Glavno vlogo pri odkrivanju raka dojk ima pravzaprav ženska sama, saj veliko zatrdlin odkrijejo ženske same s samopregledovanjem.
Na spletnih straneh Europe Donne – Slovenskega združenja za boj proti raku dojk lahko poiščete številne informacije o raku dojk, preventivi in samopregledovanju. Dosegljivi so tudi na svetovalni telefon in na vprašanja poiščejo odgovor pri strokovnjakih Onkološkega inštituta Ljubljana.
Obstaja več vrst raka dojk, ki je v razvitem svetu najpogostejši rak pri ženskah in zato pomemben javnozdravstveni problem. Zato je konec leta 2022 zaživela tudi nova spletna stran www.rakdojk.si, pregleden spletni vodnik za spopadanje z rakom dojk, ki prinaša vsebine, namenjene ženskam, ki so se kadarkoli v življenju srečale z rakom dojk, pa tudi njihovim bližnjim. Informacije so nastale v sodelovanju z vodilnimi strokovnjaki za raka dojk ter obema osrednjima društvoma, ki delujeta na tem področju: Združenjem Europa Donna Slovenija in Društvom onkoloških bolnikov Slovenije. Voditeljica Miša Molk pa v seriji oddaj Roza mikrofon z gostujočimi v prijetnem pogovoru odstira življenjske pa tudi strokovne tematike, povezane z boleznijo.
Od 30 do 50 odstotkov raka bi lahko preprečili
V oddaji je Tanja Španić, predsednica združenja Europa Donna Slovenija, povedala, da številne študije potrjujejo, da bi lahko od 30 do 50 odstotkov rakov preprečili z zdravim življenjskim slogom in preventivnimi programi. Da zdrav življenjski slog dobro vpliva na zdravje, smo verjetno slišali že vsi. Še pogosteje pa smo našli izgovor in se zanj nismo dovolj potrudili. Manj zdrav življenjski slog je preprosto lažji in bolj udoben, tako kot se je lažje peljati kot hoditi oziroma kupiti pripravljeno kosilo, namesto da bi ga skuhali. V Europi Donni so pripravili 12 »pravil«, ki jih že poznamo. Odsvetujejo kajenje in kajenje v navzočnosti drugih, svetujejo vzdrževanje zdrave telesne teže z zdravo in raznovrstno prehrano. Omejiti je treba pitje alkoholnih pijač, se manj izpostavljati sončnim žarkom in biti vsak dan telesno dejaven.
Ni treba, da vsak dan pretečete pet kilometrov, če nimate kondicije, raje začnite počasi, se denimo do trgovine odpravite peš, in to potem postane vaša navada.
»Redna telesna aktivnost, to je vsaj 30 minut petkrat na teden, ima ugoden vpliv na mentalno zdravje, preprečuje nastanek nekaterih kroničnih bolezni in ugodno vpliva na pojav raka dojk,« na spletni strani Rak dojk pojasnjuje doc. dr. Erika Matos, internistka onkologinja z Onkološkega inštituta Ljubljana. »In seveda samopregledovanje, udeležba v programu DORA in obisk zdravnika ob vsakem sumu na nepravilnost v dojki.« V okviru presejalnega programa DORA vsaki dve leti povabijo vse slovenske ženske med 50. in 69. letom na presejalno mamografijo. Od 25. leta starosti so vabljene ženske, ki imajo visoko stopnjo ogroženosti in jim presejanje določi zdravnik specialist na podlagi analize nevarnostnih dejavnikov ter natančne, preverjene družinske anamneze glede raka dojk in jajčnikov. V nekaterih družinah se namreč rak pojavlja precej pogosteje in govorimo o družinski obremenitvi z rakom, lahko tudi o dedni obliki raka. V takšnih primerih svetujejo genetsko testiranje na Oddelku za molekularno diagnostiko OI Ljubljana.
Samopregledovanje dojkSpremembe na dojkah lahko pravočasno opazimo le, če vemo, kako so naše dojke videti običajno, zato bi si jih ženske morale začeti pregledovati že v puberteti. Najbolje je, da se redno mesečno pretipajo deseti dan po začetku menstruacije ter preverijo morebitne tipne in vidne spremembe, kot so izcedek, trda dojka, spremembe v velikosti dojk, vdrta ali izbočena oziroma spremenjena bradavica, morda tudi bolečina v dojkah. Natančna in preprosto napisana navodila s fotografijami so objavljena na spletni strani Europe Donne Slovenija, za pomoč je na voljo tudi brezplačna mobilna aplikacija Breast Test. Za natančen pregled si dojke vedno pregledujte pred ogledalom. Najprej imejte roke sproščeno ob telesu, nato jih položite na boke in se rahlo izprsite. Dvignite roke in sklenite dlani. Ves čas pozorno opazujte dojki in bradavici, da preverite, ali opazite kakšne spremembe. Vsako dojko natančno pretipajte v smeri urinega kazalca in z vseh robov proti bradavici. To ponovite, ko ste nagnjene naprej in ko ležite na hrbtu. S palcem in sredincem nežno stisnite vsako bradavico in preverite, da ni izcedka. Na koncu natančno pretipajte še pazduhe. |