Saga z iskanjem guvernerja Banke Slovenije in varuha človekovih pravic se zaključuje. Po številnih neuspešnih posvetovanjih glede primernih kandidatov, ki jih je predsednica republike Nataša Pirc Musar vodila s poslanskimi skupinami, so osrednji akterji tega mukotrpnega postopka vendarle našli rešitev, ki bo zlasti za državljanke in državljane pomenila pravo odrešitev.
Pojdimo po vrsti. Potem ko je poslanka Svobode Lena Grgurevič na svojem facebooku napadla predsednico države, češ da konstantno posega v izvršilno vejo oblasti, nenehno graja (predsednika) vlade in parlamenta ter hlasta po večji oblasti, kot ji jo podeljuje ustava, in potem ko je Nataša Pirc Musar koaliciji zažugala, da, če bo treba, bo usklajevanja vodila z naslednjim sklicem državnega zbora, je po mizi zdaj v svojem slogu udaril še nekdanji predsednik države in premier Borut Pahor. Kot nam je zaupal, je imel dovolj nekonstruktivnega merjenja moči med najpomembnejšimi političnimi igralci v državi in retorike, ki ne bi smela biti v ponos nikomur, še posebej pa ga je razžalostil predreferendumski poziv veleposlaništva ZDA v Ljubljani, da je s slovensko demokracijo nekaj hudo narobe.

"Dovolj je! Res je dovolj. Kot veste, sem na podlagi svojih izkušenj nedavno napisal priročnik za politike, uspešno pa sem vodil tudi pogovore glede obmejnega spora s Hrvaško. Pozabiti ne smemo niti, da mi je uspelo na Kongresnem trgu postaviti spomenik žrtvam vseh vojn. Ne nazadnje pa sem bil tudi že smetar, kajakaš, tabornik, sladoledar, mesar, frizer, mehanik, kmet … Vselej sem vodil politiko sprave in konsenza, zato se mi je zdelo edino prav, da posežem v ta spor, ki hromi razvoj celotne države," nam je pojasnil Pahor in dodal, da ima po tem, ko je zapustil predsedniško palačo, veliko prostega časa, zato bo državi s svojimi izkušnjami vselej na voljo. Tudi če se nanj ne bo nihče več spomnil. "V tem obdobju sem bil velikokrat pri bankomatu, preizkusil sem tudi že vse njegove funkcije. Ste vedeli, da lahko tam plačate tudi položnice? Noro. Pa si predstavljate, da bi se lahko pri bankomatih za določeno provizijo tudi fotografirali? Za selfi, ki bi ga potem lahko objavili na instagramu? No, nekajkrat sem bil v tem času tudi v bančnih poslovalnicah, kjer so me še posebej tamkajšnje uslužbenke lepo sprejele, tako da razmere v bančnem sistemu zelo dobro poznam," nam je hitel razlagati Pahor. In nadaljeval: "Pa tudi na področju človekovih pravic sem bil celotno politično kariero zelo aktiven. Se še spomnite, kako sem kot premier zaradi morebitnega referenduma o Hrvaški sprejel ugledne predstavnike Stranke slovenskega naroda, ker so se počutili ogrožene? Za razliko od drugih tudi človekovih pravic Janeza Janše nisem nikoli kršil. Nasprotno. Vselej sem mu prisluhnil in mu pomagal, ko me je potreboval. Razumete, kaj vam hočem povedati?"
Borut Pahor se je tako v zadnjih dneh že sestal s predsednico države Natašo Pirc Musar, premierjem Robertom Golobom ter predstavniki koalicije in opozicije in jim predstavil svojo rešitev za nastalo situacijo, ki bi imela pozitivne učinke tudi na državni proračun. Kot nam je povedal, so bili pogovori konstruktivni, vendar predloga, da bi sam prevzel položaja guvernerja Banke Slovenije in varuha človekovih pravic, kljub temu niso podprli. Zato so se vsi skupaj strinjali, da bi bilo najbolje funkciji ukiniti, dokler Slovenija ne postane država z zrelo demokracijo.
Pomembno obvestilo
Častnik je Večerova satirična stran. Tudi po tem, ko je družina ustanovitelja Totega lista preklicala pravice za uporabo blagovne znamke, tradicijo tovrstnih vsebin nadaljujemo. Zato poslej vsak ponedeljek vabljeni k branju "edinega resnega medija pri hiši", pa še humoristični časnik Večer dobite zastonj. Častnik bo skrbel, da boste informirani, in še smejali se boste.