postanka, kar je v poplavi novih bencinskih, hibridnih in električnih avtomobilov podatek, ki zares močno izstopa. In je preverjeno tudi dosegljiv. Treba se je le držati hitrostnih omejitev, stopalko za plin nežno pritiskati in pri tem uporabljati BMW-jev ​vozni program Efficient. V tem primeru bo povprečna poraba ves čas pod šestimi litri. Užitek med vožnjo zato ne bo nič manjši, saj je X1 med zavoji natančen, z minimalnim nagibanjem karoserije, med vožnjo po avtocestah pa razvaja z dobrim kompromisom mehkobe in čvrstosti. Za suveren nastop je treba pohvaliti elektronsko krmiljeno vzmetenje in natančen volanski mehanizem. Z 20-centimetrskim odmikom karoserije od tal in ob pomoči štirikolesnega pogona bo ta odlični sopotnik tudi za makadamski preizkus.

Tretja generacija X1 je prišla na svet junija lani.
Peter Pirkovič

BMW je grajen na novi tehnični osnovi FAAR, na podlagi katere si je malenkostno okrepil zunanje dimenzije. Za tri centimetre je daljša razdalja med sprednjo in zadnjo osjo (2692 mm), za pet centimetrov pa skupna dolžina (4500 mm), s čimer je bavarski križanec pridobil prostor v potniški kabini. Še največ na zadnji klopi, ki je deljiva v razmerju 20:40:20 in jo je mogoče vzdolžno pomikati za 13 centimetrov. Nekaj dodatnih prostorninskih litrov je pridobil tudi zgledno urejen prtljažni prostor, ki v osnovi meri okroglih 500 litrov in uporabniku ponuja dodatno skrito odlagalno mesto, ki je prvenstveno namenjeno polnilnemu kablovju, saj je X1 lahko na voljo tudi kot čisti električar ali pa kot priključni hibrid.

Največja novost potniške kabine je povsem nova zasnova voznikovega delovnega okolja, podobno kot je to urejeno v seriji 2 Active Tourer. Namesto klasičnih merilnikov in osrednjega zaslona na dotik, so Bavarci postavili napredno multimedijsko enoto (iDrive osme generacije) v obliki ukrivljenega zaslona, ki je razdeljen na dva dela (merilniki in multimedijski vmesnik). Bogato vsebino menijev v slovenščini se na desnem delu upravlja zgolj z dotikom na zaslon, kjer velja pohvaliti hitro odzivnost sistema, a hkrati ni odveč nasvet, da ima uporabnik pri roki tudi manjšo krpico za čiščenje sledov prstnih odtisov. Odlagalnih mest je v novem X1 dovolj, čeprav med najbolj uporabne spadata tisti pod naslonom za roke in prostor na spodnjem delu sredinske konzole, kjer je urejeno posebno mesto z držalom za telefon, hkrati pa se na tem istem mestu naprava lahko tudi brezžično polni.

Notranjost nove generacije X1 povzema trend vseh Bavarcev - dva zaslona, združena v enega, in minimalizem.
Peter Pirkovič

BMW X1 je v novi izdaji postal oblikovno precej všečen križanec, ne glede na to, da so mu oblikovalci povečali sprednje ledvičke, ki le niso tako izstopajoče kot pri bratih serije 3 in 4. Kombinacija zunanje modre Portimao Blue barve, črnih 19-palčnih platišč in v črno obarvane maske, se zdi kot celota zelo posrečena. Ker je bil testni avto opremljen s kopico dodatki z bogatega seznama opreme Signature, je to pomenilo tudi najvišjo ceno 68 tisočakov. In to je največ, kar ponuja X1.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta