Če kdo, se lahko Častnik prebije do najbolj varovanih uradnih dokumentov v tej državi. In tudi tokrat mu je uspelo razkriti ozadje dopustovanja, zaradi katerega je nastal tak rompompom okoli za državo nekega povsem obrobnega oddiha premierja Roberta Goloba s partnerico Tino Gaber in svetovalko Pino Weisseisen v Subotičevi vili v Karigadorju.
Prijava na KPK seveda ni nikogar presenetila, še najmanj pa premierja Roberta Goloba, ki jo je povsem mirno pričakoval. Naša analiza na podlagi pridobljene dokumentacije in detajlnih preučitev spremenljivk in konstant dokazuje, da prijava pravzaprav res ni kaj posebnega, ko pa so bile vse poteze ob in po dopustovanju transparentne, tako rekoč na dlani, kot so vselej vse informacije javnega značaja. Sploh pa imenovanje kakega prijatelja gostitelja v svet javnih zavodov res ni neka nagrada, saj (so)delovanja v javnih zdravstvenih nadzornih organih pač ne moremo jemati za prestižnega.
Bolj vznemirljiv in tudi pozitiven je nadaljnji razvoj dogodkov, ki so nam ga razkrili zanesljivi viri iz vladnih krogov, pritrjuje pa jim tudi del nevladnikov, ki so v tej zgodbi naši anonimni, ampak realno obstoječi viri. Po napihnjeni aferi Karigador namreč premier napoveduje realno posledico: vrnitev nekdanjih poletnih kolonij, ki so sicer že bile značilne za to območje, še preden so se tja vsilili prestižni objekti z bazeni in jacuzziji, ki niso šli najbolje v koncept kolonij. A razmah dopustovanj v obliki kolonij je zdaj v nacionalnem interesu. Temu so, kot še zatrjujejo naši viri, brez pomislekov prikimali tudi koalicijski partnerji, predvsem zato, ker prav kolonije zasledujejo SD-jevo politiko sociale in dosledno sledijo še načelom solidarnosti Levice. "Prav ta korak daje tudi podlago podpisu pakta o nenapadanju pred volitvami. Kolonije bodo tudi osrednja točka koalicijskega sporazuma naslednje levosredinske vlade," nam je še namignil naš vir.
Golob je zato s kolegom Subotičem že sklenil posebni sporazum, po katerem bodo njegovo vilo poslej prosto uporabljali za kolonije – ker so te v javnem interesu, tudi v interesu varovanja in spodbujanja javnega zdravja, kar zdaj postaja tudi eno ključnih poglavij zdravstvene reforme. Ta se namreč po novem bolj kot na razmerja javno in zasebno med zdravniki ukvarja z vprašanji javno in zasebno med plačniki in uporabniki. Ni zanemarljivo, da bo v kolonijah delovala tudi ljudska kuhinja z enotno prehrano za vse, brez posebnih veganskih in kar je še drugih novodobnih diet, da vzgojijo čvrste in čile državljane.
Da je ozemlje, kjer se bodo kolonije odvijale premierno že to poletje, hrvaško, za slovenske delegacije ne bo igralo kake posebne vloge. Vendarle je vselej lastnik tisti, ki definira prostorske, kadrovske in vsebinske pogoje ne glede na ozemlje. Tako vsaj pravi arbitražni sporazum, ki sta ga pred leti podpisala Borut Pahor in Jadranka Kosor. Ideja, da prihajajo predvsem kolonije mladih, pa navsezadnje tudi za Istro sploh ni slaba, dokler Slovenija nima kakih drugih kolonialnih teženj – te so seveda v luči poštenih medsosedskih odnosov izključene, kar še posebej pozdravlja zunanja ministrica Tanja Fajon, sicer tudi velika ljubiteljica potapljanja, torej aktivnosti, ki bo prav tako vključena v programe kolonij.
Afere Karigador v resnici ni oziroma se je zgodila z dobrimi nameni, z dolgoročnimi cilji, ki jih ne bi mogli razbrati, če ne bi bilo sosledja dogodkov s prijavo na KPK. "Brez vas bi se ti dobrodelni načrti razgrnili prepozno, saj vidite, kakšne težave imajo s komuniciranjem. V tem obdobju bi predsednika vlade morda celo po nepotrebnem obsodili," so še poudarili viri, ki so nam vse papirje zaupali prav zato, ker jih znamo pravilno in strateško uporabiti in prepoznati pravi, ne le skriti namen.