Minister za notranje zadeve Aleš Hojs se je v okviru današnjega obiska vlade v Podravju med drugim v Podlehniku srečal z župani obmejnih občin. Kot je po srečanju povedal Hojs, njegovo ministrstvo sicer letos ni prejelo dodatnih sredstev od ministrstva za finance, ki bi jih lahko, podobno kot lani, namenili obmejnim občinam za urejanje infrastrukture, ki je dodatno obremenjena zaradi nadzora južne meje. "Smo pa uspeli poiskati vse rezerve. Nekateri razpisi, tako kot povsod, namreč ne bodo speljani do konca. Zato smo vse ostanke zbrali na kup in bomo občinam na naši južni oziroma zunanji schengenski meji tudi letos razdelili 2,5 milijona evrov. Kar je zgolj 10 odstotkov manj kot lani."
S takšnim dogovorom naj bi bili po besedah podlehniškega župana Sebastiana Toplaka zadovoljni tudi v obmejnih občinah, saj so bile občine ob tem deležne tudi zvišanja nekaterih drugih prihodkov: "Bili bi pa seveda veseli, če bi to postala neka sistemska rešitev, ki bi se redno izvajala, ne da bi bili odvisni od sklepov vlade in tudi zavzemanja ministra, ki je zagotovo ključno, da so nam bila ta sredstva dodeljena."
Na meji bi pomagali tudi rezervni policisti
Hojs se je ob svojem obisku seznanil tudi s težavami, ki nastajajo zaradi, v času turistične sezone, najbolj obremenjenega prehoda Gruškovje: "Sam vidim neke rešitve, ki bi omogočile hitrejši pretok posebej tovornega prometa pri vstopu v našo državo. Kot veste, smo včeraj na vladi sprejeli sklep, da se lahko do konca leta dodatno vpokličejo rezervni policisti. Kar pomeni, da bi tudi ti rezervni policisti lahko dodatno pomagali ob špicah, posebej v turistični sezoni." V naslednji polovici leta namreč nameravajo zaradi povečanja nalog policije pri varovanju dogodkov ob predsedovanju Slovenije Svetu EU, pa tudi zaradi varovanja meje in športnih dogodkov po Hojsovih besedah vpoklicati vsaj okoli tisoč rezervnih policistov po različnih lokacija po državi. "V tem trenutku težko rečem, kam jih bo napotenih največ. Glede na to, da so to pomožni policisti, se pretežno napotujejo na mesta, kjer lahko nudijo podporo rednim policistom. Torej, v glavnem na našo južno mejo, kot nadzorniki državne meje. Pomagajo lahko tudi na mejnih prehodih, s tem, da nimajo dostopa do vseh evidenc. Izvajajo lahko še kontrolo prometa in druge manj zahtevne aktivnosti policije," je pojasnil Hojs. Po ministrovih besedah pa bo velik zalogaj tudi predsedovanje Svetu EU, saj bodo lahko, kot kaže, visoke goste znova sprejemali v živo. Za varovanje pa seveda ne morejo uporabljati rezervnih policistov. A večjih težav glede zagotavljanja varnosti v času predsedovanja minister pričakujejo.