Ta zapis pišem kot projektant, izvajalec in nadzornik obema podžupanoma, gospodu inženirju Samu Petru Medvedu in arhitektu Gregorju Reichenbergerju, ter seveda v vednost mariborskim davkoplačevalcem. V Večeru je bil 6. avgusta 2019 objavljen dolg intervju z obema smejočima se podžupanoma, ki razlagata, kako bosta zapravila več kot pet milijonov evrov za ponovno obnovo Koroške ceste in Glavnega trga. Vem, da je verjetno zapis prepozen, ker se bodo dela pričela še letos, ampak naj Mariborčani vidijo, kako se po nepotrebnem zapravlja naš denar. Za ta denar bi lahko sanirali mnogo cest in opravili veliko manjših del v zadovoljstvo krajanov.
Koroška cesta:
Pred nekaj leti so jo kompletno obnovili, zdaj pa bi jo ponovno razkopali in izvedli nivojsko brez pločnikov v slogu dunajske Mariahilfer Strasse. Maribor ni Dunaj, Gradec ali Ljubljana. V teh mestih so ulice vsaj petkrat širše kot Koroška cesta, pešci pa imajo na obeh straneh vsaj tri metre prostora. Z novo ureditvijo naj bi bili pešci bolj varni kot danes, čeprav bi hodili po sredini ozke ceste, češ saj bomo omejili hitrost vozil na 10 do 20 kilometrov na uro. To je skregano z zdravo pametjo! Pokažite mi samo enega voznika, ki bo vozil 10 kilometrov na uro. V Mlinski in v Tomšičevi ulici je tudi omejitev 30 kilometrov na uro, pa noben voznik ne upošteva omejitve.
Projektant, arhitekt Boris Bežan, je pred desetimi leti sprojektiral nivojsko novo Koroško cesto kot peš cono brez prometa, danes so njegovo idejo uničili. Po obnovi naj bi bil promet spet dvosmeren kot do sedaj. Ali ne bi bilo zadosti, da bi na sedanji cesti postavili samo znake za omejitev hitrosti, če se že oba podžupana tako bojita za varnost pešcev, ki danes hodijo samo po pločniku? Ko bo nekoč končno narejena nova prometna študija za oba bregova Drave, pa se naj pristopi k trajni izvedbi.
Glavni trg:
Sedanja ureditev trga se mi zdi zelo uporabna z granitnimi kockami. Uporabni tlak naj bi zamenjali z zelo dragim pohorskim granitom - tonalitom. Zakaj? Ali so projektanti pozabili, da so plošče tonalita, vgrajene v cementno malto, neodstranljive? V primeru izgradnje garažne hiše pod Glavnim trgom bi bila večina plošč neuporabna. Neki projektant si je pred desetimi leti zamislil nekakšno fontano z vodnimi curki, ki nas bodo stali neverjetnih 500.000 evrov! V primeru izgradnje garažne hiše pa bi drago fontano in dragi tonalit uničili. Okoli 300 metrov od Glavnega trga je pod tržnico prazna garažna hiša! Ker pa iz izkušenj vem, da mesto nima vsaj 50 milijonov za garažno hišo, in ker bo treba imeti ogromno soglasij, je za mene to pravljica za otroke. Pa brez zamere, podžupana.
Podžupana imata še vedno čas, da ustavita nesmiselno drago investicijo, dokler ne bo nove prometne študije. Za zaključek pa še sledeče: Mariborčani, inženirji, arhitekti, povejte še vi svoje mnenje, in če nimam prav, mi to napišite, vodstvo občine pa je tako kot vedno gluho za naše pripombe. Pa lep pozdrav!