Potem ko je ameriška avtomobilska znamka ustanovitelja Henrika Fiskerja drastično zmanjšala naročilo za izdelavo električnega športnega terenca Fisker Ocean s 40 tisoč na manj kot deset tisoč primerkov letno, se je tokrat znašla na robu insolventnosti. Nato je avstrijska Magna, kjer so model fiskerja izdelovali, sporočila, da za šest tednov zaustavlja proizvodnjo tega modela. Po poročanju avstrijskih medijev je Fisker zamudil plačilo zapadlih obresti v vrednosti 8,4 milijona dolarjev, s čimer naj bi pridobil dodaten čas za pogajanja z novimi vlagatelji.
Bo ameriški Fisker dobil japonski pridih?
Medtem skuša Henrik Fisker izboljšati likvidnost s prodajo obveznic v vrednosti 150 milijonov dolarjev poljskemu investicijskemu skladu CVI Investments. Del denarja pa naj bi pridobil tudi s prodajo zaloge 4700 avtomobilov, ki so po besedah Fiskerja vredni okoli 200 milijonov dolarjev. Henrik Fisker od konca preteklega leta tudi ne odgovarja več na vprašanja medijev, zato, kot poročajo avstrijski mediji, ni mogoče preveriti informacij o morebitnih težavah pri testiranju tega električnega avtomobila. Agencija Reuters pa je poročala, da Fisker morda ne bo mogel nadaljevati poslovanja, saj so njegove delnice po zaprtju trga padle za 35 odstotkov. Po poročanju nekaterih medijev naj bi se pogajal o sodelovanju z japonskim proizvajalcem avtomobilov Nissan.
4700 izdelanih fiskerjev naj bi bilo vrednih 200 milijonov dolarjev
Posledice za Magno bodo večplastne, saj ima tudi lastniški delež v družbi Fisker. Tudi doslej so model Fisker Ocean proizvajali le v eni izmeni, zavoljo česar so zmanjšali število zaposlenih za 450. Glede na to, da viri blizu Fiskerja govorijo o obdobju šestih mesecev, v katerih naj bi se poslovanje tudi z vložkom novega vlagatelja stabiliziralo, bi lahko proizvodnja v Gradcu stala še do jeseni.
V hoški lakirnici dela okoli 70 ljudi
Spomnimo, da je sprva kazalo, da bi lahko športnega terenca izdelovali celo v tovarni Magne v občini Hoče - Slivnica, a se Henrik Fisker zavoljo negotovosti o možni širitvi tovarne za to lokacijo ni odločil. Sicer pa v hoški tovarni Magne dela okoli 70 ljudi, del jih razvija prototip za bavarski BMW, del pa opravlja naloge skupnih služb za celotno Magno. Za zdaj še ni na obzorju naročnika, ki bi zakupil ali najel proizvodnjo na lokaciji v Sloveniji, zato stojijo tudi načrti o morebitni širitvi tovarne, ki bi omogočala proizvodnjo do sto tisoč avtomobilov letno. Še najbližje Hočam je bila kitajska avtomobilska znamka BYD, ki pa se je kasneje odločila za gradnjo tovarne na Madžarskem.