
Potem ko že več let opažajo probleme pri prenašanju kompetenc naravoslovja, tehnike, matematike in trajnostnega razvoja na mlajše generacije, so v okviru projekta Erasmus+ sodelovalnega partnerstva RESPO X pod vodstvom Mednarodne podiplomske šole Jožefa Stefana (MPŠ) razvili aplikacijo za sistematično spremljanje in izboljševanje izbranih kompetenc študentov. In kaj ta novega prinaša?
Potem ko imajo tudi rezultati testov za mednarodno ocenjevanje študentov (PISA) za 15 let stare učence v zadnjih letih negativne trende, so v Erasmus+ projektu sodelovalnega partnerstva RESPO X naslovili te izzive. Pod vodstvom Mednarodne podiplomske šole Jožefa Stefana (MPŠ) so zato razvili aplikacijo za sistematično spremljanje in izboljševanje izbranih kompetenc študentov. Zaposlovalci namreč pri mladih diplomantih pogrešajo določene bolj praktično uporabne kompetence. Zato so v projektu izbrali nekaj ključnih kompetenc in izvedli testno usposabljanje za študente v Barceloni. Najprej so kompetence izmerili pred usposabljanjem in nato ponovno po usposabljanju. Razvita aplikacija RESPO X je iz teh meritev s štirimi različnimi algoritmi ocenila, kako koristno je posamezno usposabljanje za izboljšanje posamezne kompetence za posamezen konkreten profil udeleženih študentov.

V projektu je aktivno sodelovalo nekaj študentov MPŠ, prav tako tudi partnerji, in sicer MIITR iz Slovenije, InnoHive iz Grčije, Politehniška univerza Katalonije (UPC) iz Španije, TU Eindhoven iz Nizozemske in Univerza Gent iz Belgije. Pridobljene izkušnje bodo koristne za izboljšanje študijskega procesa v naslednjih letih. Študenti so kot korist projekta izpostavili predvsem redno testiranje svojih kompetenc pred in po predavanju. Povedali so, da jim test pred predavanjem pomaga tudi, da se bolje fokusirajo na vsebino predavanja in tako od predavanja tudi več odnesejo. Želeli so si, da se s tem načinom testiranja nadaljuje, vsaj v omejenem obsegu, mogoče z manjšim številom vprašanj.
Na podlagi uspešnega testiranja in dobrega odziva študentov bi torej lahko razvito aplikacijo uporabili za spremljanje študija posameznih študentov, ki bi tako sproti dobivali priporočila, katera usposabljanja so jim najbolj koristna za pridobitev zahtevanih kompetenc.
Rezultati projekta RESPO X bodo pomembno prispevali k večji zaposljivosti, zlasti z ustrezno usposobljenimi kadri, ki bodo ustrezali prihodnjim delovnim mestom in potrebam podjetij. Zaradi nadgradnje in prekvalifikacije na podlagi uporabe ekspertnih sistemov bi lahko nova tehnologija vse bolj dopolnjevala in ne nadomeščala človeško delo.