(FOTO in VIDEO) Karateist Jure Sluga po osvojeni zgodovinski prvi zlati medalji: Športnik si 24 ur na dan

Tjaša Gajšek Tjaša Gajšek
02.01.2025 06:00
Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
"Absolutno je moja želja, da bi se v prihodnosti lahko profesionalno ukvarjal s karatejem, a za to je še prehitro karkoli napovedati. Če se ne bom mogel odločiti samo za eno področje, bi rad odprl svojo prakso fizioterapije in se čim dlje ukvarjal s športom," o vizijah pove Jure Sluga.   
Karateinsights

Dvajsetletni karateist Jure Sluga se je nedavno s tekme svetovnega pokala v Jesolu v Benetkah vrnil z zgodovinsko prvo zlato medaljo v kategoriji kate za slovensko mladinsko reprezentanco. Ptujčan, ki trenira v Karate klubu Seki (KK Seki), je v prestižni ravni Youth League v kategoriji kate (U-21) nastopil pod vodstvom svoje reprezentančne trenerke Štefke Šeki Golać.

Kot so v čestitki Slugi in njegovi trenerki zapisali pri Karate zvezi Slovenije, gre za tekmovanje z izjemno močno konkurenco, kamor se uvrstijo le najboljši tekmovalci s celega sveta. "Z zmago in osvojitvijo zlate medalje v katah v svetovnem pokalu je slovenski karate naredil pomemben korak k najuspešnejšim državam, saj smo do sedaj večinoma posegali po medaljah le v kategorijah športnih borb," so še zapisali. K izjemnemu dosežku Sluge pa je trenerka Šeki Golać povedala: "Juretu Slugi je uspelo, kar ni uspelo narediti še nikomur pred njim. Vse nas je očaral. Več kot zasluženo, zelo sem ponosna nanj."

Za uspehom je 14 let trdega dela

Čeprav je Sluga star šele 20 let, je za njim 14 let treningov karateja. Ko je bil star šest let, je na njegovo osnovno šolo prišlo vabilo Karate kluba Ptuj, ki je vabilo otroke k vpisu. Zdelo se mu je zanimivo, šel je na prvi trening in ostal. Na Ptuju je pri trenerju Andreju Cafuti vztrajal dobrih šest let, nato pa klub zamenjal in začel trenirati v KK Seki v Slovenskih Konjicah, kjer trenira še danes. 

Ko je bil mlajši, sta ga na treninge vozila starša. "Zmeraj sem imel podporo staršev. Tudi glede organizacije prevozov, oče me je zmeraj peljal na trening ali tekmo kamorkoli že od začetka," se danes začetkov spominja Sluga, ki je športu, ki ga je izbral, povsem predan. "Športnik si 24 ur na dan. Prehrana, spanje, treningi - vsaka majhna odločitev, ki jo sprejmeš, se nekje pozna," pripoveduje. Da se dosežki, kot je njegov zadnji, ne zgodijo čez noč, dokazujejo Slugovi dosedanji uspehi - bil je državni prvak v mladinski in članski kategoriji, postal je že balkanski prvak in enkrat na balkanskem prvenstvu osvojil tretje mesto oziroma z besedami njegove trenerke: "Doslej se je ves čas vrtel okrog vrha, tokrat mu je uspelo na sam vrh. Vse se je ujelo, kot se mora. To je bila pika na i."

Sluga na Almi Mater Europea v Mariboru obiskuje drugi letnik fizioterapije. Športno kariero s treningi in tekmami in potovanji, ki sodijo zraven - bil je že v Dubaju, na Cipru, v Grčiji, Gruziji, našteva -, uspešno usklajuje s predavanji. "Študij je zelo prilagodljiv za športnike, saj so vsa predavanja snemana. Vsako predavanje, ki ga zamudim zaradi tekme ali treninga, lahko pogledam nazaj in sem na tekočem s snovjo." 

Praviloma trikrat na teden opravi trening v Konjicah, kjer trenira, vadi pa tudi doma, kjer uri atletske sposobnosti. Kot je pojasnil, se tekmovalni karate loči na dva športa: v katah in borbe. V borbah se tekmovalci razdelijo po starostnih in težnostnih kategorijah, v katah pa samo po starostnih. Sluga trenira v kategoriji U21 v katah. Oktobra letos bo dopolnil 21 let, s čimer bo prestopil med člane. "Absolutno je moja želja, da bi se v prihodnosti lahko profesionalno ukvarjal s karatejem, a za to je še prehitro karkoli napovedati. Če se bo mogoče preživljati samo s tem, je odvisno od marsičesa. Če se ne bom mogel odločiti samo za eno področje, bi rad odprl svojo prakso fizioterapije in se čim dlje ukvarjal s športom," o vizijah pove Sluga. 

Naslednja stopnička vsaj medalja na evropskem prvenstvu

S trenerko Šeki Golać, s katero danes tvorita uspešen tandem, sodeluje v dveh vlogah. Šeki Golać je hkrati njegova klubska trenerka in reprezentančna selektorica. Prvič sta se srečala na šolski tekmi, ko je bil Jure Sluga star sedem let. Po pravilih si je lahko trenerka za državno ekipno prvenstvo izposojala tekmovalce iz drugih klubov. Ko je imel Sluga devet let, si je izposodila njega. Potem jo je, danes pripoveduje Šeki Golać, v času, ko ni bila reprezentančna trenerka, Juretov oče prosil, ali lahko sin pride trenirat in delat z njimi. Trenerka se je strinjala, takrat je ravno odprla svoj klub, in ko je Jure enkrat prišel, nikoli več ni šel, se smeje danes.

Zdaj Jure Sluga pod vodstvom Šeki Golać trenira že osem let. "Ko je bil na Ptuju, je tekmoval na manjših tekmah, ne na pokalnih ali državnih. Ko sva začela delati, je kmalu osvojil prvo medaljo na pokalni tekmi." Katere so vrline, ki jih mora imeti dober karateist? "Na prvem mestu je odgovornost. Videla sem, da je fant zagnan, priden in deloven. Vse, kar je bilo treba narediti in je pomembno za karate - delo na moči, hitrosti in energičnosti - je sam doma naredil ne enkrat več, ampak petkrat več. Oče ga je s Ptuja v Konjice ves čas vozil, redno hodi na vse reprezentančne priprave. Je izredno odgovoren in po mojem mnenju najbolj skromen fant v celotni Karate zvezi Slovenije. Pa jih poznam vse. Jure je res izjema."

Kot je povedal Sluga, je po zgodovinski zlati medalji naslednja velika stopnička evropsko prvenstvo, ki bo februarja 2025 na Poljskem. "Cilj je vsaj medalja," je dodal.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.