Največ delov dohodnine so Pomurci namenili zaščitnikom živali

Ines Baler, Vestnik
07.01.2022 06:00

Skupno so lani davčni zavezanci namenili slabih enajst milijonov evrov 5554 organizacijam

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Pred koncem koledarskega leta se v različnih oglasih pojavljajo prošnje oziroma pozivi, da del dohodnine namenite za donacije. Davčni zavezanci rezidenti lahko namreč zahtevajo, da se do en odstotek dohodnine, odmerjene po zakonu o dohodnini, od dohodkov, ki se vštevajo v letno davčno osnovo, nameni za financiranje družbeno pomembnih organizacij. Med te prištevamo nevladne organizacije, politične stranke, reprezentativne sindikate, registrirane Cerkve in druge verske skupnosti.

Lani pet milijonov več

V Finančni upravi Republike Slovenije (Furs) so na naše poizvedovanje odgovorili, da je v letu 2021 iz tega vira šlo 510.868 donacij. Za primerjavo, v letu 2020 jih je bilo 496.363. Zavezanci so del dohodnine namenili 5554 različnim upravičencem v skupnem znesku 10,716.366 evrov. V letu prej je bilo število upravičencev enako, znesek pa je bil za okoli pet milijonov evrov manjši. Furs pojasni, da je taka razlika nastala tudi zato, ker se je do leta 2020 za donacije namenjalo do pol odstotka dohodnine, v letu 2021 pa do en odstotek. Spomnimo, da je bilo to sprejeto v sedmem protikoronskem svežnju.

Vsak davčni zavezanec lahko sredstva razdeli med največ deset organizacij. Vlogo je najlažje oddati elektronsko preko sistema ali mobilne aplikacije eDavki. Furs še opozarja, da jo je mogoče poslati tudi finančnemu uradu, kjer ima posamezen zavezanec prebivališče, po pošti. Oddana vloga velja za nedoločen čas oziroma do preklica.

"Če je posameznik v preteklosti že vložil zahtevek za namenitev dela dohodnine za donacije, mu ga ni treba več vlagati, saj velja tudi za prihodnja leta. Novo vlogo odda le, če to počne prvič ali če želi del dohodnine za donacije nameniti kateremu drugemu upravičencu. V tem primeru Furs upošteva kronološko zadnjo prejeto vlogo," so nam razložili v finančni upravi.

Prejemnika lahko izberete kadar koli. Del donacij za leto 2020 je bil nakazan do 30. septembra 2021, del pa jih bo do 30. januarja letos. Javno dostopen je že seznam upravičencev do donacij za leto 2021, objavljeni so tudi podatki, katerim organizacijam so bile v preteklih letih namenjene donacije in v kolikšni višini.

Glavni vir financiranja

V pomurski regiji je bilo za leto 2020 največ donacij namenjenih Društvu za zaščito živali Pomurja. Predsednica Terezija Cvetko je dejala, da so ta sredstva njihov glavni vir financiranja, zato so vsem, ki jim na ta način pomagajo, zelo hvaležni. V letu 2020 so iz tega vira prejeli nekaj manj kot 57 tisoč evrov, porabili so jih za kritje stroškov hrane za živali, ozaveščanje in preventivo.

Vlogo za namenitev dela
dohodnine za donacije lahko
oddate v finančnem uradu ali preko sistema eDavki. Do en odstotek svoje dohodnine pa lahko razdelite
med največ deset organizacij.

M.v.

"Največ finančnih sredstev gre za zmanjševanje števila nezaželenih živali. Starejšim ljudem, socialno ogroženim, Romom in drugim, ki sami ne zmorejo kriti stroškov, pomagamo pri sterilizaciji in kastraciji živali. Če je mačk preveč, prihaja do zapuščenih, zavrženih in zanemarjenih živali na dvoriščih, pa tudi do brezdomnih mačk. Rešitev ni, da te zavržene mačke pristanejo v zavetišču, zato največ delamo za preventivo," je povedala predsednica. Člani društva so po njenih besedah na terenu vsak dan, ljudem pa pomagajo pri skrbi za živali tudi drugače. Veliko sredstev namenijo še za nakup hrane za prostoživeče živali, katerih lastniki so umrli ali šli v dom za starejše. "Dom zanje je težko najti, zato se dogovorimo s sosedi, da mačke ostanejo in jim oni nosijo hrano, ki jim jo mi dostavimo."

Za ozaveščenost prebivalstva o živalskih temah pa skrbijo na stojnicah, na katerih lahko zainteresirani tudi podpišejo vlogo za namenitev dela dohodnine.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta